Pakurikääpä on helpottanut ms-oireita

Mspakuri

Olen keittänyt nyt pari vuotta pakurikääpää vedessä ja juonut pakurivettä noin puoli litraa päivässä. Ms-oireeni ovat pysyneet hallinnassa eikä pahenemisvaiheita ole ollut. Minulla ei ole käytössä lääkkeitä, koska mitään sopivaa ei ole löytynyt. Kävin juuri vuosikontrollissa ja neurologi ihmetteli ääneen hyvää kuntoani. Itse olen sitä mieltä, että salaisuus on pakurikäävässä. Onko muilla kokemuksia?

2

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakuriteetä

      Syöthän myös D-vitamiinia 100µg päivässä?

      Se auttaa myös oireisiin.

      D-vitamiinin vajaus on yksi MS-taudin laukaisevista ympäristötekijöistä ja sen korrelaatio MS-tautiin on tunnettu jo noin 30 vuotta.

      Mutta silti Suomessa D-vitamiinin viralliset saantisuositukset ovat liian alhaisia. Miksi? Kuka tästä hyötyy?

      Mutta hyvä, jos olet pakurista apua saanut.

      Aina kannattaa kokeilla ravitsemushoitoja.

      Ite join 3dl pakuria päivässä, mutta en mitän huomannu.

    • regei

      Minua aina kyrsii tämä d-vitamiinin vaahtoajat itse kun olen urheillu ja syöny monivitamiineja jos jonkinlaista läpi elämän. Ensimmäisistä oireesta nht:sta 44vuotta ja dg:stä 15vuotta tässä ollaan ja näkemättä neurologia kuulemma tautini on kehittyny toiseen vaiheeseen . Vielä pärjälen yksin ilman ulkopuolista apua hidastahan asiointi kaupoissa on mutta on mulla aikaa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      72
      6298
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      138
      5692
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      474
      3542
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      113
      1944
    5. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      39
      1331
    6. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      387
      1310
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      68
      1118
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      47
      1014
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      110
      952
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      54
      920
    Aihe