kannatti laittaa rahaa,jooo.........
SPR sijoittaa keräysrahoja pörssiin
joo
10947
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Siis näinhän on pitkään jo toimittu. Ei tuossa pörssiin sijoittamisessa ole mitään uutta. Näin tekevät monet tahot, ei vain SPR. Tarkoituksenahan on jatkaa rahallista tukemista Aasian tuhoalueelle usean vuoden ajan, ei vain parin ensimmäisen kuukauden ajan. Avustusrahojen sijoittamisella saadaan tuotto kasvamaan ja näin enemmän rahaa avustamiseen. Jos sijoitus tuottaa vaikka 30%, niin sitten on 30% enemmän käytettävissä avustusvaroja.
Ja näihän toimivat esim. eläkevakuutuslaitokset. Ne ovat suursijoittajia, jotka sijoittavat meiltä kerätyt eläkerahat, jotta ne tuottaisivat pääomalle lisätuottoa. Pankissa ei kannata makuuttaa tämän suuruisia rahoja, mikäli haluaa edes jonkinlaista tuottoa rahoille. Pankkien maksamat korot kun eivät kasvata pottia juurikaan. Mikäli eläkeyhtiöt eivät sijoittaisi rahoja edelleen, niin sehän olisi älytöntä rahojen makuuttamista, ilman minkäänlaista tuottoa.
Mitenköhän ton homman tarkkailu toimii ja kuka on vastuussa siitä, 5 vuoden kuluttua saamme taas lukee että on kateissa miljoonii euroja kerättyy rahaa...........
entä jos pörssi romahtaa
näinhän on käynyt ennenkin
Eläkelaitosten ja valtion toiminta näkyy ELÄKELÄISEN ostovoiman jatkuvana pienenemisenä,joten älä ainakaan siitä pörssistä pas..aa jauha!
Taidat olla pörssimeklari,joka ei tiedä mitä on elää muutamalla satasella kuukauden.
Iltalehdessä mainittu henkilö [email protected]
Siitä olen ylpeä että en noille ahneille huijareille antanut penniäkään kun tiesin etukäteen että rahoja aiotaa vetää omaan liiviin.
Ihminen on jo teollistumisen jälkeen voitontavoittelussa muokkaantunut ahneeksi ja suurten yritysten toiminta ei pohjaudu mihinkään muuhun kuin sairaalloiseen ahneuteen.
Sama täällä, sielä on isoina pomoina vanhoja pamppuja jotka ei todellakaan tee työtä ilmaseks..palkat on varmaan mahtavat!!!et rahottakaa vaan niitä
pitäisi soittaa SPR:nään ja pyytää lahjoitukseni takaisin, on se 30€ mullekkin isoraha, eikä sitä ollut tarkoitettu mihinkään pörssipeleihin...
Ei varmaan pelaa niitä aasia-keräys rahoja missään pörssissä, eihän kukaan voi olla niin sika. ainakaan mun rahat ei ollut tarkoittettu mihinkään uhkapeliin..
Julkisuudessa ja monilla keskustelupalstoilla on käyty keskustelua Suomen Punaisen Ristin Aasia-keräyksen rahojen käytöstä. Tahtoisin hieman oikaista esitettyjä, osin vääriäkin, väitteitä.
Suomalaiset ovat lahjoittaneet Suomen Punaisen Ristin katastrofirahaston Aasia-keräykseen 17,6 miljoonaa euroa. Järjestön tämänhetkinen arvio on, että keräyskuluihin eli mm. keräysvälineisiin ja muihin tarvikkeisiin, kuljetuksiin ja keräysturvallisuuteen, menee noin puoli prosenttia keräystuloksesta. Loput tullaan käyttämään kokonaisuudessaan Aasian katastrofista kärsineiden ihmisten hyväksi. Rahaa ei Katastrofirahaston sääntöjen mukaisesti edes voida käytetä muuhun toimintaan.
Suomen Punainen Risti ei ole sijoittanut yhtään euroa Aasian keräysvaroista pörssiosakkeisiin. Suomen Punainen Risti ei ole hankkinut viime eikä tänä vuonna yhtään uutta pörssiyhtiön osaketta millään rahoituksella. Aasian keräysvarat ovat pankkitilillä sekä valtion obligaatioina. Rahat voidaan tarvittaessa ottaa käyttöön 24 tunnissa.
Uskon lahjoittajien ymmärtävän, että 17,6 miljoonan euron käteisrahan lähettäminen Aasiaan ilman tarkoin mietittyä suunnitelmaa, ilman tehokkaita sekä koordinoituja avustusohjelmia tai ilman tarkkaa taloudellista suunnitelmaa ja kontrollia olisi suomalaisten lahjoitusvarojen väärinkäyttöä.
Suomen Punainen Risti on tähän mennessä käyttänyt tai lähettänyt rahaa Aasian operaatioon 6,2 miljoonaa euroa. Raha on mennyt mm. Sri Lankassa toimivan SPR:n kenttäsairaalan klinikan varustamiseen ja paikalle lennättämiseen, kansainvälisen Punaisen Ristin ruoka-, lääke- ja ensivaiheen hätäohjelmaan, Thaimaassa tapahtuneeseen suomalaisten evakuointiin liittyneiden etsintä- ja lääkintäryhmien toimintaan sekä Indonesian avustusohjelmaan.
Suomen Punainen Risti on kertonut avoimesti, että Aasian avustusoperaatio tulee kestämään useita vuosia, ehkä jopa kymmenen vuotta. Vain tällä tavalla saadaan aikaan sellaisia tuloksia, jotka pitkäjänteisesti auttavat alueen ihmisiä. Ammattimaisesti suunnitellun ja toteutetun avustus- ja kehitysohjelman laatiminen vie aina jonkun aikaa, koska tällä hetkellä ei ole vielä edes täysin tiedossa katastrofin kokonaislaajuus. Kuolonuhrien määräkin näyttää päivittäin vielä kasvavan, kun syrjäisimmille alueille on päästy käymään vasta nyt.
Esimerkiksi vuonna 1999 Suomen Punainen Risti keräsi Kosovon kriisin uhreille 53,8 miljoonaa markkaa eli 9 miljoonaa euroa. Tuo raha on kuluneiden kuuden vuoden aikana käytetty Kosovon kriisin uhrien auttamiseen ensin hätäapuna ja sen jälkeen mm. korjaamalla sairaaloita, parantamalla terveyspalveluja, tehostamalla paikallisten ihmisten auttamisvalmiutta ja kouluttamalla paikallisia ihmisiä. Kerätyistä rahoista on vielä käyttämättä noin 80 000 euroa. Tästäkin summasta on laadittu tarkka käyttösuunnitelma.
Lisäksi, Suomen Punainen Risti on vapaaehtoisjärjestö jonka omistavat vapaaehtoiset. Vapaaehtoiset luottamushenkilöt käyttävät myös ylintä päätöksentekovaltaa.
Haluan kiittää lämpimästi kaikkia niitä ihmisiä, jotka ovat eri tavoin auttaneet Aasian katastrofin uhreja. Apu menee perille.