Kaiken piti olla täydellistä ja joulua oli suunniteltu meillä pitkään. Menisimme anopin luo ajoissa aatonaattona, lapset koristelisivat kuusen ja me aikuiset tekisimme ruokaa. No kaikki menikin ihan suunnitelmien mukaan, koko perheellä oli mukavaa ja ruoka oli taivaallisen hyvää.
Mutta minä unohdin joulutunnelmissani, ettei punaviini sovi alkuunkaan vatsalleni. Meillä oli ihania laatikoita ja kinkkua, joiden kanssa punainen sopi herkullisesti. Menin ottamaan kokonaisen lasillisen - ja sitten kaikki meni pieleen. Olin täysin unohtanut "allergiani" ja join hyvällä mielellä koko lasin, kun yhtäkkiä vatsassa kipristeli jo pahaenteisesti. En halunnut pilata toisten joulumieltä, niinpä istuin hiljaa ja toivoin että mörähtely menisi ohi. Yritin jopa hyräillä yhtä ihanaa joululaulua ettei murina kuuluisi. Yskähtelin muka hieman, mutta se oli viimeinen virhe, yhtäkkiä kuului kauhea kurahdus ja kaikki ruilusi suoraan housuun. Tunsin kuinka vetelä märkä velli levisi arvokkaalle penkinpäällykselle ja osa valui jo reittä pitkin. Juoksin vessaan mutta se oli jo myöhäistä.
Ette voi kuvitella kuinka HÄPEÄN tätä kaikkea. Miten saada enää tunnelmasta kiinni huomenna, onko juotava loputkin pullosta? :(
Hyvää Joulua kuitenkin kaikille.
Pieru joulupöydässä
Nolonain
3
214
Vastaukset 3
- Kastajatar
Oi-voi. Etkö voisi yrittää keskustella vielä aiheesta, ettei nyt loppuelämää murehdi mokomaa kurapierua. Lapsien kannalta olisi hyvä viettää joulua entiseen malliin.
- Mikä-neuvoksi
Joulu lähestyy taas, enää kolme kuukautta... En vain saa tätä mielestäni ja asia on jotenkin käsittelemättä puolin ja toisin. Lisäksi olen nyt mahataudissa. Mikä neuvoksi?
- Aijaskorpi
Oletko menossa taas samaan juhlapaikkaan jouluksi? Varmasti vaikea tilanne. Suosittelisin ennalta otettavaa lääkitystä. Hyvää joulua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 161896
- 81734
- 57731
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?45628- 46613
- 60562
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71546Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35525- 26521