Turvaa ja välittämistä

FRIEND2016

Olen yksineläjä ja vastaan omasta turvallisuudestani itse. Kuinka käy, jos kotona loukkaan itseni, saan sairauskohtauksen tai muuten joudun toimintakyvyttömäksi? Minulla on ystäviä ja omaisia, mutta kukaan ei ole tässä lähelläni. Virunko yksin useita päiviä ennen kuin joku alkaa kaivata?
Tätä samaa asiaa sovelsin ajatuksissani eri yhteyksiin; koululainen yksin kotona, yksinhuoltaja, kotiäiti, luontoharrastukset, kotona sairastavat, vanhukset, yksin töissä olevat jne. Lista on pitkä.
Mieleeni tuli kaksi teemaa, turvallisuus ja välittäminen. Ratkaisu oli tehdä omasta puhelimesta turvapuhelin.
Pyysin kumppanikseni sovellusten kehittäjänä tunnetun Fisplay Oy:n. Tuloksena saimme aikaan siinä mielessä erikoisen FRIEND -sovelluksen, jonka emme toivoisi tekevän sitä, miksi se on olemassa. Se on ohjelma, joka on taustalla kaiken aikaa ja viestittää ystäville vasta sitten, kun et itse ole pystynyt käyttämään puhelinta.
FRIENDiin voi käydä tutustumassa joko Facebookissa tai Play Kaupassa.

https://www.facebook.com/FriendFisplay/
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fisplay.friend

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiAutaYksinäistä

      Hieno idea, mutta kaikkein suurin ongelma on niillä, joilla ei ole ystävää tai läheistä, jolle ne puhelut ohjautuu. Aika-ajoin on nähty uutisia, että joku on ollut kuolleena jo kuukausia ennenkuin löytyy. Kukaan ei ole kaivannut. Todella yksinäinen ei välttämättä normaalistikaan käytä puhelinta moneen päivään kun ei ole ketään. Tarvittaisiin vielä keskus, mihin hälyytys silloin menisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5060
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4562
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      122
      4489
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      294
      1657
    5. 81
      1311
    6. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1308
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      68
      1265
    8. 305
      998
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      930
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      820
    Aihe