Vero niin kuin se nyt on esitetty rankaisee juuri vanhojen ja halpojen veneiden omistajia. Vai mitä voi sanoa siitä, että jossakin muutaman tonnin vanhassa hardtoppari-retkiveneessä on sama vero kuin miljoonan euron jahdissa?
Tämä nyt ei ihan tainnut olla persujen alkuperäinen agenda. Miksi siis näin typerästi ja huonosti tämä uhkaa toteutua, ja rankaistaan taas pienituloisia?
Verottakaa vaan, mutta verottakaa sitten niitä oikeasti kalliita ökyveneitä.
Miksi ei veroa voida porrastaa vaikka iän mukaan, niin säilyisi joku tolkku ja harrastaa voisi halvemmallakin kalustolla?
Voisiko joku tätä älytöntä veroa kannattava perustella miksi tällainen veromalli, jossa varakkaimmat pääsevät vähimmällä on oikein?
Tämä nyt ei ihan tainnut olla persujen alkuperäinen agenda. Miksi siis näin typerästi ja huonosti tämä uhkaa toteutua, ja rankaistaan taas pienituloisia?
Verottakaa vaan, mutta verottakaa sitten niitä oikeasti kalliita ökyveneitä.
Miksi ei veroa voida porrastaa vaikka iän mukaan, niin säilyisi joku tolkku ja harrastaa voisi halvemmallakin kalustolla?
Voisiko joku tätä älytöntä veroa kannattava perustella miksi tällainen veromalli, jossa varakkaimmat pääsevät vähimmällä on oikein?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eivät varakkaat tässä pääse yhtään vähemmällä vaan tasan samalla kuin muutkin. Vene on vene omistajasta riippumatta ja venettä tässä verotetaan eikä omistajaa. Meillä katsos on tuloverojen progressio jossa on jo rangaistu raskaasti suurituloisempia eikä samasta syystä pidäkään lyödä uudelleen ja uudelleen.
Itse vero on ihan hanurista kaikille tasaisesti.
Miten vitun pihalla olet? Kyllähän tässä ihmistä verotetaan, ei se vene mitään omistajansa puolesta maksa!?!
Ja kyllä se 300 euroa on suhteellisesti enemmän siltä pois, joka tienaa 1500 kuussa, ja harrastelee 3000 euron veneellä, kuin siltä joka ajelee miljoonajahdilla ja on kymmenkertaiset tulot. Ei siinä joku 300 euroa tunnu missään. Eikö mene jakeluun?
On toki suhteellisesti enemmän joo, mutta se varakkaampi veijari on jo kärsinyt nahoissaan tuon tuloveron progression muodossa. Eli niistä isommista tuloista on sakotettu jo kertaalleen.
Voi musmus sun kanssa.
Ymmärrätkö, että tuollainen 300 euron vuotuinen huuhaavero johonkin 3000 euron veneeseen tekee siitä sen jälkeen lähes arvottoman?
Hyvä jos se sen jälkeen on enää edes 1500 euron arvoinen. Se voi olla vähävaraiselle, mutta intohimoiselle veneharrastajalle aika kova takaisku.
Jos miljoonajahdille lätkäistäisiin sellainen vero, että sen arvo putoaisi puoleen, niin saisihan siitä silti vielä puolimiltsiä... Pikkuraha, kait?
Mieti sitä, kroisos!
Aivan, niin se on, että verot siitä isosta veneestä on jo maksettu, pieneen veneeseen verrattuna, moneen kertaan, veroistahan nyt oli puhe. Kyllä se ison veneen omistaja maksaa veroja kaikista huolto, säilytys, ym ym asioista pitkin vuotta jo monen pienen veneen hinnan verran. Kateus panee käyttämään sanoja kuten "ökyveneilijä" , se iso vene voi olla esim jonkun monivuotinen tavoite, unelma tms , ei välttämättä mikään miljonäärin lelu....
Miettikääpä hallituspuolueita: Kokkareet ovat ison rahan puolella, heille saatiin mukava kompromissi kun arvoveneiden vero jäi vain marginaaliseksi, arvopurjeveneiden lähes huomaamattomaksi. Perseillekin hyvä ratkaisu, kun mökkiveneet jäi veron ulkopuolelle. Maalaisten harrastusvälineet jäivät kokonaan veron ulkopuolelle. Näin hallituspuolueet eivät mikään menettäneet liikaa ääniä. Keskiluokka ja köyhät jolla ei ole mökkiinkään varaa vaan vanha veneenrousku jäivät maksumiehiksi.
Venevero on yksistään persujen kateusvero. Eivät ole huolissaan Pohjanmaan venealan työpaikoista. Vero vaikuttaa siihen, että veneet pienenevät ja moottoritehot tulevat alimitoitetuksi, siitähän seuraa se jotta ihmishenkien menetykset vesillä kasvaa. Eikö Persuissa ole ketään joka veneilee...
Se tässä ihmetyttää, että julistettiin kovaan ääneen veroa ökyveneille (Jussi Niinistö) ja herrojen huvikuunareille (Timo Soini), ja tässä on tulos!
Ökyveneilijät huvikuunarikuskit nauraa.
Mikä meni pieleen???
"Eikö Persuissa ole ketään joka veneilee... "
Toki on, mutta ovat tätänykyä entisiä persuja..
Huvikuunarin kun rekisteröi sopivassa paikassa EUssa selviää alle kolmanneksen ALVeilla Suomen ALViin verrattuna, diisseli maksaa verokeitaissa alle 0,50€ litra ja 300€ kateusveroa ei tarvitse maksaa. Siinä säästää uudessa veneverossa peräti sadasosan ALVisäästöstä...
Eipä tuo haittaa tänään poistin moottorin rekisteristä.
Tervetuloa metsälammelle valvomaan ensi suvena, kun ajelen ja ongin ahvenia.
PS, suuremmalla järvellä mennään sitten pienellä kalustolla. Säätyy mukavasti rahaa ja jääpä alvit saamatta valtiolta.
Moottori myös poistettu rekisteristä. Kannattaa poistaa ennen vuodenvaihdetta. Jostain pitää nyt keksiä alta 50 heppasen sarjanumero. Koneen luukun laitan munalukolla kiinni, enkä kyllä yhtään tiedä missä avain on. Äänestä tai nopeudesta ei tämä putputti paljastu.
Kyllä viranomaisilla on työkalut joilla se luukku aukeaa! Ei kyllä ehkä enää pysy kiinni sen jälkeen...
Ja entä kun ei vanhassa koneessa ole mitään sarjanumeroita tai muita tunnisteita, niin se on voi voi... Kytät voi heittää sorkkaraudan mereen ja lähteä kaljalle.