Joukkomielenosoitusta puuhataan

kenralgädda

25

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gäddadugerfint

      Det vore väl fint,då kunde svenskspråkiga och de som som anser att svenskspråkiga också är berättigade till språkliga lagliga grundrättigheter kunna ställa upp.
      (namn övesätter man inte )

      • allasvårsak

        Det kommer säkert mycket folk från södra och västra Finland.


    • huusiannna

      Pitää järjestää vastamielenosoitus suomen kielen puolesta jos svedupetterit lähtevät Helsinkiin.

      • SilmiäAvaavaa

        Ohjataan ne Itäkeskukseen niin pohojalaisetkin näkevät kuinka Suomi on muuttunut sadassa vuodessa. Saattaa olla että pakenevat äkkiä takaisin Närpiön metsiin.


      • eipätaidatulla

        Täällä netissä on helppo puhua "vastamielenosoituksista" ym. Kun sen päivän näkisi, että fennomaani toteuttaisi aikeensa myös ihan reaalimaailmassa (- tosin ymmärrettävistä syistä tällaista vastamielenosoitusta ei tule, koska sitä ei yksinkertaisesti tarvita, eikä kukaan siihen osallistuisi, suomen kielen asema kun on vahva, ollut iät ajat).


      • folkidsinte
        eipätaidatulla kirjoitti:

        Täällä netissä on helppo puhua "vastamielenosoituksista" ym. Kun sen päivän näkisi, että fennomaani toteuttaisi aikeensa myös ihan reaalimaailmassa (- tosin ymmärrettävistä syistä tällaista vastamielenosoitusta ei tule, koska sitä ei yksinkertaisesti tarvita, eikä kukaan siihen osallistuisi, suomen kielen asema kun on vahva, ollut iät ajat).

        Det blir lika stor framgång som demonstrationen mot pakkoruotsi,några fylltrattar och gamlla tanter,trots gratis busstransporter från Åbo och Tammerfors.


      • mieltä
        folkidsinte kirjoitti:

        Det blir lika stor framgång som demonstrationen mot pakkoruotsi,några fylltrattar och gamlla tanter,trots gratis busstransporter från Åbo och Tammerfors.

        Siihen pakkoruotsin vastaiseen mielenosoitukseen, joka pidettiin eduskuntatalon edessä muutama vuosi sitten, ei osallistunut kuin kourallinen ihmisiä, ja heistäkin iso osa vanhempia miehiä....


      • voffvoff
        mieltä kirjoitti:

        Siihen pakkoruotsin vastaiseen mielenosoitukseen, joka pidettiin eduskuntatalon edessä muutama vuosi sitten, ei osallistunut kuin kourallinen ihmisiä, ja heistäkin iso osa vanhempia miehiä....

        PersuOinonen och hans hund deltog.


    • YLEveroalas

      HYVÄ - HYVÄ!!

      Saadaan asia esille. Jokainen suomalainen saa silloin herätyksen tähän etuoikeskieleen.

      Tämä YLE ei ole koskaan ollut tasapuolinen, koska toimittajien on saatava tuputtaa omaa, oikeassa olevaa mielipidettään sekaan. Mutta YLEen pitää suhtautua kuten venäläiseen totuuteen yleensäkin, joku osa on totta. Se osa joka jätetään sanomatta, muuttaisi asian kuitenkin oikealle tolalle.

      YLE-RKP on menestynyt niin pitkään, että vauhtisokeus on päässyt iskemään. Tilanne on verrannollinen Kongon presidentti Joseph Kabila -tapaukseen; tosiasioita ei pystytä hyväksymään.

      • förstodjagrättnu

        Ska ni demonstrera mot svenskspråkiga finländares rätt att få samhälleliga tjänster på sitt modersmål ?


      • Där är skillnaden. Vi skulle inte demonstrera mot er utan för vår vår egen rätt till att få använda vårt språk i vården. Ni skulle demonstrerar mot vår rätt att använda vårt språk i vården


      • östnyland
        twervig kirjoitti:

        Där är skillnaden. Vi skulle inte demonstrera mot er utan för vår vår egen rätt till att få använda vårt språk i vården. Ni skulle demonstrerar mot vår rätt att använda vårt språk i vården

        Den här spaltens såkallade språkaktiva har tydligen inte en aning om vad det är frågan om.


    • västnyland

      Vi är många som gärna kommer med.

    • savobooo

      Siinähän marssivat, tulos on yhtä tyhjän kanssa, tulevat saamaan pakkoruotsiherjat niskaansa !

      • Helsinkimme

        Tuppukylissä ehkä, mutta ei pääkaupungissamme.


    • HyväosaistenKapina

      Taas kerran rälssikansanosa itkee, kun sen etuilua rajoitetaan!?

    • hyväsipilä

      Vain raukat ja avohoidokit melskaavat kaduilla.

    • pressakin_uhkailtu_-

      Onko Suomen presidenttiäkin uhkailtu taas ex-MiehitysWALTA Ruotsista?????


      Kauheaaaa!!!!!

      .

    • vikanockså

      Mikä sen parempi suomalaisille jos hurrit lähtevät marssimaan Helsinkiin. Siinä vaiheessa lähtee myös suomalaiset liikkeelle ja eduskunta voi sitten kurkistaa ikkunoista nähdäkseen mitä kansa haluaa.

      Muutama sata hurria sekä vähintään kymmeniä tuhansia suomalaisia. Ulkomaiset tiedotusvälineet raportoivat asiasta ulkomaille oikein kuvien kera, jolloin hallitus on pakkopaikan edessä ;)

      Mitä tahansa hurrit osaavat tehdä, sen suomalaiset osaavat tehdä paremmin!

      • kansantahtotila

        "mitä kansa haluaa" ??

        "kansalla" on ollut aikaa näyttää, mitä se haluaa. lopputulos: ei halunnut pakkoruotsia pois (kansalaisadressi). ei myöskään riittänyt ihmisiä eduskuntatalon eteen, kun marssittiin pakkoruotsia vastaan muutama vuosi sitten.


      • capiche
        kansantahtotila kirjoitti:

        "mitä kansa haluaa" ??

        "kansalla" on ollut aikaa näyttää, mitä se haluaa. lopputulos: ei halunnut pakkoruotsia pois (kansalaisadressi). ei myöskään riittänyt ihmisiä eduskuntatalon eteen, kun marssittiin pakkoruotsia vastaan muutama vuosi sitten.

        Et oikein näytä ymmärtävän mistä on kyse...

        Jos hurrit lähtevät marssimaan he aiheuttavat vastareaktion, silloin suomalaisetkin lähtevät liikkeelle.

        Reaktio aiheuttaa vastareaktion, comprendo?


      • MitäSiisHaluaa

      • ei.jälkiä

    • eitunnusiltä

      Miksi marssia? Vaasan sairaala on edelleen kaksikielinen, kuten ennen, erikoishoitoa annetaan muualla: Seinäjoki, Kokkola, Turku, Tampere...Umeå
      Ovatko österit täysjärkisiä?

      • Normaalijuttu

        Surut heräsivät karseaan todellisuuteen, he eivät ole enää valtion lellikkejä. Matut ovat vieneet heidän asemansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1968
    2. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      154
      1890
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      23
      1343
    4. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      941
    5. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      909
    6. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      829
    7. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      112
      781
    8. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      45
      730
    9. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      32
      715
    10. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      7
      707
    Aihe