Torniaisen potku tallentui videolle

Iitintiltu_

41

612

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • estesty

      No katsotaan nyt. Selkeä tappo tuo ei ole vaan korkeintaan törkeä pahoinpitely. Muutama kuukausi ehdollista tulee.

      • potku_rintaan---

        Siis valemediassa verovaroin maksetussa sellaisessa jauhetaan kuukasitolkulla "potku rintaan" -teemaa vaikka kaikki videon nähneet näkivät että se oli silkkaa valetta?????


    • Hassuttupakit

      Tuomion pituuteen en ota kantaa, se on oikeuden tehtävä päättää mutta ihmetyttää se, että kaverin mukaan oli kuolinpäivän iltana kaljoiteltu ja poltettu hassutupakkia mutta kuitenkaan oikeuslääketieteellisessä ruumiinavauksessa ei löydetty mitään merkkejä näistä !

      • kennedy_patologit

        Onko ne kennedy patoloogit taas pestattu jotka ei löytäneet edes ulos sieltä leikkaussalista


    • Joojoojajoo

      Kaikille hiton uusnatseille reikä päähän.

      • qewqr423w

        Oot kauhian väkivaltaanen. Niinku natsit. Reikä päähän äkkiä.


      • Runoilijapoikarunoilee

        Mitäs meni räkimään ja provosoimaan, ei natsit ennenkään oo sellaista sietänyt.
        Se, että joku hepatiitti-sekakäyttäjä putoo pienestä Reinokengillä tehdystä palautteesta, niin se on tietysti puhdas vahinko kuten hänen syntymänsäkin.
        Harvoin on noin reipasta nuortamiestä sairaalasta kotiutettu.
        Onneksi ei sentäs rekalla ajanut yli.


      • FaktatPöytään

      • Joojoojajoo

        Siitä huolimatta, nämä uus-natsit ovat mielestäni ihmiskuunnan saastaa. Kaikesta tällaisesta paskasta pitäis hankkiutua eroon. Mitä nopeammin niin sitä parempi. Kuvittelevat olevansa "jotain", ja eivät ole muuta kuin kakkosluokan kansalaisia.


    • Japi3

      Videolta näkyy selvästi että uhri sylkee maahan ja sitten Torniainen tappaa. Kuusi vuotta vähintään tulossa linnaa. Ja se on liian vähän

      • hytyttyutu

        Niin vai tappoiko lääkäri kun ei huomannut vamman vakavuutta? Tai tekikö uhri "itsemurhan" lähtemällä omasta tahdostaan liian aikaisin sairaalasta? Vai tekikö patologi sellaisen lausunnon että kollega pääsee pälkähästä, tai syyttäjä saa tahtonsa läpi riippumatta siitä mikä tappoi? No joka tapauksessa tuomion tulee saamaan, mutta onko linjassa muiden vastaavien kanssa, vai tuleeko natsilisää.


    • tornilinna

      Tuolla taustalla elinkautinen olisi sopiva mietintäaika.

    • Kaksoisstandarditilanne

      Puolustus vetosi tapauksen saamaan julkisuuteen

      Riittävä rangaistus pahoinpitelystä olisi kuusi kuukautta ehdollista ja törkeästä pahoinpitelystä 1,5 vuotta ehdollista.

      Jos Torniainen tuomittaisiin törkeästä kuolemantuottamuksesta ja törkeästä pahoinpitelystä, maksimirangaistus olisi asianajaja Hannu Tuomaisen mukaan kolme vuotta vankeutta.

      Tuomaisen mukaan tuomiota lieventävinä seikkoina pitäisi ottaa huomioon tapauksen saama julkisuus sekä se, että Torniainen itse ilmoittautui poliisille.

      –  Tapauksen saama julkisuus on ollut poikkeuksellista. Päämieheni nimeä ja kuvaa on levitetty laajasti.

      Nimi ollut esillä vaikka ei ole tullut tuomiota yli 2 vuotta ehdotonta.
      Raiskaajasomaleillakin aleni ehdonalaiseen, kun oli ollut niin paljon julkisuudessa ja vaihtoehtomediat oli huolehtinut, että kuvat ja nimet tulee esiin.

    • rupert3

      Kyllä sympatiat on torniaisen puolella toivottavasti selviää ehdonalaisella.

      • Junestaa

        Mitä hemmetin sympatiaa Torniainen tarvitsee? Väkivalta ei ole oikeutettua, psyk hoitoa olis tämäkin tappaja jo aiemmin tarvinnut taustastaan päätellen.


      • frewart
        Junestaa kirjoitti:

        Mitä hemmetin sympatiaa Torniainen tarvitsee? Väkivalta ei ole oikeutettua, psyk hoitoa olis tämäkin tappaja jo aiemmin tarvinnut taustastaan päätellen.

        Jep! kuten Karttunenkin.


      • Junestaa

        Kyllä molemmilla oli elämä jo pilalla., mutta ei oikeuta tappamiseen ? Vai ruvetaanko ihan oikeesti natseilemaan eli esim.mielenvikaiset eliminoidaan ? Samoin huumehörhöt ja lääkkeiden väärinkäyttjät. Tulis yhteiskunnalle säästöjä...


      • Provokaatio---

        Jos tahallaan provosoi saattaa tosiaan joutua hakatuksi yllättävä havainto


    • VäärääSananvapauttako
    • NäinSenNäin

      Kuolemantuomiota ei länsimainen sivistysvaltio salli, mutta näitä ihmisen hahmoisia aivottomia Torniaisia alkaa olla liian paljon, joihin ei mikään järki tartu.

      Näille parantumattomille pitäisi tehdä lobotomia, sillä aikanaan on saatu ihmiset rauhalliseksi. Joistakin on ehkä tullut zombimaisia, mutta kuitenkin jossainmäärin omatoimisia, ainakin pärekopan tai harjojen tekoon soveltuvia.

      Tälläinen tuomio toimisi paljon tehokkaammin pelotteena, nykyisen ehdonalaisen sijaan.

      • gestre4

        Totalitarismiako haluat. Oletko varma että et itse joutuisi saman mielivallan uhriksi?


    • vastuuseenvaan

      MINUSTA TÄMÄ TORNIAINEN TÖRKEÄLLÄ TAVALLA POTKAISI HENKILÖÄ VAKAVIN SEURAUKSIN JA HÄNELLE PITÄÄ ANTAA TUOMIO TAPOSTA. JA LISÄKSI TUOLLAINEN VASTARINTALIIKE PITÄÄ KIELTÄÄ LAILLA.

      YHTEISKUNNAN TULEE ANTAA SELVÄ SINGNAALI ETTÄ TUOLLAINEN VAKAVA TEKO!!

    • oisukijodanmaegerigedan

      Jo loppui runopojan räkiminen ja suunsoitto lyhyeen. Lähtee kun varpunen kauralyhteestä.

    • Hortana-cortana

      Seitsemän vuotta tulee ja ehdottomana, se on hyvä.

    • valtionelätti

      ei muuta kuin mitali rintaan 1 huumehörhö vähemmän

      • kylänäiO

        SAMAA MIÄLTÄ!!!
        SITÄ PAITTI, ITTEHÄN SE ITTENSÄ TAPPOO, KU SAIRAALASTA OMIA AIKOJAAN KARKAS VASTOON SUASITUKSIA PÖSSYTTELEMÄÄN.
        PÄÄHÄN KOHORISTUNEET VAMMAT ON AINA VAKAVA PAIKKA JA NE TULEE TUTKIA JOK'IKINEN KERTA HUALELLA JA PIREMPÄÄN.

        JOKU TÄS KEISSIS TEKI ISON ISON VIRHEEN PÄÄKOPAN TUTKINNAN OSALTA. TÄÄ HUUMEHÖRHÖ OLISI PITÄNY SITUA SÄNKYYNSÄ KIINNI, VIÄLÄ KU TIÄRETTIHI SEN VAKAVA RIIPPUVUUSSUHURE TAJUNTAA LAAJENTAVIHI AINEESII, NÄITÄ PUUPÄITÄ KU EI MIKÄÄ PIRÄTTELE, AINETTA O SAATAVA.

        TURHA TUASTA DELAAMISESTA O SYYTTÄÄ POTKUN ANTAJAA, TUAHAN OLI PIÄNI HIPAASU, SYYTTÄKÄÄ HOITAJAPULAA JA SITÄ NOTTON AMMATTITAIROTOONTA LÄÄKINTÄHENKILÖKUNTAA SAIRAALOOS.


      • MONOO.OTTAAAHAASKO
        kylänäiO kirjoitti:

        SAMAA MIÄLTÄ!!!
        SITÄ PAITTI, ITTEHÄN SE ITTENSÄ TAPPOO, KU SAIRAALASTA OMIA AIKOJAAN KARKAS VASTOON SUASITUKSIA PÖSSYTTELEMÄÄN.
        PÄÄHÄN KOHORISTUNEET VAMMAT ON AINA VAKAVA PAIKKA JA NE TULEE TUTKIA JOK'IKINEN KERTA HUALELLA JA PIREMPÄÄN.

        JOKU TÄS KEISSIS TEKI ISON ISON VIRHEEN PÄÄKOPAN TUTKINNAN OSALTA. TÄÄ HUUMEHÖRHÖ OLISI PITÄNY SITUA SÄNKYYNSÄ KIINNI, VIÄLÄ KU TIÄRETTIHI SEN VAKAVA RIIPPUVUUSSUHURE TAJUNTAA LAAJENTAVIHI AINEESII, NÄITÄ PUUPÄITÄ KU EI MIKÄÄ PIRÄTTELE, AINETTA O SAATAVA.

        TURHA TUASTA DELAAMISESTA O SYYTTÄÄ POTKUN ANTAJAA, TUAHAN OLI PIÄNI HIPAASU, SYYTTÄKÄÄ HOITAJAPULAA JA SITÄ NOTTON AMMATTITAIROTOONTA LÄÄKINTÄHENKILÖKUNTAA SAIRAALOOS.

        KOVIS OOOT JA VARMAA SÄÄÄKI OTAAAT SIT TOLLLAAASEEEEN HIPAAASU POTKU VASTAHA SEN KUMMEEEMPIA MUTINOOOTTA.


    • UUSLUIKKUNATSI

      TYRMÄÄ NATSILLE NAPSAHTAA PITKÄLTI. POTKUN JÄLKEEN LUIKKI VIELÄ KARKUUN.

    • yle.watch

      Torniainen on sankari.

    • Rajuilma_

      Linnaa tulee natsille ja paljon ja se on niin oikein.

    • suohon-laulettu

      Meni lausumaan runoja lähietäisyydeltä ja toinen hermostuu ja laulaa toisen samalla sekunnilla suohon.

    • realistinen_

      Idioottihan tuo Torniainen lienee, mutta jotain järjen kipinää kuitenkin. Teko oli kyllä brutaali, vaikka kohde sen tavallaan ansaitsikin.

    • Torniainen tulee lusimaan suurimman osan loppuelämästään, taparikollinen kun on. Taas kerran suomalaiset joutuvat kärsimään ja kustantamaan väkivaltaisen "arjalaisen" sekoiluista hengellään ja miljoonilla euroilla, koska jo pelkkä lusiminen maksaa paljon.
      Silläkin rahalla kustantaisi monen turhan turvapaikanhakijan kotimatkan.

      • realistinen_

        Taparikolliset tosiaankin tulevat kalliiksi ja pahinta on usein aineeton vahinko. Noissa framille nostetuissa äärijärjestöissä on vähemmän porukkaa kuin maahantunkeutujissa taparikollisia.


      • realistinen_ kirjoitti:

        Taparikolliset tosiaankin tulevat kalliiksi ja pahinta on usein aineeton vahinko. Noissa framille nostetuissa äärijärjestöissä on vähemmän porukkaa kuin maahantunkeutujissa taparikollisia.

        Taparikolliselle ei turvapaikkaa heru.


      • allahmasallah

        Yksittäistapauksena esim. raiskaus ei haittaa.


    • Kerberos_A

      Jeh, natsi saa kunnolla linnaa

    • Natseilta henki pois vaan.

      • 10k.kysymys

        Entäs suomalaiset, ne jotka pitävät kynsin ja hampain kiinni suomalaisuudestaan ja haluavat pitää Suomen Suomena?

        Ovatko he:
        A: Natseja
        B: Rajakkeja
        C: Pellejä
        D: Isänmaallisia

        Vastaukset alle


      • 10k.kysymys kirjoitti:

        Entäs suomalaiset, ne jotka pitävät kynsin ja hampain kiinni suomalaisuudestaan ja haluavat pitää Suomen Suomena?

        Ovatko he:
        A: Natseja
        B: Rajakkeja
        C: Pellejä
        D: Isänmaallisia

        Vastaukset alle

        Vajaamielisiä ovat.


    • ghnnnbz

      Tämä Torniainen tulee karkottaa pikaisesti pohjois-korean samoin kuin kaikki vastarintaliikkeen jäsenet pelkkä meno pojois-koreaan

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      122
      4740
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      4
      3364
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      126
      3180
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      26
      2607
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      69
      2320
    6. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      18
      1769
    7. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1374
    8. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      117
      1245
    9. Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?

      Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut
      Elokuva
      9
      1233
    10. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      4
      1078
    Aihe