MOT Asialla

Hyvät veljet kunnissa
Hyvätveljetjasiskot

MOT pyytää vinkkejä ja tietoja kuntapäättäjien sidonnaisuuksista [email protected]. Voi laittaa monia muitakin asioita. Esim.SELANNE TLINPÄÄTÖSTIEDOT JA TOIMINTASUUNNITELMAT.
20443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ei Pyhäjärveä oteta enää edes MOT ohjelmiin,kun 17 valtuutettua on rähmällään ja kaljakurat saappaassa,kun on toiminut Jukkapojan äänestysohjeiden mukaan.Se olisi MOT suora isku vyön alle ja liian suuri paljastus muille suomalaisille,tästä Villistä Lännestä,jossa kunnallispolitiikka toimii Lännen malliiin.Täällä on niin paljon kehitysvammasia,kun on serkut naineet ja panneet pikkuserkkuja paksuksi.

Äänestä

Proot on menneet viinanhakuun viroon.

Äänestä
  • Miksi viinaa virosta pitäs hakea, saahan sitä Pyhäjärven viinakaupastakin. Minä ainakin haen sieltä, jos tarviin.

    Äänestä

  • Tuntuvat menneen. Valtuuston kokouksessa annettiin tieto, että samaisena yönä, kun valtuuston varapuheenjohtaja päättää kokouksen hän starttaa klo 3 aamuyöstä kohti Helsinkiä. Matkalle oli lähdössä eri tietolähteiden mukaan va. kaupunginjohtaja, mutta kuinka ollakkaan matkalle lähtikin ison pojan kanssa pienempi, kaite vielä hallintojohtajan vakanssilla oleva kaupunginjohtaja, kun varsinainen kaupunginjohtaja on maksettuna kotonaan odottamassa, milloin Pyhäjärvi kutsuu johtajansa selvittämään kaupungin tilaa, joka on mennyt kuralle.

    Ja va. johtaja jäi pönkittämään johtajan pallia Tikkalanmäellä.

    Äänestä

  • Olihan tark.ltkn pj mennyt jo edeltäkäsin paikkoja varaamaan.

    Äänestä

Ilmoitin maken..vaan. kylähullujen osastolle mottiin.

Äänestä

Minäkin olen käynyt Helsingissä.

Äänestä

Moniko laittaa sidonnaisuudet. Laittaako Selänne johto kirjanpitonsa.

Äänestä
  • Kolomen johtajan messevästä muakuntakaupungista voes vaekka mottikin kiinnosthua HEHE
    savusaonakulttuuriloesta PULPULIPUL GLUGLU HICHICIHIC ja HE

    Äänestä

"Keskustan Juha Sipilän johtama hallitus haluaa viiden prosentin tuottavuushypyn Suomen talouden kuntoonsaattamiseksi. Keinoista, joilla tämä toteutettaisiin, on julkisuudessa ollut esillä muun muassa 100 tunnin lisätyön tekeminen vuodessa.

Keskustan entinen puoluesihteeri Jarmo Korhonen kehottaa Sipilää aloittamaan työajan pidentämisen eduskunnasta.

Korhonen muistuttaa, että kansanedustajan kesäloma on juhannusviikolta syyskuun ensimmäiselle viikolle, eli 11 - 12 viikkoa. Syksyllä on viikko lomaa, joululoma on 5 - 6 viikkoa, pääsiäisloma viikon.

- Lomaa on 18 - 20 viikkoa eli 4 - 5 kuukautta vuodessa. Kansanedustaja tienaa yli 30 000 euroa ajalta, jolloin ei ole mitään istuntoja, Korhonen laskeskelee.

- Samalla he tekevät nelipäiväistä työviikkoa. Istunnot alkavat tiistaina ja päättyvät perjantaina kello 15.

- Kuinkahan Sipilä voisi suorittaa eduskunnan työajan pidennyksen 100 tunnilla vuodessa, Korhonen kysyy ja vastaa:

- Kansanedustajat voisivat lyhentää kesäloman 5 viikkoon ja joululoman 2 viikkoon.



Korhosen mukaan esimerkiksi Euroopan parlamentissa on vain 5 viikon kesäloma, 2 viikon joululoma ja sitten on 5 - 6 viikkoa, jolloin on aikaa toimia parlamentin ulkopuolella.

Korhonen muistuttaa, että pitkien lomien lisäksi kansanedustajat ovat eduiltaan huippuluokkaa: He voivat tienata muista tehtävistä 40 000 - 70 000 euroa vuodessa. Sivutoimilupaa he eivät tarvitse.

- Kulukorvauksista jää asunnon jälkeen vähintään tuhat euroa kuukaudessa omaan käteen, Korhonen sanoo.

JUHA RISTAMÄKI
[email protected]"

Äänestä
  • MOT- oli jo paikalla viimeisimmässä valtuuston kokouksessa.
    Ei tätä voinut ennakkoon ilmoittaa.
    Asiat pitää penkoa harkiten, taiten ja julkituoda koko pakettina.
    Kirjetulva kasvanee!

    Äänestä

  • Niihä tuo tuolla oli. Kuinka moni jättää ilmoittamatta tietonsa. Tiedän että yksi johtava valtuutettu ei sitä tee. SELÄNNE kytköksiäköhän lie.

    Äänestä

On hyvä jos kaikki tulis julkisuuteen sidonnaistensa kanssa. Onko Hammaslääkäri selänteen tarviketoimittaja. Hyvä kysymys. ONKO?

Äänestä
  • On teillä tyhmät jutut!

    Äänestä

  • No,paremman puutteesa.

    Äänestä

  • Jutut ovat aiheellisia. Hammaslääkäri alkanut veloittaa ihan omiaan
    Tk:n siivekkeessä. Mitenhän lienee. Reisjärvikö selvittää tällaiset jutut?

    Äänestä

MOT motittaa SS majurinkomppanian mottiin ja alkaa mottitaistelut Pyhäjärvi 2017 kovat talvisodan taistelut.SA kuvia ottaa Selänne lehden tk-kuvaajat.Mutta SS Houldinit kiermultelee ulos motista vapauteen.

Äänestä

Voitelut käynnissä,puteleita jaetaan ahkeraan näin joulunalla.Pojat jakoreissuja nyt ajelee pitkin kyliä.

Äänestä

No jo on aikakin

Äänestä

Aina on viinanjuojia,jos ilmaista viinaa on tarjolla.Kenenkä pakettiautolla Tikanmäkiset haki trukkilavallisen Viru Valgea?Meinaan vaan,notta on melko paljon tässä vuosien varrella kylällä näkynyt tyhjiä hylsyjä Pyhäjärven katukuvassa ja pullonpalautuspisteissä,noita Viron Vodka pulloja.SS Majurikomppania jakaa viinatäydennyksiä töpinästä eli annosviinoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vallesmannitry kirjoitti:

Hyvät veljet kunnissa
Hyvätveljetjasiskot

MOT pyytää vinkkejä ja tietoja kuntapäättäjien sidonnaisuuksista [email protected]. Voi laittaa monia muitakin asioita. Esim.SELANNE TLINPÄÄTÖSTIEDOT JA TOIMINTASUUNNITELMAT.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu