Uusi työ ahdistaa

Ahdistaa

Mitä voi tehdä, kun työ ahdistaa. Jouduin vaihtaa työpaikkaa, mutta en omasta tahdostani. Sain siirron toiseen yksikköön. Tuntuu niin vaikealta ja ahdistaa koko ajan. Kestää kauan tutustua uusiin ihmisiin ja uuteen paikkaan. Minulla on ollut sosiaalisten tilanteiden pelko ja paniikkihäiriö ainakin 18 vuotta. Edellisessä paikassa meni hyvin ja oli mukava työporukka ja tykkäsin työstäni. Odotin jopa lomalla ilolla töihin pääsyä. Nyt taas ahdistaa koko ajan. On jopa tullut verenpainetta ja sydämen tykytystä. Nukun huonosti ja illalla väsyttää. Migreeniäkin tulee. Kaikki on huonosti. Mielialat vaihtelee. Välillä menee hermot joka asian takia tai sitten alan itkeä vollottaa illan aikana kolme kertaa milloin mistäkin syystä.

Lopetin syksyllä Sepram-lääkkeen käytön, mutta alan jo pelätä, että lopetin liian aikaisin. Söin sitä 5-6 vuotta. Otan myös Propralia kamalimpiin tilanteisiin. Vanhassa työpaikassani meni hyvin ja siellä oli "turvallinen" olo. Nyt taas kaikki on uutta ja ahdistavaa. Tykkään rutiineista ja kestää kauan sopeutua muutoksiin. Tuntuu, etten edes osaa mitään. Työtehtävät ovat periaatteessa samoja, mutta kaikki on silti niin erilaista ja sekavaa. Edellisissä työpaikoissani olen saanut pelkkiä kehuja ja pomokin kehuu, mutta silti on huono itseluottamus ja koko ajan mietin vain, että mitä muut minusta ajattelevat ja että varmaan jotain pahaa ajattelevat kuitenkin.

Nyt on joululomakin alkanut, mutta ei kyllä yhtään tunnu siltä. On ollut niin kauhea stressi. Jospa se tästä alkaisi helpottaa?

En todellakaan tiedä, mitä tällaisessa tilanteessa voi tehdä.

0

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

        Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
        Suhteet
        35
        9944
      2. Ketä tietää

        Missä ammuttiin pyssyllä.
        Kotka
        41
        5404
      3. Ei tunnu, että välität yhtään

        Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
        Ikävä
        43
        5013
      4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

        Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
        Ikävä
        203
        3841
      5. Näytitpä taas niin hyvältä!

        Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
        Tunteet
        13
        3403
      6. Onko kaipaamallasi

        Naisella silikonit 🤔
        Ikävä
        46
        3216
      7. Veikeä Satu

        Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
        Ikävä
        31
        2926
      8. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

        Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
        Vimpeli
        70
        2627
      9. Oletko nyt

        Onnellinen mies naisesi kanssa?
        Ikävä
        44
        2593
      10. Rakastatko?

        Ala kertomaan se ja heti
        Ikävä
        56
        2503
      Aihe