Mitä voi tehdä, kun työ ahdistaa. Jouduin vaihtaa työpaikkaa, mutta en omasta tahdostani. Sain siirron toiseen yksikköön. Tuntuu niin vaikealta ja ahdistaa koko ajan. Kestää kauan tutustua uusiin ihmisiin ja uuteen paikkaan. Minulla on ollut sosiaalisten tilanteiden pelko ja paniikkihäiriö ainakin 18 vuotta. Edellisessä paikassa meni hyvin ja oli mukava työporukka ja tykkäsin työstäni. Odotin jopa lomalla ilolla töihin pääsyä. Nyt taas ahdistaa koko ajan. On jopa tullut verenpainetta ja sydämen tykytystä. Nukun huonosti ja illalla väsyttää. Migreeniäkin tulee. Kaikki on huonosti. Mielialat vaihtelee. Välillä menee hermot joka asian takia tai sitten alan itkeä vollottaa illan aikana kolme kertaa milloin mistäkin syystä.
Lopetin syksyllä Sepram-lääkkeen käytön, mutta alan jo pelätä, että lopetin liian aikaisin. Söin sitä 5-6 vuotta. Otan myös Propralia kamalimpiin tilanteisiin. Vanhassa työpaikassani meni hyvin ja siellä oli "turvallinen" olo. Nyt taas kaikki on uutta ja ahdistavaa. Tykkään rutiineista ja kestää kauan sopeutua muutoksiin. Tuntuu, etten edes osaa mitään. Työtehtävät ovat periaatteessa samoja, mutta kaikki on silti niin erilaista ja sekavaa. Edellisissä työpaikoissani olen saanut pelkkiä kehuja ja pomokin kehuu, mutta silti on huono itseluottamus ja koko ajan mietin vain, että mitä muut minusta ajattelevat ja että varmaan jotain pahaa ajattelevat kuitenkin.
Nyt on joululomakin alkanut, mutta ei kyllä yhtään tunnu siltä. On ollut niin kauhea stressi. Jospa se tästä alkaisi helpottaa?
En todellakaan tiedä, mitä tällaisessa tilanteessa voi tehdä.
Uusi työ ahdistaa
Ahdistaa
0
115
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M837511Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2214892Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn834867HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen1074263Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584180Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu343660Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623242Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty712866Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj412010- 471725