Piispa Irja Askola eläkkeelle 2017 alusta

kertoi 22.12.2016 aamun Kaleva.

Siinähän on Oulun tuomiorovastiksi valitulle Satulle seuraava ponnahduslauta.

Ehtisi vajjaan vuojen olla Oulun asioita suttaamassa ja ehtisi tehä tärkeimmäksi (törkeimmäksi) asiakseen nostamansa homvihkimisen käynnistämisen Oulun Tuomiokirkossa.
12205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Irjan eläkkeeseen kuuluu ikimuistoinen nautintaoikeus kirkon viineihin. Ja väkevämpiinkin aineisiin tarvittaessa. Hyvässä lihassa tytteli pääsee ansaitsemaansa vanhuuden leponn raskaan työtaakkansa uuvuttamana. EhehehheeeeeehheeHHH!

Äänestä

Sääli, kun Irja Askola eläköityy vasta syksyllä 2017. Suurin koetus luterilaisella kirkolla on kuitenkin maaliskuussa, kun laki homoliitosta astuu voimaan. Omassa seurakunnassani Paavalissa on jo pappeja, jotka ovat valmiita vihkimään homoja avioliittoon vastoi kirkolliskokouksen päätöstä, jolloin Helsingin piispan pitäisi puuttua asiaan ja jos ei puutu niin arkkipiispan. Pelkään pahoin Askolan laiminlyövän tehtävän, koska uhkana on alkukristilliseen tapaan oikeudenkäynti uskon tähden. En usko ,että sekulaarilla arkkipiispallakaan on riittävästi rohkeutta nuhdella Askolaa. Jos toisin käy, voin myöntää olleeni väärässä heidän suhteensa. Toivottavasti he saisivat kohdata henkilökohtaisesti Jeesuksen ja olla myös valmiina kärsimään uskon tähden!

Äänestä

Irja jää Kotimaan mukaan eläkkeelle marraskuussa 2017 eli olisi yli 1,5 vuotta vielä virassaan.

Äänestä
  • Minkä laskuopin mukaan päädyit 1,5 vuoteen, ei kannattais sun tarkennuksias jaella.

    Äänestä

Pitämättömät vuosilomat ja pekkaset sekä runsas ylityömäärä lyhentävät työoaikalla olemisen enää muutamaan viikkoon. Eiköhän tammikuun lopulla jo lopu raskaan työn raadanta. Tietenkin vihkimisiin ja muuhun kutsutaan monta kertaa, jos elää saa.

Äänestä
  • Joo, ja ylipaino...

    Äänestä

Onko Askolan suuria edustus eli viinalaskuja kirkossa selvitelty?

Äänestä
  • Pari Finlandiavodkapaukkua vuodessa. Yhtä tyhjän kanssa. Maailma melskaa aivan suotta minun luopottelustani. Toista se on tuon turkulaisen arkkiterttuan kanssa. Joku tohtori Risto, entinen uskovainen, kantaa sille pari koria koskenkorvaa joka viikko, jotenka naama on harmaa.

    Äänestä

Nyt sanoit väärän todistuksen lähimmäisestäsi! On sinun asiasi, mitä teet nyt JUMALASI EDESSÄ.

Äänestä

Pystyvätköhän helsinkiläiset seurakuntalaiset valitsemaan tuolle akalle vielä kahelimman seuraajan.

Äänestä

Onneksi, sitä olikin jo odotettu.

Äänestä

Oulun piispa Samuel Salmi on vuoden Irja Askolaa vanhempi ja on siis hänkin jäämässä lähivuosina eläkkeelle. Sadusta tehdään Salmen seuraaja ja Oulun piispa. Tosin ei tässä ole kiirettä Salmen eläkkeen kanssa, koska hänkin on ansiokkaasti homottanut ja liberalisoinut kirkkoa.

Viime viikolla piispa Salmi antoi homotuskäskyn Oulun hiippakunnan seurakunnille, mutta rovaniemeläiset ryhtyivät kapinoimaan sitä vastaan, joten nyt kapinarovaniemeläiset joutuvat tuomiolle Oulun tuomiokapituliin, jossa muuten ykkösmiehenä tuomiota on langettamassa itse homotuskäskyn antanut Salmi sekä kakkosnaisena meidän ihana Satu.

"Tätä Rovaniemen kirkkoneuvosto ei voi hyväksyä: avioliittoon kuulutetaan naispari tai miespari" http://yle.fi/uutiset/3-9541396

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LiminganNiittonainen kirjoitti:

kertoi 22.12.2016 aamun Kaleva.

Siinähän on Oulun tuomiorovastiksi valitulle Satulle seuraava ponnahduslauta.

Ehtisi vajjaan vuojen olla Oulun asioita suttaamassa ja ehtisi tehä tärkeimmäksi (törkeimmäksi) asiakseen nostamansa homvihkimisen käynnistämisen Oulun Tuomiokirkossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu