Timo Soini lyttää MV-lehden

HyväTimppa

Perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini tuomitsee äärinäkemyksiä levittävän MV-sivuston.

– Se on hybridivaikuttamista. Siellä on valheellisia uutisia, Soini sanoi tänään perussuomalaisten tuumaustunnilla.

Soinin mukaan tällaisesta hybridivaikuttamisesta tulee vaarallista silloin, kun osa ”uutisista” pitääkin paikkansa, osa taas ei.

– Ei saa tehdä sananvapauden marttyyreja niistä, jotka tekee väärin, Soini sanoi.

Soini otti yleisellä tasolla disinformaation esimerkiksi Imatran ampumistapauksen yhteydessä sosiaalisessa mediassa levinneet väärät tiedot siitä, että uhrit olisivat olleet venäläisiä.

Soini sanoi myös, että jos valheiden välittämiseen liittyy valtiollisia toimijoita, perinteiseltä medialta vaaditaan vastustuskykyä.

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/210799-timo-soini-lyttaa-mv-sivuston-se-hybridivaikuttamista

Jeeesss! Hienosti Timppakin tajuaa että MV-sivu on Putinin propagandaa. Taas sai rasset pataan 100-0.

50

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haittaaxe

      http://mvlehti.net/

      Suvakkien inhoama julkaisu .Kuitenkin lukevat sen aina. Koska salaa diggaavat .Aina.

      • njknkj

        jepp


      • njknjkn

        upppp


      • vbnvnbv

        ylös


      • vgvgvg
        vbnvnbv kirjoitti:

        ylös

        juu


    • Hahhahahahhaaaaa

      Siinä meni rassen joulu pilalle!!! :D :D :D

      • njnjnjk

        hehe


    • Talvisodanhenki

      Sika-Soinin silmissä kiilunut "hillotolppa" on matkan varrella vaihtunut HIRTTOtolpaksi. Se on maanpetturin kohtalo tulevaisuudessa, eikä välttämättä kovin pitkänkään ajan kuluttua...

      Timo alkaa kolkutella Suomen vihatuimpien ihmisten top3 kärkeä, kaikki lupaukset on petetty, perse myyty ja sutkautukset heitelty. Aikaansaannoksena miljardien lisävelat, huono-osaisempien nöyryytys ja maassa täyshoidossa notkuvan muslimimäärän tuplaus. Edes sitä "nimiä vaille valmista" irakin palautussopimusta tämä syöttöporsas ei ole saanut aikaiseksi vaikka sen LUPASI 15 kuukautta sitten olevan seuraava hoidettava asia! Pitää olla melkoinen idiootti jos ei tajua että kyseessä on aikaansaamaton pelle jonka ainoana tehtävänä on tukkia niiden muutaman puolueessa olevan AIDOSTI ISÄNMAALLISEN turvat. Raivostuttavaa!

      • Hahahhahahaaaaa

        Persua vituttaa :'D


      • iouoiuoiu
        Hahahhahahaaaaa kirjoitti:

        Persua vituttaa :'D

        hehe


      • avgvgvg
        Hahahhahahaaaaa kirjoitti:

        Persua vituttaa :'D

        totta


    • rajatsäppiin

      Mitäs järkeä on näin fanaattista sakkia huolehtia -rajat kiinni ja äkäseen.

      JFS:n taistelijan (Jabhat Fatah al-Sham,JFS) otokset Syyriasta, joissa hän suostuttelee kahta pientä tytärtään itsemurhaiskuun, ovat levinneet pitkin maailmaa kapinallismedian jakelemana.

      Toisen tytöistä uskotaan olleen viime viikkoisen poliisiasemaan kohdistuneen pommi-iskun takana, vaikkakaan asiaa ei ole pystytty todistamaan.

      Videolla Abu Nimr, hyvin tiedetty JFS:n – nykyään al-Nusra tai Syyrian al-Qaida – riveissä taisteleva kapinallinen kuvaa vaimoaan hyvästelemässä 8-vuotiasta Fatimaa ja 7-vuotiasta Islamia.

      https://www.kansalainen.fi/video-syyrialainen-isa-suostuttelee-pienet-tyttarensa-itsemurhaiskuun/

    • 6yui876rty

      Aivan sama miten pystyyn nostettu sika röhkii. En ikipäivänä äänestä enää persuja.
      Olen täysin pettynyt persuihin aivan muusta syystä kuin maahanmuutto.

    • IhanVitunSama

      Minä en tuollaisen takinkääntäjä syöttösian sanoille anna enää paljon painoarvoa! Jos Pipilä on Darth Merkelin puudeli, niin Soini on sen "minipossu".

      • sittenkovalaryminäläalas

        Pistääkös varis liekas ainavaan katua pitkin ja raakkuuu kinkua ja muutta siipiään heiluttaen kun tyhjiä paitasa hihoja helekutis liian painava ei nouse vaikka vautisakin ottas.
        syättäneet variksia liikaa pipilät, eivät pääse kuin katoilta hyppimällä enää lentoon


    • selvennystä.asiaan

      Eihän MV lehti ole koskaan ollutkaan perussuomalaisten tekemä, tai perussuomalais aatteen kannattama lehti? Kysehän on hyysärisuvakkien luomasta mielikuvasta, ja väitteestä että naäin olisi asia!
      Samaa väittää että äärioikeistolainen ajattelutapa on kokoomuksen asialinja, tai äärivasemmiston ajattelutapa vaatii kaduilla mellakointia!
      Joka puolueessa on noita "ylilyöviä" kannattajia, jotka käy liian kuumana, vähän niinkuin nyt tuo hyysärisuvakkien ajattelu mamuista!
      Äänestyksestä puheenollen, suomessa ei ole yhtään puoluetta johon voisi luottaa,, joten minä ja moni muu kaverini olemme päättäneet jättää kaikki vaalit väliin, eli ollaan äänestämättä!

      • mennäänilmankin-silti

        henkilö äänestys silloin pitää suodittaa, kun puolueet on kateissa ja se on vähintä mitä pitää tehdä, muutenhan se on -kuin autolla ajoa ilman rattia.
        ---tuumailetpas tuota , jokos herkeäisit uurnalle kavereines


    • selvennystä.asiaan

      Voit olla varma, että jos näät meitä äänestämässä, niin saatte ampua, eikä tartte lähteä edes käräjille!
      Politikot on itse sössineet paskapuheillaan, ja teoillaan ihmisten luottamuksen, että kärsikööt nahoissaan mitä tuleman pitää!

    • hahahhahahaaaaa

      Periksiä vitutta koko joulun :D

      • trdtrt

        ihan varmasti.


    • Näitälisää

      Hieno aloitus!

      • Hhgghhy

        Suorastaan loistava


    • minämyöskin

      Älkää uhotko sillä hallituksenne kaatuu! Väärinkäytökset perustuslakianne kohtaan riittävät syrjäyttämään pääministerinne joka on aiheuttanut maanne nykyisen erittäin huolestuttavan tilanteen, häpeä Sipilä tonttuinesi......

    • yuiyiuy

      jep

    • sairaatpersut
    • njkjknj

      yessss

    • njknkjj

      rassen pyynnöstä

    • keskustavanhus

      Ainut oika lehti josta saa ensimmäisenä OIKEAA TIETOA. muut lehdet kirjoittaa vain MUUNNELTUA TOTUUTTA.

    • vaippapersut

      Kohta on persuilla kengän kuva persauksissa, kun potkitaan hallituksesta!

      • yessss

        oli jo aikakin.


    • voihan.pimpero

      Tiesittekö että" jabba" soini on ollut todennäköisesti vatsalaukun pienennys leikkauksessa? Itse vihjaili puvuntakin löystymisestä? Mutta mitähänvarten tuokin homma piti salata, vaikka oli sairauslomalla!
      Soini laihtuu rankasti, ja persujen kannatus putoaa rankasti myös!
      Tutkijat uskovat ettei persut enää seuraavissa vaaleissa pääse, eikä pyri hallitukseen, vaan yrittävät pelastaa kannatuslukujaan mitä pelastettavissa on! PS. Itse en äänestä enää koskaan mitään puoluetta, enkä suosittele muillekkaan äänestämistä! Eikö köyhiä ole jo tarpeeksi kustu silmään, ja toisekseen, ei ole sellaista puoluetta joka olisi köyhien puolella!

    • puolue.loppuu

      Soini on puolueineen mennyttä miestä! Hetken nousu ja uho, ja hallitusvastuu ja tuho! Niin se menee!

    • Loppulähenee

      Persujen kannatus ollut kauan surkeat 7-8%
      Loppu on ollut tulossa ja sitä ei pysty estämään kukaan.
      Puolue on hajoamassa selvästi.

      • vaippapersut

        epätoivoissaan konttaavat jo vaipoissa.


    • vaalitonperseestä

      Sama vaikka kaikki puolueet hajoaa, ei niistä ole hyötyä kuinpaskanpuhujien kerholle! Kaikki edustaja ja mnisterit puhuun niin paljon paskaa, että on peräpukamat huulessa!

    • varmastilytyssä

      Istuiko Timo sen päälle?

      • gygyyyg

        sit se on tosi lytyssä.


    • vaippapersut

      Soini lyttää kaiken.

      • njkkjnj

        todellakin


    • ioipoip
      • olkaahyvät

        Suvakkien uusi sankari


      • hahahhahaa
        olkaahyvät kirjoitti:

        Suvakkien uusi sankari

        katkera rasse luovuttaa :D


    • hehehheheheh

      Soini lyttäsi konttaavan tynkkysenkin.

      • njknjk

        toivottavasti ei sanan varsinaisessa merkityksessä


      • hehehhehe
        njknjk kirjoitti:

        toivottavasti ei sanan varsinaisessa merkityksessä

        Kivikylän nakit tehneet tehtävänsä.


    • Thhfji

      Persut kontillaan sikaloissa.

    • aikansa.kutakin

      Persujen loppu lähestyy.

    Ketjusta on poistettu 29 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      273
      3472
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      126
      1839
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      286
      1577
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      75
      1457
    5. 77
      1416
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1140
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1136
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      987
    10. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      61
      940
    Aihe