HUUHAAMEDIOILLE EI PIDÄ MYÖNTÄÄ LEHDISTÖTUKEA

Suomen Uutiset on vastuuttomin ja kelvottomin eduskuntapuolueen äänenkannattaja mitä Suomella on milloinkaan ollut.

Se nauttii laajaa parlamentaarisesti verovaroista kustannettua lehdistötukea ainoana lehtenä Suomessa, joka ei ole sitoutunut Julkisen Sanan Neuvoston edellyttämiin Journalistin ohjeisiin.

Suomen Uutiset on perustellut tätä valemedioille tyypillistä linjaustaan sellaisin monimutkaisin sanakääntein, joilla se vain vahvistaa käsitystä itsestään vastuuttomana toimijana.

Tulevaisuudessa lehdistötuen ehdoksi tulee edellyttää Julkisen Sanan Neuvoston Journalistin ohjeisiin sitoutumista, sillä nykytilanteessa ensimmäisen kerran Suomen historiassa yksittäinen huuhaamedia käyttää tätä porsaanreikää hyväkseen.
37272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Uusimmassa Voima-lehdessä (s. 24-26) Julkisen Sanan Neuvoston puheenjohtajan haastattelu, missä melko pitkästi tästäkin tärkeästä asiasta. Grundström lausuu:

"Ainakin pitäisi olla harkintaa siinä, miten paljon näitä lepakkojuttuja jauhetaan. Valheellisilla väitteillä ei pitäisi saada mediatilaa haltuunsa."

Äänestä

Suurta lehdistötukea saava perussuomalaisen puolueen lehti Suomen uutiset ei ole sitoutunut Journalistin ohjeisiin. Lehti on perustellut tätä monimutkaisin sanankääntein väittäen, ettei se edes ole lähtökohtaisesti riippumaton, koska se on puolueen äänenkannattaja. Se myös pitää ohjeita sananvapautta rajoittavina.

Journalistin ohjeista tärkein, pyrkimys totuuteen, ei ehkä olekaan ensisijainen arvo tiedotusvälineelle, jonka edustaman puolueen nokkamiehet julkistavat tiedotteita tuulivoimaloiden liepeillä räjähtelevistä eläinkunnan edustajista.

Yhdysvalloissa presidenttiehdokas ­Donald Trumpin ­televisioesiintymisten aikaan jotkut tv-kanavat alkoivat tarkistaa faktoja suorassa lähetyksessä tekstittäen ruudun alalaitaan korjattuja tietoja, kun ehdokas jatkuvasti esitti valheellisia väitteitä. Pitäisikö Suomessakin korjata poliitikkojen sanomisia suorana?

”Ainakin pitäisi olla harkintaa siinä, miten paljon näitä lepakkojuttuja jauhetaan. Valheellisilla väitteillä ei pitäisi saada mediatilaa haltuunsa.”

http://uusi.voima.fi/artikkeli/2016/maailman-vapaimman-sanan-puolustaja

Äänestä
  • Hullu. Etkä saa unta?

    Äänestä

  • Katsellessani tuon Voiman nettisivuja niin samaltahan se vaikuttaa kuin MV lehtikin, paska/huuhaamedialta!

    Äänestä

  • Luulin niitä MV-sivuiksi ei mitään eroa

    Äänestä

Tulevaisuudessa lehdistötuen ehdoksi tulee edellyttää Julkisen Sanan Neuvoston Journalistin ohjeisiin sitoutumista, sillä nykytilanteessa ensimmäisen kerran Suomen historiassa yksittäinen huuhaamedia käyttää tätä porsaanreikää hyväkseen.

Äänestä

Onhan tuo sellainen pellehermannien lehti. Leikkivät toimittajia ja leikkivät kansan ääntä. Pikku räkänokat :)

Äänestä

Olisikohan vastuuttomalta medialta perittävä tuet takautuvasti ja haittakorvaukset päälle korkoineen?

Äänestä

Lehdistötuki lakkautettava Julkisen Sanan Neuvostoon kuulumattomilta valemedioilta!

Äänestä
  • Jos ei mikään LAKI ei vaadi moista JSN- kommunismijulistusta niin antaa poikien jatkaa van :)

    Äänestä

MV-lehden kuuluu saada lehdistötukea pelkästään jo sen takia, että se ei kuulu JSN:ään. Tunnetusti JSN:n jäsenet edustavat valhemediaa.

Äänestä

"HUUHAAMEDIOILLE EI PIDÄ MYÖNTÄÄ LEHDISTÖTUKEA"

Jos nyt kuitenkin puhuttaisiin välillä totta. Totuus lehdistötuesta on tarkasteltavissa helposti. Vaikkapa Googletus antaa linkit ja tulos on se, ettei lehdistötukea puoluelehdille ole enää olemassa. Vain vähemmistökieliset lehdet saavat sitä. Mutta eihän se joka työkseen valehtelee erota totuutta siitä "muunellusta" totuudesta. Niin ja eihän "Apu-Hoitaja" lehteä taida olla katsele vaikkapa netistä. Taisi se termikin muuttua hienostelun tuloksena "Perushoitajaksi".

Äänestä

Julkisen sanan neuvosto on vitsi. Se koostuu valtamedian kustantajista ja heidän orjatoimittajistaan.
Jo "neuvoston" koostumus antaa viitteen siitä mikä pellearmeija on kyseessä huolimatta mahtipontisesta nimestä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Julkisen_sanan_neuvosto

Jälkikommenttina huomautan että hra Apu-Lehtimies on järkimies ja Nti/rva/hon on mitä on.

Äänestä

Journalistin ohjeista tärkein on pyrkimys totuuteen.

Suurta lehdistötukea saava perussuomalaisen puolueen lehti Suomen uutiset ei ole sitoutunut Journalistin ohjeisiin.

Äänestä
  • Ja se näkyy jos lehteä erehtyy lukemaan. Aivottomille ja sydämettömille.

    Äänestä

Sananvapaus on demokraattisen yhteiskunnan perusta. Hyvä journalistinen tapa perustuu jokaisen oikeuteen vastaanottaa tietoja ja mielipiteitä.

Näiden ohjeiden tavoitteena on tukea sananvapauden vastuullista käyttämistä joukkoviestimissä ja edistää ammattieettistä keskustelua.

Ohjeet koskevat kaikkea journalistista työtä.

Äänestä
  • Tätä ohjeistoa perussuomalaisten media ei noudata:

    1. Journalisti on vastuussa ennen kaikkea lukijoilleen, kuulijoilleen ja katselijoilleen. Heillä on oikeus saada tietää, mitä yhteiskunnassa tapahtuu.

    2. Tiedonvälityksen sisältöä koskevat ratkaisut on tehtävä journalistisin perustein. Tätä päätösvaltaa ei saa missään oloissa luovuttaa toimituksen ulkopuolisille.

    3. Journalistilla on oikeus ja velvollisuus torjua painostus tai houkuttelu, jolla yritetään ohjata, estää tai rajoittaa tiedonvälitystä.

    Äänestä

  • Persut on oppineet oman viha- ja valemediansa tavoille ja nyt niille sitten ropiseekin rikostuomioita vähintään kerran kuukaudessa. Kuka on seuraava?

    Äänestä

Valemedioiden tavoin toimiva, mutta veronmaksajien rahoilla elätettävä perusuomalaisen puolueen äänenkannattaja Suomen Uutiset ei noudata Journalistin Ohjeita:

http://www.jsn.fi/journalistin_ohjeet

Äänestä

Minusta inhottavinta on että noissa "valhemedioissa" julkaistaan usein tuomittujen raiskaajien ja pedofiilien valokuvia sekä nimiä, se loukkaa rikoksentekijöiden ihmisoikeuksia ja tuottaa heille pahaa mieltä. Valtalehdet ja muut suvaitseviksi luokitellut lehdet uutisoivat sivistyneemmin raiskareista ja pedofiileista, he käyttävät tekijän nimen sijasta nimitystä henkilö, se kertoo selvästi että on olemassa tekijä mutta se suojaa rikoksentekijää siltä ettei kukaan edes aavista kenestä on kysymys.

Äänestä

Yle julkisti tiistaina pääministeri Sipilän vastauksen jääviyskantelua tutkivalle eduskunnan oikeusasiamiehelle.

Kaksikin julkisoikeuden asiantuntijaa kiinnittivät huomiota siihen, että lausunto ei käsittele lainkaan marraskuun 11. päivän jälkeisiä tapahtumia. Talouspoliittinen ministerivaliokunta käsitteli tuolloin Terrafamen kaivoksen tilannetta.

Valtioneuvosto päätti lisärahoituksesta kuitenkin vasta 18. marraskuuta.

– Jos jo ennen kuin asia on lopullisesti käsittelyssä, on tullut vihje vaikkapa Kansan Uutisten kautta, kyllä sen olisi pitänyt hälytyskelloja soittaa, sanoo julkisoikeuden professori Teuvo Pohjolainen.

Kansan Uutiset julkaisee nyt kyseisen ratkaisevan sähköpostiviestin Sipilälle. Siinä Sipilältä kysyttiin Katera Steel Oy:stä hänen sukulaistensa tunnettuja omistussuhteita luetellen ja yleisesti Sipilän ja hänen lähipiirinsä suhteista Talvivaarassa toimivalle kaivokselle tarjouksia tehneisiin yhtiöihin:

Lue tämä hallituksen propagandasta vapaasta vastuullisesta mediasta, joka muiden vastuullisten medioiden tavoin noudattaa Journalistin ohjeita:

http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3651667-tallainen-oli-kun-sahkopostiviesti-paaministerille

Äänestä

Ei veronmaksajien rahaa voida kaataa valemedioille, jotka eivät noudata Journalistin ohjeita.

Äänestä
  • Suomen Uutisilta rahat pois takautuvasti. Journalismiin kykenemätön Turkkila elättäköön perheensä rehellisellä työnteolla eikä veronmaksajien rahoilla.

    Äänestä

  • Huumorintajutonäijä kirjoitti:

    Suomen Uutisilta rahat pois takautuvasti. Journalismiin kykenemätön Turkkila elättäköön perheensä rehellisellä työnteolla eikä veronmaksajien rahoilla.

    Muija joutuisi elättämään. Nyt elättää valtio.

    Äänestä

Perussuomalaisten Suomen Uutiset ei allekirjoita näitäkään ohjeita:

- Journalistin velvollisuus on pyrkiä totuudenmukaiseen tiedonvälitykseen.

- Tiedot on tarkistettava mahdollisimman hyvin – myös silloin kun ne on aikaisemmin julkaistu.

- Yleisön on voitava erottaa tosiasiat mielipiteistä ja sepitteellisestä aineistosta. Myöskään kuvaa tai ääntä ei saa käyttää harhaanjohtavasti.

Äänestä
  • Persulehdistön enten ihailema guru on Ilja Janitskin. Mitä eroa Turkkilaan tai Putkoseen? No ei mitään.

    Äänestä

  • Karstatpois kirjoitti:

    Persulehdistön enten ihailema guru on Ilja Janitskin. Mitä eroa Turkkilaan tai Putkoseen? No ei mitään.

    Persumedia on niin huono vitsi ettei sitä lue edes persujen entinen äänestäjä. Ja muita kuin entisiä ei pian enää ole.

    Äänestä

  • Karstatpois kirjoitti:

    Persumedia on niin huono vitsi ettei sitä lue edes persujen entinen äänestäjä. Ja muita kuin entisiä ei pian enää ole.

    persuja oli sillon ennen vanhaan

    Äänestä

  • Alas on vajonnut.

    Äänestä

Persulehti loisii veronmaksajien rahoilla eikä noudata yhteisiä sääntöjä. Maassa maan tavalla! Jos Suomen Uutiset kuvittelee voivansa edelleen noudattaa diktatuureista ja mafiasta tuttua käsitystään demokatiasta, pitää myönnetty tuki periä siltä takaisin.

Äänestä

Ei voi olla niin, että vain yksi puoluepoliittisesti rahoitettu media voi yhtäkkiä alkaa sooloilemaan ja luopua kaikista yhteisistä pelisäännöistä. Ja hallituskumppanit siunaavat tämän. Katsotaan mitä tapahtuu seuraavaksi Kok ja Kepu äänenkannattajille.

Äänestä

Sipilän kone yskii.

Äänestä
  • Matias Turkkilan jutut kirjoittaa kuulemma hänen asuinkumppaninsa.

    Äänestä

  • gbuk kirjoitti:

    Matias Turkkilan jutut kirjoittaa kuulemma hänen asuinkumppaninsa.

    Koira ne kirjoittaa. Tai oksentaa.

    Äänestä

  • gbuk kirjoitti:

    Koira ne kirjoittaa. Tai oksentaa.

    Perussuomalaisten äänenkannattajan taloudelliset resurssit onneksi puolitetaan ensi eduskuntavaalien jälkeen.

    Äänestä

Lehdistötuki pois persujen valemedialta!

Äänestä

Suomen Uutiset on vastuuttomin ja kelvottomin eduskuntapuolueen äänenkannattaja mitä Suomella on milloinkaan ollut.

Se nauttii laajaa parlamentaarisesti verovaroista kustannettua lehdistötukea ainoana lehtenä Suomessa, joka ei ole sitoutunut Julkisen Sanan Neuvoston edellyttämiin Journalistin ohjeisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Edellä kirjoitti:

Suomen Uutiset on vastuuttomin ja kelvottomin eduskuntapuolueen äänenkannattaja mitä Suomella on milloinkaan ollut.

Se nauttii laajaa parlamentaarisesti verovaroista kustannettua lehdistötukea ainoana lehtenä Suomessa, joka ei ole sitoutunut Julkisen Sanan Neuvoston edellyttämiin Journalistin ohjeisiin.

Suomen Uutiset on perustellut tätä valemedioille tyypillistä linjaustaan sellaisin monimutkaisin sanakääntein, joilla se vain vahvistaa käsitystä itsestään vastuuttomana toimijana.

Tulevaisuudessa lehdistötuen ehdoksi tulee edellyttää Julkisen Sanan Neuvoston Journalistin ohjeisiin sitoutumista, sillä nykytilanteessa ensimmäisen kerran Suomen historiassa yksittäinen huuhaamedia käyttää tätä porsaanreikää hyväkseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu