Meidän naapurissa asuu kaksi mummelia joilla on kaksi bichon frisee uroskoiraa. Itselläni on 3kk ikäinen samojedinpentu. Takapihojemme välissä on aitaus josta koirani ei pääse yli. Yksi päivä poliisi soittaa että koirastani on tehty valitus ja kuulin naapureilta että heidän molemmat koirat olivat viikko sitten verisiä ja toisella oli haava kitalaessa ja toisella korvassa. He sitten väittävät että minun samojedi on purrut heidän koiriaan ja he vaativat korvauksia lääkärikuluista vaikka minä eikä naapurit ole nähneet mitään. Eikä koirani ole ikinä murissut tai purru vieraita koiria. Nyt he uhkailevat poliiseilla ja lääkärintodistuksilla (puremat kuulema pystykorvaisen pikkukoiran tekemät jälkien perusteella) ym koska en suostu maksamaan mitään. Voiko poliisi tehdä asialle mitään jos kukaan ei ole nähnyt mitään eikä koirani pääse aidan yli? Uskon että naapurinkoirat ovat tapelleet keskenään.. lisäksi naapuri ei voi vahtia koiriaan takapihalla koska hänellä on rollaattori eikä pääse ulos :/
Riitaa naapurin kanssa.
Huolestunut111
9138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei naapurit mitään voi tehdä. Tässä maassa pitää todistaa syyllisyys, ei syyttömyyttä. Eli jos aita on semmoinen, ettei siitä koira ole yli, ali, kiertämällä eikä läpi päässyt, niin mummot saavat mutista mitä haluat. Muista antaa lausunto itsekin poliisille, jotta arkistoon jää tieto ilmiannon turhuudesta. Nauratti muuten tuo väitös siitä, että purrut koira on muka ollut PYSTYKORVAINEN pieni koira. Korvien asennonhan näkeekin puremasta. :D Pyydäpä mokoma lääkärintodistus näytille. Ei taida löytyä.
Koirasi on bichon frisee rotuisiin koiriin verrattuna jo isompi, lisäksi pahimmassa rasseli-iässä naskalihampaineen, jolloin purevat ja tikkaavat kaikkea. IIhan hyvin mahdollista, että on peuhannut näiden naapurisi koirien kanssa.
Ongelma lieneekin siinä, pystytkö sinä itse ottamaan vastuun koirasi tekemisistä, ilman että siitä loukkannut.
Sinun ongelmasi lienee siinä, että oletat aloittajan koiran tikkailleen naapurien koiria aidasta huolimatta. Miten ajattelit sen tapahtuneen? Jos aloittaja väittää, ettei se ole mahdollista, niin sitten on oletettava niin kun et kerran paremminkaan voi tietää.
Koirani on leikkinyt muiden pienten kanssa eikä oo ikinä veri lentänyt. Kai se meidän koiraki olisi ollut suun ympäriltä veressä? Ja mitem voinut molempia naapurin koiria purra yhtä aikaa. Nuo naapurin koirat ei ees seuraavalla tapaamiskerralla arastelleet koiriamme.
Mutta kysynkin voiko poliisi tehdä edes asialle mitään jos kukaan ei ole nähnyt koko tapahtunutta? Pitääkö minun silti maksaa lääkärikulut vaikka ei ole varmuutta mikä ne jäljet on tehnyt? Lupasimme jo naapureille että rakennamme korkeamman aidam josta ei läpi näe ja he suostuivat siihen mutta silti vaativat että maksamme koko lystin mitä heidän koirille tulee. Luulisi että hienoilla näyttelykoirilla olisi vakuutukset.
Luitko sinä ihan ensimmäistä vastausta ollenkaan? Turha kysellä, jollei vastauksia lueta. Eli uudestaan: EI VOI.
Kyllä osaan lukea kiitos. Haluan vain kuullaa lisää mielipiteitä ja kokemuksia asiasta? Ei varmaan haittaa jos tarkensin kysymystä.
Ei tämä mikään mielipideasia ole, joten galluppia et tarvitse yrittää saada aikaiseksi. Laki määrittelee ihan selvästi sen, että syyllisyys on voitava todistaa. Piste. Jos siis olet varma, ettei piskisi ole ollut asialla eikä naapurillakaan ole todisteita piskisi osallisuudesta, niin anna jo olla. Tai vaihtoehtoisesti voisit kysyä siltä poliisilta, joka juttua tutkii. Helppoa kuin heinänteko.
Kiinnostaisi tietää onko tämä tapaus Kainuun seudulla? Siellä kyllä kahdella mummelilla pari tälläista koiraa ja tiedossa on että joka narauksesta on oltu korvauksia vaatimassa myös kasvattajalta. Et ole mikään korvausvelvollinen kun ei ole mitään todisteita että olisi koirasi tekemiä tuhoja.