Fiat työmatka-autoksi

Bravoo

Kokemuksia Puntoista ym Fiateista, kohtuullisella hinnalla näyttäisi saavan vähän ajettuja. Itsellä ei ole aikaisempaa kokemusta Fiateista. Edestakainen työ matka on 120 km päivässä joten luotettavuutta ja ajettavuutta pitäisi löytyä.

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bravo2012

      Tuonkin verran tulee kilometrejä, niin varmaankin diesel kannattaisi. Mulla kokemuksia bensamallin Grande Puntosta vm. 2011 ja Bravosta vm.2012. Molemmat perusmalleja, ilman turboa. Tehoa ei hirveästi, mutta kun tottuu, riittää aivan hyvin Suomen rajoituksille. Tosi luotettavia molemmat, GP:lla ajoin uudesta yli 100 tkm/4 vuotta, vain muutama poltin täytyi vaihtaa ja takuuseen meni takasivuikkunan avausmekanismin korjaus (takana oli veivit ja hajosi pakkasella kun jäätyneenä yritin avata). Nyt käytettynä ostettu Bravo ollut mulla keväästä 2015. Ostettaessa kilsoja 29500 ja nyt lähes 70 000km. Ainoastaan öljynvaihto -ja ilmastointihuollon teettänyt vajaa vuosi sitten, maksoikohan jotain 115 € yhteensä (ohjeen mukaan kyllä tulpat, ilmansuodatin jne olisi pitänyt vaihtaa, mutta teetän isomman huollon seuraaavaksi eli kevättalvella). Tuon pikkuhuollon lisäksi vaihdoin muutama viikko sitten pyyhkijänsulat. Muuta en ole tehnyt, hyvin toimii. Polttimoitakaan ei ole tarvinnut vielä vaihtaa. Kulutus kesäisin siinä 6,1-6,2 l/100 km ja talvella 6,4 -6,7 l/100 km.
      Fiatin dieselmalleista ei ole kokemusta kuin pari pientä koeajoa, toinen Grande Punto 1.3 Multijet ja toinen Croma 1.9 Jtd. Tuossa Fiatin pienemmässä dieselkoneessa on jakopää ketjulla, 1.9 on hihnalla. Croman dieseleitä on tuotu Suomeen 120 ja 150 hv versioita. Tuotannossa oli myös 200 hv diesel, mutta ainakaan uutena sitä ei tuotu Suomeen. Kannattaa koeajaa ennen ostopäätöstä millainen sopii parhaiten käyttöösi.

    • hoohoo_

      Sehän on ihan täysin kiinni siitä millaisella budjetilla lähdet liikkeelle ja millaisen historian omaavan auton hommaat. Kaikki käytetyt autot ovat yksilöitä, jos tarkoitat Puntoina niitä 90-luvun lopun ja 2000-luvun alun Puntoja vai kenties uudempia malleja.

    • Fiat_kari

      Suosittelen Fiat Pandaa: https://fi.wikipedia.org/wiki/Fiat_Panda

      Meikäläisellä on sellainen, vm. 2005 ja on toiminut aina erittäin luotettavasti, kun ajoimme Helsingistä Ouluunkin. Tekniikka pysyy Pandassa kunnossa paremmin kuin Peugeot 206 malleissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      95
      6101
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5535
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      2015
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe