Ei kukkaa heikoille!

Kukkatätti

Olen lueskellut palstaa ja joku tuossa kirjotti että jos kannabista olisi joka päivä tarjolla niin hän joka päivä käyttäisi. Minä en ikimaailmassa käyttäisi joka päivä kannabista, koska haluan ja minun on "pakko" olla täysin selvänä. En voi edes ymmärtää ihmisiä jotka haluaisivat olla päihtyneitä joka päivä. Miten se muu elämä onnistuisi?
(Kyllä, minulla on nytkin kannabista kotona ja on aina, mutten koe tarpeelliseksi sitä käyttää)

Ja tuo psyyke. Siitä olen samaa mieltä että lapsien ja nuorten ei kuuluisi ikinä käyttää yhtäkään päihdettä. Mutta me aikuiset, itse olen elämässä törmännyt hieman pahempiinkin asioihin kuin joku kannabiksen aiheuttama pelko/paniikkitila. Jos joltain puuttuu elämänkokemusta niin sillon on varmaan parempi pysyä kaukana päihteistä jollei usko että psyyke kestäisi erilaisia kokemuksia. Pitää ymmärtää että kannabis huumaa, ihan oikeasti. Ja jos ei koskaan ennen elämässään ole ollut tunteja huumattuna niin se todellakin tuntuu hyyyvin vieraalta ja jopa pelottavalta.

Itselläni ei ole mitään pahaa sanottavaa kannabiksesta. Sopii erinomaisesti fiksuille ja kypsille ihmisille. Paljon parempi vaihtoehto kuin alkoholi ja ympäristökin kärsii vähemmän.

10

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannabis_psykoosi_iskee

      Fiksu ja kypsä ihminen ei sekaannu huumeisiin.

      • sdfgfdsdf

        Jos kuitenkin luottaa tutkimuksiin niin älykkäät käyttävät enemmän kuin vähemmän älykkäät. Oikein junttipullat luulee että kannabis on kovempi huume kuin alkoholi.


    • jnknknkn

      Junttipulla täällä terve ! en ole ikinä käyttänyt enkä ala käyttämäänkään, sekoile vaan ihan omaan tahtiin.

      • dfghgfd

        Sehän on oma valinta vetääkö keittoo vai miedompia. Ainoa kertaa muuten kun sekoilin oli kun tinttasin pirtua. Ei mitään vakavaa kunhan vähän suomensin jotain humalassa.


    • Jonna_Saapaslainen

      Voisitkos Antti "sairasboogi anapeetus konservatorion opettaja Suomen paras soittaja patologinen valehtelija" Pekkala jo lopultakin laittaa ne linkit Rumpalit.nettiin ja Muusikoiden.nettiin ja niihin keskusteluihin Mikkestä ja Mikken soitosta, joihin olet hyvin usein täällä viitannut? Niihin siis, joissa Mikkelle sinun mukaasi "nauretaan ja häntä pilkataan ja hänet lytätään täysin"? Sellaisista keskusteluista olet usein kertonut, mutta eipä ole vieläkään vaan mitään linkkejä näkynyt, vaikka niitä hyvin usein on jo pyydetty, joten olet selkeästi todellakin vain pelkkä valehtelija. Varmasti olet myös hyvin kateellinen Mikkelle, koska Mikke on mielessäsi usein aamusta iltaan, ja usein myös yöllä kirjoitat palstalle mikke-viestejäsi. Tulihan Mikkestä ammattilaistenkin kehuma soittajavirtuoosi siinä ajassa jonka itse käytit pelkkään valehteluun mm. siitä Suomen parhaasta soittotaidostasi.

      Ja eiköhän sitä asiakeskustelua ole täällä yritetty antti sairasboogin kanssa vuosikausia, mutta on huomattu paljon paremmaksi keskustella asiallisesti ammattipalstoilla. Antti Pekkala kun kuitenkin on vain samaa asiaa uudelleen ja uudelleen jankuttava, päihdeongelmainen, ilmeisen alkoholidementoitunut avohoitopotilas, joka ainoastaan täällä uskaltaa pelleillä päivittäin kuin mielipuoli eri nimimerkkiensä takaa.

      Ei sairasboogin antista ole koskaan ollut asiakeskusteluun ammattipalstalla, sillä antti ei ole terve. Terve ihminen ei esimerkiksi valehtele ja kieroile koko ajan, eikä leiki jotain Suomen parasta soittajaa, kun ei osaa soittaa kuitenkaan edes symmetristä peruskomppia. Antti on hyvin sairas ja elää jossain keinotodellisuudessa, jossa kehittelee itselleen ominaisuuksia ja taitoja, joita hänelle ei kuitenkaan oikeasti ole. Antti ei siis turhaan ole avohoidossa ja pikkupikku eläkkeelläkin.

      Jos haluat asiallista keskustelua, niin alkuun voisit vastata siihen aiemmin esitettyyn kysymykseen siinä Mikkeä vähätellessäsi, kuka toinen soittaja Suomessa kykenee vastaavaan improvisaatioon kuin Mikke? Tai kenestä toisesta on keski-ikäisenä aloittaen ja itseoppien tullut ammattilaistenkin kehuma soittajavirtuoosi, jota myös taiteilijaksikin kutsuttiin - eikä tosiaan syyttä.

      Muusikoiden.netissä ei tiedetty parempaa improvisaation soittajaa ainakaan Suomesta, mutta kerrohan sinä, jos olet viisaampi kuin Muusikoiden.netin ammattilaiset. Ja asiallisesti voidaan sanoa, että Mikkeä ovat ammattilaisetkin kehuneet.

      Lisäksi, jos asiakeskustelu on nyt kovin mieleesi, voisit pyytää esille lopultakin ne linkit niihin Muusikoiden.netin keskusteluihin, joihin on usein viitattu ja joissa Mikkelle kuulemma "nauretaan ja hänet lytätään täysin". Siinä alkuun hyvät alut asiakeskustelulle. Linkit vain esiin.

      Sinulla on antti pekkala edelleen paljon samoja kysymyksiä, joihin on jo moneen kertaan vastattu vuosien aikana, ja joihin nykyisin saat helposti vastaukset Muusikoiden.netissä. Täällä jatkuvaan valehteluusi ja vuosikausia saman asian jankuttamiseesi eri nimimerkkien takaa on jo kyllästytty. Mene ammattipalstalta kysymään kysymyksesi, niin varmasti saat vastaukset, jotka eivät sinua miellytä. Mene siellä kysymään sitten siis kun sinusta joskus kasvaa mies, joka tekee muutakin kuin vain valehtelee aamusta iltaan netissä ja tuhoaa aivojaan alkoholilla, Mikken mahtavuutta yökaudet pohtien.

      Olet antti sairasboogi pekkala kyllä ihan seinähullu. Ei tarvitse olla edes mikään mielenterveysalan ammattilainen sen huomatakseen. Olet todella hyvä esimerkki alkoholin vaaroista ihmisen mielenterveydelle. Samaa asiaa jankuttanut täällä yli kymmenen vuotta. Mikkestä ehti muuten siinä ajassa tulla itseoppien yksi maailman parhaista rumpaleista. Eipä ole Suomessa toista vastaavaa improvisaatioon kykenevää soittajaa, ja Mikken kehityshistoria soittajana on myös täysin ainutkertainen tapaus tunnetussa ihmiskunnan- ja musiikin historiassa.

      Sääli, että, tenu-antti, et alkoholisoituneena ja mielenterveysongelmaisena raukkiksena ja pelkurina koskaan uskalla mennä ammattipalstalle keskustelemaan Mikkestä ja Mikken kaikkinaisesta mahtavuudesta. Olet täysin seinähullu, antti pekkala. Etkö tajua sitä itse? Hakeudu päihdekuntoutukseen ennen kuin alkoholi tappaa sinut. Aivosihan se on jo selvästi tuhonnut.

      • Jonna_Saapaslainen_Orig

        Hienosti osaat taas antti pekkala häiriköidä palstalla, kun kopioit muiden nimissä toisten kirjoittamia tekstejä. Mutta häiriköinti toisten nimimerkeillähän on aina kuulunut vakavan psyykkisen sairautesi maneereihin jo useiden vuosien ajan. Olet kaavamainen seinähullu, jonka käytös hyvin maneerista ja älykkyystaso ilmeisen alhainen. Viisas ihminen kun ei valehtele olevansa Suomen paras soittaja, kuten sinä antti olet tehnyt hullunpuuskassasi.

        Olet täysin sairas, antti pekkala. Hanki apua itsellesi ennen kuin ajaudut alkoholipsykoosiin.


    • Anonyymi

      Haluaisin, että lopetatte nimeni käytön.

      Yst. terv. Antti Pekkala

      • Anonyymi

        herra pelasti minut.
        Jätin subutexin ja kannabiksen.
        T huume Tuovinen A3


    • Anonyymi

      SEN LISÄSKI OLET LÄSKI JA SURKEA VALEHTELIJA!

      - Edward Rawen -

    • Anonyymi

      "Itselläni ei ole mitään pahaa sanottavaa kannabiksesta. Sopii erinomaisesti fiksuille ja kypsille ihmisille. Paljon parempi vaihtoehto kuin alkoholi ja ympäristökin kärsii vähemmän."
      Asiat itse ovatkin usein neutraaleja. Ja siksi poliitikot ottavat niihin kantaa, että määrittelisivät miten ihmisten tulisi ajatella niistä tietyillä tavoilla. Mikä on tietenkin jotakin käänteisdemokratiaa, joka ei oikein sovi tasavaltaisen maan tapaan.
      Kyse on aina pitkälle aineen käytöstä. Olut voi olla parempi ruokajuoma kuin hamppumehu.
      Mutta on syytä tuoda esille myös kannabiksessa piilevä vaara, josta alkuperäisessä kirjoituksessa mainittiin. Nimittäin kannabiksen päivittäiskäyttö. johon liittyy muiden aineiden runsas lisä ja oheiskäyttö. Ja sellaista vastaan, mikäli ihmisen elämän mielekkyydestä puhutaan, voi olla pahaa sanottavaa. Ei ehkä siihen, että kannabis on olemassa. Mutta siihen kuinka sen kanssa ollaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4348
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      143
      3087
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2398
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2323
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      97
      1961
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1574
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      149
      1402
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe