Visa reward card - dollareissa

JRo1980

Sain viallisesta tuotteesta 150 jenkkidollarin arvoisen Visa lahjakortin. Onko tietoa voiko tuolla tehdä euro arvoisia ostoksia; toisin sanoen muuntaako valuutat automaattisesti? vaikkapa ostan 200euron edestä, niin tuleeko erotus suoraan, toisin sanoen en mene luotolle?

Näyttäisi kortin takana olevan muunnosmaksu 2% ja etupuolella pelkkä debit-kortti.

2

232

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • X2Feed2

      Se selviää siltä kortin myöntäjältä kelpaako vapaudenmuuri USA ainoastaan vaiko jossakin muualla myöskin. Tosin jos pelkkä MG kortti niin hyväksyntä euroopasta vähän hankalaa, mutta verkosta varmaan toimii hyvin.

    • 19726

      "tuleeko erotus suoraan, toisin sanoen en mene luotolle?"

      Ei tommosissa mitään luottoa ole, ja kortti varmentaa aina. Et sä sillä pysty mitään 200 euroa maksamaan. Tottakai voit tehdä ostoksia euroissa, mutta riippuu kortinmyöntäjästä millasella kurssilla menee - jenkkipankit ei ole ihan niitä halvimpia valuutanvaihtajia.

      Mulla oli joskus vastaavanlainen lahjakortti-Mastercard. Nettiostoksissa oli ongelmana että korttiin ei ole sidottuna mitään laskutusosoitetta, joten turvasyistä ei kaikkialla ostokset toimineet (esim. Playstation store ei toiminut). Muuten se kyllä toimi ihan ok sekä baarissa että S-marketin kassalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4452
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2899
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2652
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1644
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1528
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      50
      1238
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      203
      1054
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      1003
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    Aihe