Sain viallisesta tuotteesta 150 jenkkidollarin arvoisen Visa lahjakortin. Onko tietoa voiko tuolla tehdä euro arvoisia ostoksia; toisin sanoen muuntaako valuutat automaattisesti? vaikkapa ostan 200euron edestä, niin tuleeko erotus suoraan, toisin sanoen en mene luotolle?
Näyttäisi kortin takana olevan muunnosmaksu 2% ja etupuolella pelkkä debit-kortti.
Näyttäisi kortin takana olevan muunnosmaksu 2% ja etupuolella pelkkä debit-kortti.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se selviää siltä kortin myöntäjältä kelpaako vapaudenmuuri USA ainoastaan vaiko jossakin muualla myöskin. Tosin jos pelkkä MG kortti niin hyväksyntä euroopasta vähän hankalaa, mutta verkosta varmaan toimii hyvin.
"tuleeko erotus suoraan, toisin sanoen en mene luotolle?"
Ei tommosissa mitään luottoa ole, ja kortti varmentaa aina. Et sä sillä pysty mitään 200 euroa maksamaan. Tottakai voit tehdä ostoksia euroissa, mutta riippuu kortinmyöntäjästä millasella kurssilla menee - jenkkipankit ei ole ihan niitä halvimpia valuutanvaihtajia.
Mulla oli joskus vastaavanlainen lahjakortti-Mastercard. Nettiostoksissa oli ongelmana että korttiin ei ole sidottuna mitään laskutusosoitetta, joten turvasyistä ei kaikkialla ostokset toimineet (esim. Playstation store ei toiminut). Muuten se kyllä toimi ihan ok sekä baarissa että S-marketin kassalla.