Yksi tärkeimmistä muutoksista on rettungsgasse, joka velvoittaa ruuhkan iskiessä muodostamaan pelastusväylän tielle.
Moottoriteillä tai muilla valtateillä on ajettava liikenteen hidastuessa tai pysähtyessä siten, että pelastusajoneuvoille rakentuu ajoneuvojonojen väliin kulkuväylä.
Lisäksi 2017 matkapuhelimen käytöstä ajettaessa saa aiempaa suuremman sakon. Samainen kielto koskee myös erilaiset tabletit, e-lukulaitteet ja virtuaalilasit. Myös törkeästä ylinopeudesta aiheutuvia sakkoja tiukennetaan vuodeksi 2017.
Myös 30 kilometrin tuntinopeuteen rajoitettujen katuosuuksien määrää kasvatetaan.
Tiemaksuista Saksassa on keskusteltu pitkään, mutta vielä ei ole konkretiaa näköpiirissä. Ulkomaalaisille autoilijoille tarkoitettu tiemaksu ei näillä näkymin tule voimaan vielä 2017.
Muutoksia Saksan liikenteeseen
11
151
Vastaukset
Yleensä on kohteliasta laittaa lähde, jos lainaa koko artikkelin jostain.
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000005019342.html- AutoilijaArtsi
"Autoilija" idiootti on taas kopioinut koko tekstin. Niin sen tyypin tapaista. Ei vain halua käyttää samaa mielikuvituksellista nimimerkkiään, koska vittuilu on tällöin selviö.
- doirkapoikaHerää
Me asumme Suomessa.
- 3012klo1614
Mutta olisi tuo hyvä meilläkin, että jätettäisiin väylä hälytysajoneuvoille sekä maantiellä että kaupunkissakin.
- tavisapina
Häh, mä ryhmityn aina ajokaistalla vasempaan reunaan, ei pääse ohi kukaan.
Ainoa poikkeus on bembölen risteys jossa ajan ojan pohjaa pitkin jos on olen kääntymässä oikealle..- 112017klo2224
Ei kun oikealla kaistalla oikeaan reunaan ja vasemmalla kaistalla vasemmalle. Näin jää väylä hälytysajoneuvoille.
112017klo2224 kirjoitti:
Ei kun oikealla kaistalla oikeaan reunaan ja vasemmalla kaistalla vasemmalle. Näin jää väylä hälytysajoneuvoille.
Sen mukaan ryhmitys mikä itselle jatko ajoa varten parhaimmin sopii ja sille hälytysajo neuvolle voi tehdä tilaa sitten jos tarvii.
- telaketjut
Lisää kaistoja sakujen pitää rakentaa, jottei tartte säheltää liikenteessä! Turvakaistat on ameriikas!
- NonFreeSpeed
Jossain Saksan osavaltiossa ollaan luopumassa vapaiden nopeuksien moottoriteistä niiden saastuttavuuden ja pahojen ketjukolareiden takia. Ja kun yksi osavaltio näin tekee niin muita varmasti seuraa perästä.
- hyvä_näin
Fiksuus leivä.
- tättärääpippijuu
Tuossa alkukielistä ohjetta:
https://www.adac.de/reise_freizeit/top_news/detail.aspx?ItpId=8216&PagingIds=NachrichtenListe&ReturnUrl=pU2e4GEeBfIMvtNQvtNNpUu.2AZ,vGqnpfuevnymF05,EGELwA__
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.644830Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk2643673Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni2753373Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1143280Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie332546Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1271618- 1051590
- 1721231
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA841130Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!
Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."341021