neljä äätä ammatissa

ja 2000 voittaa äänestä päätellen 60v nainen.
eli tämä kyseinen voittaja oli ihan kaikista nopein näpyttelemään lisäkysymyksiin vastauksen, joita oikean vastauksen antaneille esitetään?

nelonen väittää suorassa lähetyksessä, että 60v nainen on kaksikymppistä nopeampi näpyttelemään kännykkää..
jatkakaa samaan malliin, mutta minä en usko.

vastaus oli silmälääkäri.

koomisinta oli se, että vastaaja kysyi ensimmäisenä, että mitäs peliä te siellä pelaatte??
Ei hajua pelistä, mutta kun silikonisavolainen kertoi, että ammatti, jossa on neljä ä-kirjainta, niin rouva 60 veti kuin apteekin hyllyltä, että silmälääkäri.

kuulostaako uskottavalta?? minusta ei
217876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Tiedä ja voita on pelkkää paskapuhetta ja Onnenarpa myös. Tavallinen telkkarin katsoja ei varmasti voita näistä mitään paitsi kunnon puhelinlaskun..

Äänestä
  • Siskoni voitti 1000 euroa ja laadukkaan repun. Joten soitin itse. Voitin laukkusetin.

    Äänestä

5 aata kaupungissa? Eikö kukkaan tiiä? Tässä ohjelmassa pidetään täysinä idiootteina. Ja tekijät varmaan nauraa voiko näin typerällä ohjelmalla rahastaa.

Äänestä

Ei kukaan idiootti voi mennä tähän kusetukseen mukaan (ai niin. Voipas, onhan noita 50€:n voittajia). Tissihirmun soittajien kalastelu on jotain niin ala-arvoista ja amatöörimäistä touhua. Lisäksi eihän tämä tissihirmu osaa edes puhua. Kaikkea tyhjäpäitä ne päästääkin televisioon. Ai niin, se riittää että on isot tissit.

Joka tapauksessa aika naurettavaa touhua tuo soittajien kalastelu: ensiksi pelejä ei ole muita kuin joko etsitään kaupunkeja tietyillä kirjaimilla tai sitten ammatteja. Kaupunkipeleissä kun noin yhdeksän voittajaa on saatu selville ja ovat vastanneet kysymykseen jossa kysytään yhdellä ja kahdella ----- kirjaimella jokin kaupunki, tämän jälkeen linjat menevät kiinni eikä soittajia oteta enää lähetykseen kuin se yksi joka vastaa sitten lopulta lähetyksen lopussa, jos vastaa. Paras esimerkki oli joulun ja uuden vuoden lähetysten spesiaali jossa ihan lähetykseen asti otettiin neljän tunnin lähetyksen alussa noin 20 minuuttia soittajia. He pääsivät vastaamaan suoraan lähetykseen ja 50€:n voittajia oli 9-10 kpl. Tämän jälkeen ei sitten otettukaan yhtään puhelua lähetykseen vaan kuunneltiin tyhjäpään tissihirmun epätoivoista sekoilua pelin hankaluudesta ja siitä miten onkaan vaikea peli nyt kun haettiin neljällä samaa kirjaimella ollutta kaupunkia. Tätä sitten kesti kolme ja puoli tuntia. Seuraava lähetys oli aivan edellislähetyksen klooni ja meni täysin saman käsikirjoituksen mukaan.
10 soittajaa alussa ja voittoja 50 €. Loppulähetys kuunneltiin taas samaa mantraa:
-Etkö sää tiiä vastausta?
-Mikset sää soita?
-Onko tää niin vaikea peli pellattavaksi?
-Nyt on niin vaikiaa pelliä ettei kukkaan tiiä, peliohjaajja, voidaanko vaihtaa peliä. Tämä on jo liian vaikiaa.
-Lähäde mukkaan pelliin, mitä sää siellä vielä oottelet?
-Nyt on tosipellaajien peli kysseessä.
-Miksi soittajia ei ole, miksei kukaan soita?
-Mikä mättää, onko liian haastava peli?
-Kuka tietää, eikö kukaan tiedä?
-Liian monimutkainen peli”
-Mitä sää oottelet? Etkö sää tiiä kaupunkia?
-Sitä on hankalla löytää Suomen kartalta
-Mikä mättää, etkö sää tiiä vastausta?

Ja tätä jatkuu käsikirjoituksen mukaan loppulähetys.
Etsitään siis suomalaista kaupunkia jossa viisi tai neljä samaa kirjainta.

Kuinka tyhmä soittajan pitää oikein olla että kuvittelee voittavansa tuosta pelistä muuta kuin sen 50 € jos sitäkään.

Tällainen huijaus ja petos ei olisi Suomessa mahdollista mutta Unkarissa näemmä on. Säännöt ovat mielivaltaiset ja niitä voidaan muuttaa miten halutaan eikä mitään kierroksen parasta pelaaja tarvitse edes perustella jos sellaista edes on. Puhelimen toisessa päässä voidaan sanoa soittajalle ihan mitä tahansa keksitäänkään valehdella. Soittaja ei koskaan saa tietää onko edes lähelläkään kierroksen parasta aikaa. Luulenpa ettei sellaista edes olekaan vaan mahdolliset soittajat arvotaan.
Miksi Nelonen sallii kanavallaan tällaisen petoksen ja huijauksen tunnusmerkit omaavan toiminnan?

Äänestä

Niin voitattaako nämä soittajat ihan oikeasti 50€:n potteja? Epäilen. Kuten keskustelun aloittaja kirjoitti niin vastaukset tulevat kuin "apteekin hyllyltä" ihan kun puhelut oisi nauhoitettuja. Näin voidaan luoda kuvitelma että lähetykseen on helppo päästä. Ei se niin ole.

Äänestä

Lähetykseen olisi helppoa päästä mutta sinne ei ketään oteta. Tämä alkaa olla tapana ainakin kaupunkipeleissä että noin kymmenkunta soittajaa otetaan lähetykseen sen alussa ja loppuohjelmaksi laitetaan niin sanotusti linjat kiinni. Epäilen myös että pelikierroksen "paras" palaaja on vain harhaa, soittaja joka päästetään lähetykseen vastaamaan, arvotaan soittajista. Soittaja ei voi tietää onko miten nopea vastauksissaan "esikarsinnan" vaiheessa. Se pitäisi näyttää ruudussa kuka on ollut nopein ja milläkin ajalla. Eikä ole mitään aikaa minkä verran kukin pelikierros kestää. Se on mielivaltaista ja saattaa kestää muutamasta minuutista kolmeen tuntiin.

Ihmettelen vain miten tällainen huijaustoiminta on mahdollista sallia suomalaisessa televisiossa. Ja niin läpinäkyvää juontajan taholta tuo miten hän houkuttelee näitä soittajia jotka menevät tähän ansaan naurettavan helposti. Kaikki tehtävät on suunnattu yli viisi vuotiaille jotak löytävät vastauksen kymmenssä sekunnissa peliin kuin peliin ja juontaja paasaa pelin vaikeudesta sun muusta.

Mahtaa juontajilla olla puhdas omatunto ja ylpeä olo itsestään olla mukana tällaisessa huijauksessa.

Äänestä

Mä keskustelin erään Ministerin kanssa Tv:n voittopeleistä. Se oli aluksi kiinnostunut mistä on kysymys mutta sitten kun se tajusi mistä on kysymys niin kiinnostus loppui välittömästi. Ja se jälkeen ei ole tullut enää mitään kommenttia. Rikos se on joka kannattaa jos ei jää kiinni.

Äänestä

Voe mahoton paekka kelloha on jo nollasa mutta puolitoista tuntia jäljellä...

Äänestä

Eilisessä kusetusruudussa neljä äätä ammatissa joku vastas "eläkeläinen" väärä vastaus.

Äänestä

HEH. Viikko sitten likka heitti"Ei muuta ko uutta MATUA koukkuun.

Äänestä

Kenkäräätäli ois käynyt myös.

Äänestä

Entäs Käärijä-fäni.

Äänestä

On kyllä hyvä huomio

Äänestä

mÄyrÄnkesyttÄjÄ

Äänestä

pulunhÄÄtÄjÄ

Äänestä

Ihan kusetusta kokopeli

Äänestä

KesÄjÄÄtelötÄr

Äänestä

RyhmÄVÄÄpelitÄr

Äänestä

Joku tÄyttÄjÄ, mutta mistä siihen vielÄ yks Ä-kirjain saatas?

Äänestä
  • jÄÄtelökoneen- ei, tulee liikaa.
    nÄÄdÄn-, ihan liikaa
    .
    .
    .

    Äänestä

Joko jÄÄpÄÄllikkö tai sÄÄpÄÄllikkö tai miksei hÄÄvÄÄpelikin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kieosavolainen kirjoitti:

ja 2000 voittaa äänestä päätellen 60v nainen.
eli tämä kyseinen voittaja oli ihan kaikista nopein näpyttelemään lisäkysymyksiin vastauksen, joita oikean vastauksen antaneille esitetään?

nelonen väittää suorassa lähetyksessä, että 60v nainen on kaksikymppistä nopeampi näpyttelemään kännykkää..
jatkakaa samaan malliin, mutta minä en usko.

vastaus oli silmälääkäri.

koomisinta oli se, että vastaaja kysyi ensimmäisenä, että mitäs peliä te siellä pelaatte??
Ei hajua pelistä, mutta kun silikonisavolainen kertoi, että ammatti, jossa on neljä ä-kirjainta, niin rouva 60 veti kuin apteekin hyllyltä, että silmälääkäri.

kuulostaako uskottavalta?? minusta ei

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu