"Dr. Kai Arasola, the Director of the Ellen G. White Heritage Center" http://www.zoominfo.com/people/Arasola_Kai_1192641305.a spx
”Ellenin perinnön keskus (EGWC) ajaa Ellen G Whiten kirjoitusten asiaa liikkuma-alueenaan perinteisestä teologiasta terveyden ja opetuksen periaatteisiin . ”Tämän keskuksen visiona on toimia lähteenä kasvavalle tietoisuudelle ja ymmärrykselle Ellen Whiten roolista.” sanoi tohtori Kai Arasola, EGWC:n johtaja. ”(Tämä keskus toivoo) tarjoavansa päästötodistuksen saaneille adventisteille syvän sitoutuneisuuden kirkkoon, sen arvoihin, mitä kirkko edustaa ja (päästötodistuksen saaneita) jotka ovat valmistautuneet päättämään evankeliumin tehtävän Kaakkois-Aasiassa.””
Kielen kääntämis ja kielen tutkimiskeskus taas tulee kääntämään Ellen G Whiten kirjat ja muun materiaalin. ”(Se) on sitoutunut julkaisemaan dynaamisia käännöksiä Ellen G Whiten materiaalista, evankelioimisapuvälineistä ja lähetykseen liittyvistä asiakirjoista.”
http://www.ssd.org/news/mar1607.html
Eikä hän sitten enää voisi olla opettamassa Adventtikirkolle uusia pappeja eikä opettaa heille Ellen Whiten Suuri Taistelu-kirjaa yms. niinkuin tähän saakka on tehnyt.
Kai Arasola on sentään oppinut läksynsä Adventtikirkossa, onhan hän ollut Suomen Adventtikirkon johtaja. Kyllä hän osaa somistaa näyteikkunaa meille ulkopuolisille, että sekä hän että kirkkonsa näyttäisi kristilliseltä.
Mutta sisällä touhutaankin sitten vallan toista: käännytetään ja kastetaan adventistiksi, opetetaan lisää adventismipappeja ja pidetään Ellen-keskuksia, ettei Ellenin kirjoitukset, näyt ja opetukset vain jäisi keneltäkään pimentoon.
Tri Arasola Ellen White Centerin johdossa
21
203
Vastaukset
- Yksi-usko
Ei kannata klikata, ei siellä mitään ole.
- siitä.johtuu
Taitaa olla adventtikirkon alasajo menossa? Suomessa ainakin.
- TotuusArasolasta
Arasola haluaa historiansa pyyhittävän pois ettei niitä klikattaisi.
Adventismiin kuuluu salailu ja totuuden peittely ja vääristely. - pyhpyhjapyh
TotuusArasolasta kirjoitti:
Arasola haluaa historiansa pyyhittävän pois ettei niitä klikattaisi.
Adventismiin kuuluu salailu ja totuuden peittely ja vääristely.Paskat valheesi Kaista eivät hetkauta ketään.
- Totuusadventismista
Uusimmassa Suomen Adventtikirkon pää-äänenkannattajassa oli mainittu "KAIKKIEN työntekijöiden LOMAUTUKSIA koskeva raportti" ja "paikallisseurakunnat ovat REKISTERÖIMÄTTÖMIÄ" (huom. kirjanpidollinen kikka kolmonen pimittämiseksi)
- pyhpyhjapyh
Ja siellä toinen paskan puhuja.
Eiväthän kai paikallisseurakunnat ole koskaan olleet rekisteröityjä sen paremmin yhdistysrekisteriin kuin uskonnollisten yhdyskuntienkaan rekisteriin?
Miksi niiden pitäisi olla?
- Arasolanpuheripulia
Jeesus sanoi kirjanoppineita/vast. kyykäärmeensikiöiksi.
Kumpaako adventisit uskovat Jeesusta vai Arasolaa?
Mutta miksi Jeesus puhui totta?- valehtelet
Eipäs sanonut. Hän sanoi tiettyjä uskonnollisia johtajia kyykäärmeen sikiöiksi, ei kaikkia.
- kysynpävaan15
Milloin Kai on ollut adventtikirkon johtaja ?
- KysyKailta
SDAn suurena johtajana Kaakkois-Aasiassa. Isokiho.
- huijarilahkon.tavat
Ei ole Kai Arasolaa huolittu huijariklaaniin, eli kirkon johtoon. On liian rehellinen ja avoin maallisissa asioissa, vaikka kuuluukin itse epärehelliseen lahkoon nimeltä adventtikirkko.
- Lammasturkkisetpapit
Susi lammasten vaatteissa (papit), näitä Raamatussa kehoitetaan varomaan.
- Enkelienevankeliumi
Ellen White ilmestyi ja vaikutti adventisteille "valkeuden enkelin" vaatteissa, Jumalan Sanansaattajana. Jokainen adventisti omistaa Ellen Whiten kirjoja ja uskoo profeetan henkeen (oma opinkohtansa).
Kolmen enkelin iankaikkinen evankeliumi on Egw-hengen tärkein tuotos adventisteille.
Ellen White palvoi enkeleitä (Pieni Enkelikirja aina mukana) ja teki astraalimatkoja avaruudessa. - pyhpyhjapyh
Enkelienevankeliumi kirjoitti:
Ellen White ilmestyi ja vaikutti adventisteille "valkeuden enkelin" vaatteissa, Jumalan Sanansaattajana. Jokainen adventisti omistaa Ellen Whiten kirjoja ja uskoo profeetan henkeen (oma opinkohtansa).
Kolmen enkelin iankaikkinen evankeliumi on Egw-hengen tärkein tuotos adventisteille.
Ellen White palvoi enkeleitä (Pieni Enkelikirja aina mukana) ja teki astraalimatkoja avaruudessa.Valheesi kohtaat sitten viimeisellä tuomiolla, jossa ne otetaan todistajaksi sinua vastaan.
Veli jymyuutinen tietänee aivan hyvin, ettei tässä uutisessa ole jymyä eikä uutista. Onhan hän kaivanut sen vanhasta uskovaykkösen postauksesta tällä palstalla ja ketjussa on myös oma vastauksena.
Olisin ihan mielelläni voinut ollakin jonkun White/seurakunnan historia tutkimuskeskuksen johtaja, tutkimushan on aina hyvästä ja vielä kerran todettakoon, että Paavalikin siihen kehottaa: Tutkikaa kaikki ja pitäkää se, mikä on hyvää. Mutta kun sellaista ei ollut. Siellä oli korkeakoulumme rehtorin omaksi sielunhoidokseen järjestämä kirjahylly. Alkuperäinen uutinen oli siis lähinnä valeuutinen. On valelääkäreitä, valesairaanhoitajia ja eilisessä lehdessä kerrottiin valepoliisista ja meillä Thaimaassa oli vale White keskus, ja jos keskusta ei ollut, oli vain valejohtajuus. Kuten sanoin, valitettavasti.
Keskipitkä versio jutun taustasta on seuraava. Saimme uuden seitsemänkymppisen australialaisen rehtorin. Hän halusi jättää puumerkkinsä kouluun. Oli huolissaan siitä, ettei silloin vielä college tasolla olleessa koulussamme juurikaan puhuttu EGWstä - eivät teologian opettajat, pastorit tai muut opettajat. Hän keksi, että laitetaan koululle White tutkimuskeskus niinkuin monessa yliopistossamme on. Vastustin hanketta, koska pidin sitä kalliina eikä meillä ollut maisteritason tai tohtoritason teologista koulutusta, johon tarvittaisiin se määrä materiaalia, joka tutkimuskeskuksissa on. (Kopio kaikista EGWn käsikirjoituksista, tuhansia sivuja muita kopioita, kaikki EGWn kirjat ja kopiot myös kaikista merkittävistä EGWstä kirjoitetuista kirjoista, myös EGW kritiikistä, lisäksi fyysisinä kopioina tai mikrofilmillä tuhansia niteitä 1800 -luvun uskontohistoriaa.)
Itse adventtikirkon historiaa harrastavana käyttäisin tuollaista keskusta mielellään, mutta katsoin sen aineiston laajuuden ylittävän meidän oppilaittemme tarpeet. Rehtori ei laantunut ennenkuin tajusi, että tuollainen keskus maksaisi pienen talon hinnan ja vaatisi kokoaikaisen hoitajan. Hän ei kuitenkaan luovuttanut. Hän hankki projektiin pari tonnia rahaa, osti tietokoneen, jolla EGW kirjat DVDllä (maksaa nykyään parikymppiä) ja pienen laatikollisen EGW säätiön monisteita ja kirkon uranuurtajien kuvia. Hän siirrätti kirjaston yleiseltä alueelta EGW kirjat kirjaston kolmannen kerroksen vähällä käytöllä olleeseen kirjansidontahuoneeseen ja laittoi oven päälle lapun: White Heritage Center. Oven eteen sitten nauhan, jonka joku vieraileva unionin virkailija leikkasi. Keskus oli valmis.
Rehtori varmaankin arveli saavansa tästä kruunuunsa uuden kiiltävän tähden, ehkä saikin, mutta operaation todellinen vaikutus oli se, että EGW kirjat siirrettiin yleisestä hyllystä hankalassa paikassa olevaan huoneeseen, joka kaiken lisäksi oli enemmän lukossa kuin auki.
Vaikka kävin kirjastossa päivittäin lukemassa lehden ja erityisen hyvä syy mennä sinne oli se, että vaimoni oli siellä työssä. Kolmannen kerroksen EGW hyllyä taisin seuraavan kerran yrittää käydä katsomassa kolme kuukautta avajaisisten jäölkeen. En päässyt, ovi oli lukossa.
Kyllähän oppilaat sinne halutessaan pääsivät, jos heidän naamansa eivät näyttäneet siltä, että olisivat käyttäneet huonetta kutunurkkana tai sen syrjäistä tietokonetta sopimattomiin. Mutta siinä tarvittiin kohtuullinen annos energiaa. Piti jaksaa kävellä kolme kerrosta alas hakemaan avainta ja sitten kiivetä uudelleen kolme kerrosta jyrkkiä portaita ylös.
Jos Whitea oli tuossa laitoksessa harvoin luettu ennen tätä, häntä luettiin vielä harvemmin tämän vastustamani keskuksen jälkeen. Eli tällaisen surullisen kirjahyllysiirron johtajaksi rehtori minut nimesi, kun ihan sielunhoidollisista syistä en rohjennut hänelle sanoa, mitä todellisuudessa hankkeesta ajattelin. Tarkoitti hyvää, mutta vaikutus ei ollut se, mitä hän oli odottanut. Mainittu rehtori lähti koululta pian jälkeemme ja ehkä joku on nyt ymmärtänyt repiä mainitun huoneen oven tai seinän irti niin, että hylly on palannut osaksi kirjastoa. Toivottavasti. :)
Kai- Turhaakiemurtelua
Ellen Whiten henki vaikuttaa SDAssa. Jokaisella adventistilla pakkohankintana on Ellen Whiten kirjoja mutta arasolilla ja flinkeillä KAIKKI Ellen Whiten kymmenet kirjat sähköisessä muodossa. Montako miljoonaa painosta on otettu Ellen Whiten oppikirjasta Suuresta Taistelusta?
- pyhpyhjapyh
Turhaakiemurtelua kirjoitti:
Ellen Whiten henki vaikuttaa SDAssa. Jokaisella adventistilla pakkohankintana on Ellen Whiten kirjoja mutta arasolilla ja flinkeillä KAIKKI Ellen Whiten kymmenet kirjat sähköisessä muodossa. Montako miljoonaa painosta on otettu Ellen Whiten oppikirjasta Suuresta Taistelusta?
Valheesi ei hetkauta.
Lystikäs tarina sinänsä.
Ehkä rehtori halusi lisätä oppilaiden liikuntaharrastusta.
En ymmärrä, miksi avauksen väite olisi ollut mikään jymyuutinen, vaikka olisi ollut enemmänkin totta. Monikin meistä on puuhaillut yhtä ja toista elantonsa vuoksi ja joskus muuten vain mielenkiinnosta.
Tämä epä-älyllinen fokuksen siirtäminen asioista henkilöihin näkyy myyvän komeasti niin iltapäivälehdistössä kuin täälläkin.
- Kuraajaselityksiä
Mitä enemmän Arasolalta selityksiä sen uskottavampi hän on - omasta mielestään.
Kysymys: Mitä epäraamatullista olet löytänyt "adventtitotuudesta" esim. sapatti ja pyhäkköopetuksesta?- pyhpyhjapyh
AdventtiTOTUUDESSA ei ole mitään epäraamatullista. Ihan sama mitä muuta te väitätte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2011398Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa463954Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133140Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1332447Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin922155Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1991799Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3071069Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18855Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143785- 53729