Miksi Suomen armeijassa on käytössä yliluutnantin arvo? On jo olemassa luutnantti, jonka nimikin juontuu ranskan kielen sijaista tarkoittavasta sanasta viitaten kapteenin eli komppanianpäällikön sijaiseen. Eli luutnantin arvo on luotu lähtökohtaisesti komppanian varapäällikön arvoksi, vänrikki taas on joukkueenjohtajan arvo. Ylilutkuttajan arvo on aivan turha epämääräinen arvo siellä seassa ilman leimallista tehtävää. Mielstäni kaikki Suomen ylilutit pitäisi palauttaa luutnanteiksi ja unohtaa turha ylilutin arvo.
Turha yliluutnantin arvo
jujuuuuuuu
1
144
Vastaukset
- everstii
Lutikka on yleensä vielä liikkuvaa sorttia! Vääpelit on jo plösöjä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433523- 362144
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301809- 171579
- 231538
- 121482
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781215Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko841145