Heips! Olen kasi luokkaa käyvä ja aika hyvä piirtään. Lukupäätä mulla ei hirveästi ole, joten lukioon ei mahkuja tai paljon haluakaan. Tahtoisin tehdä työkseni jotain taiteellista. Lueskellut eri vaihtoehdoista ja kuva-artesaani ja media-assistentti kiinnostais, mutta ainakin media-assistenteista sanotaan, että niitä koulutetaan liikaa ja koko koulutus on muutenkin turha. Onko näin ja onko kuva-artesaanin kohdalla asia sama? Mihin vois päästä jatko-opiskeleen, jos koulutus kummassakaan ei oo riittävä työn saamiseen? Pitääkö jatkokoulutuksiin olla lukupäätä? Entä mitä tää tarkoittaa?
"Vaikka tutkintoon kuuluu media-alan eri-osa-alueet, media-assistentti ei vielä ole alan ammattilainen. Noin kolmen vuoden työkokemuksen jälkeen media-assistentti voi suorittaa oman alansa ammattitutkinnon ja erikoisammattitukinnon. Valokuvaajan ja graafisen suunnittelun tutkinnot eivät ole audiovisuaalisen viestinnän perustutkinnon tutkintonimikkeitä, vaan kuuluvat kuvallisen ilmaisun perustutkintoon."
(Lainaus täältä: https://fi.wikipedia.org/wiki/Media-assistentti )
Siis pitääkö ensin opiskella media-assistentiksi, muttei ole kuitenkaan mikään alan ammattilainen? Sit mennä töihin kolmeksi vuodeksi, ja sen jälkeen mitä? Sittenkö vasta voi lähtee jatko-opiskeleen, vai saa suorittaa jonkun tutkinnon ilman opiskeluja työkokemuksen perusteella, vai mitä ihmettä toi tarkoittaa?
Entä millaista palkkaa kuva-artesaanit ja media-assistentit saa?
Kuva-artesaaniksi vai media-assistentiksi?
1
291
Vastaukset
- kopotti
Hei,
media-asiistentti koulutetaan media-alalle esim graafiseksi suunnittelijaksi, videoeditoijaksi, mainosmaakariksi, äänimieheksi jne. Kuva-artesaani on taidealan työntekijä, mutta opetukseen saattaa kuulua muutama kurssi graafista suunnittelua. Eli ensimmäinen valmistaa media-alan töihin ja jälkimmäinen taiteilijaksi, esimerkiksi taidemaalariksi, taidegraafikoksi jne. Tiedän kaksi kuva-artesaania, jotka työskentelevät mainossuunnittelijoina. Eli voit tehdä mitä tahansa töitä nimikkeestä riippumatta.
Eli kummaksi haluat: taiteilijaksi tauluja maalaten vaiko media-alan työntekijäksi nettisivuja suunnitellen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1327163KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4176891Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693493Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521333078Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092644Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442221- 1251914
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211777Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821447- 741327