Kun sopii vaan. Tänään tosiaan hain auton ja 5 vuoden takuu tulee erillisellä takuutodistuksella. Om. takuu on siis saatavilla, ottaa vaan asian puheeksi kauppaa tehdessä.
Seatiin saa nyt 5 vuoden /150 000km takuun
11
322
Vastaukset
- pimppaa
Ja audiin ja folkkariin ei myönnetä, sellasta varmuutta?
- Ei_kaikille
Niin ja Skodasta nyt puhumattakaan...
- essonbaarinmies
Ei_kaikille kirjoitti:
Niin ja Skodasta nyt puhumattakaan...
Ne ei tartte, kun ovat laatukamaa. Seatti taas kootaan jäteosista, siksi pitää myyntiä peesata takuulla.
- EssotJaSkodatKiertävä
essonbaarinmies kirjoitti:
Ne ei tartte, kun ovat laatukamaa. Seatti taas kootaan jäteosista, siksi pitää myyntiä peesata takuulla.
Pidempää takuuta voi ja uskaltaa tarjota vain tarkkaan valittuihin merkkeihin. Muut merkit joutuvat buffaamaan myyntiään muilla keinoilla. Eikös ne kaikki haluaisi myydä enemmän?
- Ei_kaikille
essonbaarinmies kirjoitti:
Ne ei tartte, kun ovat laatukamaa. Seatti taas kootaan jäteosista, siksi pitää myyntiä peesata takuulla.
Skodako???? Laatukamaa????
Äläs nyt naurata....
- SeatinMaine
Tuo on lisätakuu lisämaksusta ja Seatin on lähdettävä tuohon, sillä se ei ole myynyt riittävästi.
- Autonisse
Määrittele tarkemmin tuo "ei ole myynyt riittävästi". Seatin rekisteröinnit 36% ja Leon 56% vuonna 2016
http://autobild.fi/uutiset/seatin-rekisteroinnit-kasvoivat-364-percent-vuonna-2016 - eki_luvialta
silti seatti on pikku tekijä eli myy vähän, kun vertaa vw opel nissan skoda. siksi kaikkea alea ja kamppista on päällä eikä silti myy kaksisesti. latino merkki se on.
- verkosto
eki_luvialta kirjoitti:
silti seatti on pikku tekijä eli myy vähän, kun vertaa vw opel nissan skoda. siksi kaikkea alea ja kamppista on päällä eikä silti myy kaksisesti. latino merkki se on.
Jälleenmyyntiverkosto on selvästi pienempi kuin noilla valtamerkeillä. Toisaalta silti Seat myy paremmin kuin esim. perinteiset japanilaismerkit Mazda ja Subaru.
- Harha_syrjäkylillä
eki_luvialta kirjoitti:
silti seatti on pikku tekijä eli myy vähän, kun vertaa vw opel nissan skoda. siksi kaikkea alea ja kamppista on päällä eikä silti myy kaksisesti. latino merkki se on.
'Pikkutekijä' Seat on vain ja ainoastaan verrattaessa myyntimääriä muutamaan suosituimpaan volyymimerkkiin. Näihinkin verrattuna myynnin kasvu on reippaasti nopeampaa.
Se on kyllä totta, että Seattia myydään vain lähinnä suuremmissa kaupungeissa ja varsinkin syrjäisemmillä seuduilla Seat-merkki on tuntematon eikä niitä näy. Tämä luo noilla seuduilla asuville harhakuvaa, että kyseessä on harvinainen automerkki. Esim täällä pk-seudulla Seat on hyvin yleinen auto liikenteessä. Siksipä me täällä asuvat ihmettelemmekin noita kommentteja Seatin olemisesta 'pikku tekijä' tai 'marginaalimerkki'.
- Kiakinonollut
Katsopa, ymmärsit siis lukemasi aloituksen, eli kun sopii asian kaupan yhteydessä, niin Seatiin saa takuun 5v/150000km. Kokeilepa Volkkariin samaa, ei onnistu. Joo, kyllä myynnin vauhdittamisesta on kyse, mutta konsepti toimiikin Suomessa aina. Katsopa Kian myyntilukuja. Hyvin myy, vaikka Kiassa on vikoja vaikka kuinka paljon, niin ei haittaa, kun takuu korvaa hädänhetkellä. Kiassa vain on tuhottoman kalliit huollot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151730Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3041352Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 132984
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
- 77897