Mihin täältä on hävinnyt täysin asiallinen ketju Alzheimeirin taudin, Parkinsonin taudin ja kakkostyypin diabeteksen välisistä yhteyksistä?
Kirjoitin itse tänään aamulla täysin asiallisen tekstin siitä, mitä yhteyksiä kakkostyypin diabeteksellla ja Alzheimerilla on. Nyt on koko ketju hävinnyt.
Millä tavalla tähän moderointiin on mahdollista saada muutosta?
Moderaattori on tietysti mutkien kautta mahdollista selvittää. En mielelläni lähde tähän.
On mahdollista viedä asia tietysti myös esimerkiksi mv-lehteen.
Mitä vittua!!!
17
252
Vastaukset
- tätäkötarkoitat
Tarkotatko tätä ketjua:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14638011/dm2-on-pahempi-kuin-alzheimer-tai-parkinson
Kyllä se ainakin on edelleen voimassa.- 1320
Niinpä onkin. En löytänyt sitä nopeasti selaten. Häpeän ja perun kaikki sanomiseni.
Ylläpito! Poistakaa tämä ketju.
- Aaltopahvi.kierrätykseen
Taisit laittaa kirjoitukseesi linkin.. Ne ovat nykyisin kiellettyjä
- 1320
Olet oikeassa. Vain oma viestini poistettiin ketjusta. Siinäkin suomeksi kerroin linkkaamani englanninkielisen tekstin ytimen kakkostyypin diabeteksen mahdollisesta yhteydestä Alzheimerin tautiin.
Perun siis kaikki anteeksipyyntöni. Aloitusviestini on siis yhä voimassa.
"Petturin palkka on kuolema"
Paavo Haavikko
- 20161
Miten ylläpitoon on mahdollista ottaa yhteyttä moderoinnin suhteen?
Ymmärrän, että bisnes ei vaivaa itseään pienistä syistä. Itseäkään en vaivaa. Adblocker poistaa tehokkaasti kaikki mainokset. Suositelen. Mitä vähemmän klikkauksia, sen vähemmän rahaa.
Voisiko Veijo vaikka saada keskutelutaulun aikaiseksi, niin voisi tämän jättää? Tietysti Kohtauspaikka on toinen mahdollisuus, vaikka en siitäkään täysin pidä.- Toimii_hyvin
Häiriköt olisi jatkuvasti ylläpitäjien kiusana jos heihin saisi suoraan yhteyden. Moderointi on sinällään toiminut täällä kohtuullisen hyvin kun ajatellaan kuinka paljon mm. Veijo teettää ylläpidolle turhaa työtä tällä keskusteluosiolla.
Veijo ei perusta keskusteluosiota omalle palstalleen koska tietää että saa saman riesan jonka aiheuttaa täällä ylläpidolle. Hänen käyttämiinsä sähköposteihin saa helposti roskapostisuodattimet jolla häiritsevät (=vastustavat) postittajat blokataan pois.
Vaihdoin Adblockerista tehokkaampaan uBlock'iin. Jouduin lukemaan muutaman päivän palstaa mobiililaitteella jossa ei ollut mitään blokkereita ja huomasin kuinka paljon täällä tulee mainoksia (joita en normaalisti näe). Tällä hetkellä tähän keskusteluhaaraan on yrittänyt "vain" 5 mainosta (näkyy laskurista), yleensä mainoksia tulee enemmän. - 6-11
Toimii_hyvin kirjoitti:
Häiriköt olisi jatkuvasti ylläpitäjien kiusana jos heihin saisi suoraan yhteyden. Moderointi on sinällään toiminut täällä kohtuullisen hyvin kun ajatellaan kuinka paljon mm. Veijo teettää ylläpidolle turhaa työtä tällä keskusteluosiolla.
Veijo ei perusta keskusteluosiota omalle palstalleen koska tietää että saa saman riesan jonka aiheuttaa täällä ylläpidolle. Hänen käyttämiinsä sähköposteihin saa helposti roskapostisuodattimet jolla häiritsevät (=vastustavat) postittajat blokataan pois.
Vaihdoin Adblockerista tehokkaampaan uBlock'iin. Jouduin lukemaan muutaman päivän palstaa mobiililaitteella jossa ei ollut mitään blokkereita ja huomasin kuinka paljon täällä tulee mainoksia (joita en normaalisti näe). Tällä hetkellä tähän keskusteluhaaraan on yrittänyt "vain" 5 mainosta (näkyy laskurista), yleensä mainoksia tulee enemmän.Androidille löytyy Google Playsta Firefox for Android. Nopealla kokeilulla se tuntuu purevan mainoksiin hyvin.
- Toimii_hyvin
6-11 kirjoitti:
Androidille löytyy Google Playsta Firefox for Android. Nopealla kokeilulla se tuntuu purevan mainoksiin hyvin.
Ei ole android-puhelinta.
- 315
Olen itse kakkostyypin diabeetikkona kirjoittanut tänne yli 10 vuotta. Tietoni olen saanut paljolti kv. keskusteluryhmistä ja muilta pääasiassa englanninkielisiltä palstoilta. Kaikki viestini ovat pysyneet tallessa ennen aivan viimeviikkoisia poistoja.
Näiden perusteettomien poistojen takia on välttämätöntä, että palstan moderaattori vaihdetaan. Moderaattorilla ei ole mitään tietämystä diabeteksesta eikä ilmeisesti juurikaan muusta. Hänet on saatava vaihtoon. Miten tämä onnistuu?
"Viha voittamaton meillä jääkäreillä on"- Nimettömiä
Palstalla ei ole "omaa" moderaattoria, nämä "sheriffit" ja "luotsit" poistettiin viime uudistuksessa.
Yleensä selitys asiallisen viestin poistumiseen löytyy siinä että se on kirjoitettu vaikkapa Veijon sääntöjenvastaiseen viestiin kommentiksi, jolloin viesti häviää koko keskusteluhaaran mukana kun Veijon viesti poistetaan.
Jos haluaa varmistaa oman asiallisen viestinsä säilymisen, kannattaa tehdä aivan uusi aloitus tai vanhaan keskusteluun ei vastaa ketjuhaaraan jota epäilee poistettavan. - hpv16
Ei Suomi24:ssä ole kuin muutama moderaattori. Lienevät rakentaneet jonkinnäköisen automaattisysteemin , joka poistaa linkkejä ja massapostauksia sisältävät jutut. Parempi olisi ollut rekisteröitymispakko, vaan arvelevat että se veisi liikaa kävijöitä.
Keskustelupalstan perustaminen on helppoa mutta Heikosta tuskin on sen pyörittäjä kai.
- virustautia.poteva
Hei kaikki. Olen huomannut viime aikoina viestien häviämisiä ilman että tulisi tekstiä "Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena".
Luulen, että ongelma on palvelimilla tai ohjelmassa. Itseltäni hävisi viime yönä eräs teksti, ei tosin diabetes-palstalta. Kirjoitin sen aamulla uudestaan ja nyt näkyy pysyvän.
Tätä samaa valittavat monen muunkin palstan keskustelijat.- Aaltopahvi.kierrätykseen
Ihan järjetön tuo "Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena". Tälläkin palstalla on keskusteluketjuja joissa on lukumäärältään enemmän noita ilmoituksia kuin vastauksia/kommentteja. Riittäisi pelkkä laskuri aloituksen tietoihin:
"Poistetut viesti 5 kpl"
Ihan Vastausten määrän viereen ja lisäksi tykkäykset ja lukukerrat - Hyvä_näinkin
Aaltopahvi.kierrätykseen kirjoitti:
Ihan järjetön tuo "Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena". Tälläkin palstalla on keskusteluketjuja joissa on lukumäärältään enemmän noita ilmoituksia kuin vastauksia/kommentteja. Riittäisi pelkkä laskuri aloituksen tietoihin:
"Poistetut viesti 5 kpl"
Ihan Vastausten määrän viereen ja lisäksi tykkäykset ja lukukerratParempi tämäkin kuin se vanha käytäntö että poistettu viesti hävisi jälkiä jättämättä. Nuo runsaat poistot jossain ketjussa johtuu Veijon herjaavista viesteistä joihin on vastattu samalla mitalla. Ylläpito poistaa sitten molemmat sääntöjenvastaisena.
- njhbhgvgj
Olisikohan tuo yöaikainen viestien katoaminen liittynyt rutiiniylläpitotoimenpiteisiin. Tulisi mieleen että esimerkiksi viesti on kirjoitettu varmuuskopioinnin jälkeen ennen huoltoa ja sitten huollon jälkeen palautetaan vanhempi versio varmuuskopiosta. Tällöin varmuuskopioinnin ja huollon väliset viestit katoaa.
Voi tietenkin olla myös siirtohäiriökin, mutta jos viesti on näkynyt palstalla lähettämisen jälkeen, voisi ajatella jotain muuta häiriötä (esimerkiksi jokin RAID yksikkö vialllinen).
- veksiietänytjokauan
"Näiden perusteettomien poistojen takia on välttämätöntä, että palstan moderaattori vaihdetaan. Moderaattorilla ei ole mitään tietämystä diabeteksesta eikä ilmeisesti juurikaan muusta".
Idiooteilla on idioottien ymmärtämys - otsikkouusiks
Jotenkin huvittavaa, kun aloittaja perää "asiallisia" kirjoituksia ja silti itse otsikoi kirjoituksensa täysin epäasiallisesti kirosanalla (mitä v***ua). Toi v****n hokeminen joka paikassa antaa niin typerän ja sivistymättömän vaikutuksen lausujastaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2356624Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne643726Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1253101- 1562312
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla171843Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1701567- 821464
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o301427Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https371359Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.1111051