DM2 on pahempi kuin Alzheimer tai Parkinson

ikävä-juttu.on

Noihin kahteen on jo olemassa lääkkeitä jotka vaikuttavat itse tautiin sen etenemistä hidastaen. DM2:een ei ole lääkettä joka vaikuttaisi itse tautiin, lääkkeillä ainoastaan voidaan hillitä sen vakavinta oiretta eli verensokerin nousua. Itse sairaus jyllää kehossamme entistä vauhtia.

Oikeastaan ainoat lääkevaikutuksen omaavat jutut ovat laihduttaminen ja liikunta, mitään muuta ei ole keksitty.

10

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jdffsadasdasd

      Dementiat ovat yhä edelleen vakavia invalidisoivia itsenäisyyden ja itsemääräämisoikeuden vieviä ja kuolemaan johtavia sairauksia. Osaltaan runsastuneet syövät, diabetekset ja dementiat kaikki kertovat kasvaneesta eliniästä. Useimmat sairastuvat niihin vasta keski-iän jälkeen. Pari sataa vuotta sitten suurin osa ihmisistä ennätti kuolla ennen rappeumasairauksien puhkeamista. Toisaalta taas kaikkiin niistä vaikuttavat sekä elintapatekijät että myös asenteet. Esim. sosiaalisuus suojaa dementialta.

      Diabeetikolla on tilastollisesti suurempi riski moniin sairauksiin kuin ei-diabeetikolla. Maailmalla on kokeellisia alzheimerin tautihoitoja. On kokeiltu mm. sydämentahdistimen kaltaista tahdistinta aivoihin, ja nenään sumutettavaa insuliinia.

      Hyvässä hoidossa oleva diabetes on yhä edelleen pienempi paha kuin neurologiset etenevät sairaudet.

      Osa sairastuu diabetekseen vaikka olisi tehnyt parhaansa elämäntapojen suhteen. Se on ylikorkean elinikämme hinta.

      Geenitestejä saa muuten tilata netistä. Itse ajattelin testata. Olen liikkuva ja järkevästi syövä normaalipainoinen, silti vuosi vuodelta verensokeriarvot hilautuvat pikkuhiljaa ylemmäksi ja ylemmäksi. Syyllistäminen tai syyllistyminen ei auta.

    • ehkä.onkin

      Alzheimeria pidetään nykyään jopa yhtenä diabeteksen muotona.

      • Ihan_höpinää

        Ei ole diabetes.


      • kerro.toki.lisää
        Ihan_höpinää kirjoitti:

        Ei ole diabetes.

        Oletko tehnyt omia tutkimuksia, missä ne on julkaistu?


      • Ihan_höpinää
        kerro.toki.lisää kirjoitti:

        Oletko tehnyt omia tutkimuksia, missä ne on julkaistu?

        Entä sinä? Miten perustelet väittämäsi?


    • hpv16

      Aika tehottomia ovat nämä nykyiset alzheimer-lääkkeet mutta tehokkaita lääkkeitä on tulossa.

      Jotkut tutkija pitävät työhypoteesinaan sitä, että alzheimerin aiheuttaa aivojen insuliiniresistenssi. Suurin osa alzheimertutkijoista ei siihen usko. Joka tapauksessa diabetes lisää merkittävästi alzheimeriin sairastumisen riskiä.

      • liikuntaalisäävaan

        .....Aika tehottomia ovat nämä nykyiset alzheimer-lääkkeet mutta tehokkaita lääkkeitä on tulossa,,,,

        Ei nyt aivan mutta lääkitys pitäisi aloittaa jo taudin hyvin varhaisessa vaiheessa. Ongelmana on, että sitä ei silloin välttämättä huomata tai osata diagnosoida. Diabetekseen ei ole mitään vastaavaa lääkettä.


    • näitä.mietin

      Liikuntaan sisältyy lihasharjoitukset, ne taitavat olla jopa parempaa kuin kävely. Kävellessähän ei käytetä esim. käsilihaksia. Siis sekä lenkkeily että lihasharjoitus. Paino tietenkin alas jos sitä on tullut liikaa, jo muutaman kilon pudotus auttaa selvästi.

      • töihinToipumaan

        älkää pelleilkö harjoituksilla, vaan tehkää töitä, niin ruumis kuluu ja toimii.

        Kaikenmaailman lepäily ja lihas harjoitukset sairastaa ihmisen mielen ja kapeuttaa ajattelun, siis tuhoaa vähitellen...


    • valoa.näkyvissä

      Lääkkeitä ja parannusta on jo itse tautiinkin näkyvissä. Ei nyt ihan heti mutta alle 10 v.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8283
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      167
      2637
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      958
    4. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      880
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      836
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      833
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      822
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      69
      725
    Aihe