Ennakkoveroa ?

Piensijoittaja

Omistan 2 sijoitusasuntoa, ja käyn osa-aikatöissä. Vuokratuotot ovat olleet jo vuosia säännölliset, eikä isoja vuokrankorotuksia ole tehty. Vuokratuloista on verot maksettu joka vuosi ja samoin palkastani peritty normaalit verot.
Mitään muita tuloja ei ole.

Nyt verottaja lähetti ennakkovero laput, ja joudun tulevana vuonna maksamaan 2000e ennakkoveroa.


Miten ihmeessä yksityishenkilö joutuu maksamaan ennakkoveroa?

11

1758

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tervetuloa_maailmaan

      Et sinä enää ole yksityishenkilö vaan riistäjä ja kapitalistisika, joka kerää rahaa viattomilta vuokralaisilta. Tällaiselle hirviölle valtio ei halua antaa lähes korotonta lainaa vuodesta toiseen liian pienen ennakonpidätyksen muodossa.

      Eiköhän tämä kuitenkin opeta paremmille tavoille. Myy asunnot ja tuhlaa rahat. Sitten pääset saamapuolelle yhteiskunnassa.

    • Meniaivanoikein

      Yritystoiminnasta määrätään ennakkoverot.

    • Ennakkovero

      Määrätään henkilöille joille tulee tuloa jota ei veroteta muuten ennakkoon.
      Sain itsekkin ennakkoverolaput.
      Nuista ennakkoveroista on ollut aiemmonkin puhetta mutta sovittiin silloin että otetaan ne palkkaverotuksessa huomioon.
      Nyt siis tuli ennakkoverot vuoktatuloista ja palkkavero pudotettiin 10%.

      Eli maksan saman veron kuin aiemminkin mutta eri muodossa.

    • vinkkit

      Vero sivulta lainattu ohje:

      Esimerkki: Sinulla on eläketuloja 15 000 euroa ja tämän lisäksi vuokratuloja 3 000 euroa vuodessa.
      Vaihtoehto 1: Maksat vuokratuloista erillisen ennakkoveron. Eläkkeen veroprosentti on tällöin 12 %.
      Vaihtoehto 2: Korotat veroprosenttisi korkeammaksi, jolloin sinun ei tarvitse maksaa erillistä ennakkoveroa. Eläkkeen veroprosentti on tällöin 18 %. Korkeampi veroprosentti kattaa myös vuokratuloista maksettavan veron. Asuinkuntana esimerkissä on Hattula.

    • Porvripaskiainen

      Kannattaa siis vaan reilusti alentaa niitä riistovuokrahintojasi, tiputa vuokrat 50% ja ajattele positiivisesti köyhemmistä ihmisistä. Mihin sinä ryöstät rahaa? Ole kuule ihan tyytyväinen että sulla on edes töitä, ne pitäisi ihan riittää, turhaa on alkaa riistämään vuokratuloja köyhiltä!

      • Minulla_myös

        On 4 asuntoa vuokralla.
        Ilmeisesti haluaisit olla se joka hyötyy kun olen sijoittanut varoja ja otan taloudellisen riskin?
        Onko tullut mieleen että verojen jälkeen jäävällä summalla ei edes maksa uuden asunnon lainalyhenyksiä?
        Pitäisikö ohjata omista tuloista vielä isompi siivu asuntojen kustannuksiin jotta joku persaukinen vaoisi asua halvalla?
        Onko tullut mieleen että jos kukaan ei hyödy asuntovokrauksesta niin asuntorakentaminen vähenisi radikaalisti, alentaisiko huutava pula asunnoista vuokrahintoja?
        Köyhille voisi rakentaa vaikka parakkiasuntoja, sellaisia työmaakoppeja joita kasataan päällekkäin, niitä saa halvalla.
        Pakkoko köyhän on asua oikeassa talossa.

        Ps. en muuten ota vuokralaiseksi köyhiä, yhtään asumistukilaista ei löydy vuokralaisista.


    • Mikääneiriitä

      Eläkkeen verotus 28 % lisäksi pääomavero 30% eikö se riitä?

      • jklkg

        Kukaanhan ei ole sanonut, etteikö riittäisi.

        Vuokratulon ennakkoverossa kyse on vain siitä, että verottaja tahtoo ne pääomaverot jo verovuoden aikana eikä vasta vuoden päästä jäännösverona. Kyse on siis ihan samasta asiasta kuin eläkkeen ennakonpidätys.


    • piensijoittaja

      Asia ratkesi soittamalla verotoimistoon. Palkkatuloni veroprosenttia nostettiin ja saan nyt repiä verottajan lähettämät ennakkoverolaput. Syy miksi sain ennakkoverolaput, oli ainoastaan se, - että verottaja oli laskenut veroprosenttiani liikaa.
      Verovirkailija mainitsi että useat olivat ottaneet yhteyttä saman asian johdosta. Tästä voidaan päätellä että verottaja haluaa jostain syystä mielellään kerätä ennakkoveroa, ja siksi veroprosentti on tarkoituksella laskettu liian pieneksi.

      • santtu_1975

        Itselläni on myös sama tilanne. Kolme vuokra-asuntoa (juuri muutama viikko sitten ostettu neljäs) ja niiden vuokrista tulevat verot maksan palkan ennakkoverotuksen yhteydessä, eli veroprosentti selkeästi kovempi kuin mitä se olisi ilman noita asuntoja.


    • kekkuli_

      Minulle ei ennakkolappuja tullut, mutta tilasin ne erikseen. Maksan mielelläni ennakoita, ja lasken palkan verotusta. Vuokra-asiat hoidan eri tililtä kuin muun rahaliikenteeni, vuokratililtä maksan myös ne verot. Näin pysyn paremmin kärryillä vuokrakämpän kuluista ja tuloista. Sekä samalla arvioin, mitä se vuokraus oikeasti tuottaa minulle verojen jälkeen. Maksakoot siis vuokralaiset veroni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6852
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4351
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      47
      3658
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3482
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3398
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      183
      3360
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2889
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2584
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      42
      2424
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1814
    Aihe