En ymmärrä miksi alkoholin kohtuullinen käyttäminen on muka syntiä, eihän se voi olla niin jos Jeesuskin muutti veden viiniksi Kaanaan häissä ensimmäisenä tunnustekonaan. Absolutismi voi olla valinta, mutta Raamattu ei sellaista tunne. Kertokaa miksi kuitenkin VL-kanta on jollain lailla minusta Raamutun vastainen. Eihän Jeesus ainakaan tehnyt syntiä?
miksi alkoholin nauttiminen muka syntiä?
jukkis
121256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
En ole lestadiolainen, mutta ymmärrän silti oikein hyvin heidän kantansa. Ei tarvitse kuin vähän katsella ympärilleen, niin huomaa mitä se alkoholi on saanut aikaan yhteiskunnassa. Älä anna pirulle pikkusormea tai se vie koko käden.
Muistelisin joskus lukeneeni Lars Levi Laestadiuksen panneen alulle raittiusliikkeen jossain tuolla pohjoisessa, ja sitä perintöä nykyiset lestadiolaiset sitten jatkavat. Oikein hyvä niin.
T: Tiinaliina
Joo, ymmärrän sen kyllä ja myönnän ettei alkoholi sovi kaikille. Kysymys ei ollutkaan se, vaan se että miksi muka yksi lasi viiniä on synti, vaikkei sitä todellakaan voi Raamatulla eikä Jeesuksen käytöksellä perustella. Siis ihmettelen absolutismin vaatimusta. Toki voi olla myös absolutisti, eikä siinä ole mitään pahaa. Kysymykseni ei siis koske juopottelua.
Siitä yhdestä lasillisestahan se aina alkaa. Uskaltaisin väittää, että joka ainoa alkoholisti on ensin alkuun ollut kohtuukäyttäjä, ja myös uskonut pysyvänsä sellaisena. "Enhän minä mene liiallisuuksiin, mutta nuo toiset", niin on aina sanottu ja sanotaan vieläkin, eikä koskaan opita. Varsinkin länsimaissa on alkoholiongelma iso ja paha. Israelissa ei vissiin ihan niin ole tai ainakaan Jeesuksen aikaan ollut?
Jos Jeesus olisi istunut keskellä väkijoukkoa, jossa olisi ollut monen monta alkoholiongelmaista mukana katsomassa, kuulemassa ja ottamassa esimerkkiä Jeesuksesta, niin uskotko että hän silloin olisi ottanut viiniä? Sanonut "kippis" ja kohottanut lasiansa kaikkien katsellessa?
T: Tiinaliina
varmaan ensimmäisiä naukkujaan aikanaan ottaessaan ajattelee, että "minusta tulee alkoholisti". Samoin harva nuori tupakoitsija varmaan ensimmäisiä haikujaan yskien vetäessään ajattelee, että "kuolen aikanaan keuhkosyöpään". Aika moni kuitenkin kuolee.
viini on kohtuudella jopa terveellistä. Tupakassa ei kohtuutta ole. Se on aina epäterveellistä.
Lähteköön vain yhdestä lasillisesta, mutta se että pienenkin viinilasin nauttimista pidetään syntinä ei löydy perusteita Raamatusta eikä Jeesuksen opetuksista. Käsitys on Raamutun vastainen siitä ei päästä mihinkään.
Ei minustakaan se yksi lasillinen ole syntiä, eikä kaksikaan, kunhan se otetaan "nätisti", siis ei törttöillä, ei aiheuteta pahennusta edes niiden raivoraittiiden seurassa jne. jne. Ehkäpä juuri se pahennuksen aiheuttaminen tekeekin siitä lestadiolaisten silmissä synnin? Se, että ne raivoraittiit seurakuntalaiset eivät pidä ajatuksesta, että joku vähän maistelee.
Oli nyt miten oli, niin minusta on ainakin hyvä, että kannattavat ja edistävät raittiutta. Ja siksi en menisikään mihinkään kitisemään siitä, ettei Raamatusta löydy kieltoa alkoholin kohtuukäyttöön. Kitistään mieluummin niistä pahemmista virheistä, joita lestadiolaisten(kin) opeista löytyy.
T: Tiinaliina
ei ole uskovaisen ihmisen juoma eikä tupakka kuulu uskovaisen ihmisen suuhun.
joihan Jeesuskin viiniä? Miksi yksi kohta Raamatusta otetaan kirjaimellisesti, mutta tätä ei. En tajua.
Se että jotkut häiriköt toikkaroi humalassa ei minusta ole peruste kieltää alkoholia.
Kyllähän hullut tappaa autolla ihmisiä, eikä autoja silti kukaan kiellä, vl:kään.
televisiokaan ei ketään tapa. Salaa katsoo monet kuitenkin. Joku vaan sano sillon television tullessa, että se on syntiä, niin kukaan ei enää uskalla mennä kyseenalaistamaan sitä sääntöä.
haluaa ruoan kanssa juoda lasin viiniä, niin ei se minulle kuulu eikä varmasti taivasosuus siitä alta pois lipeä.
Minulle riittää vichyvesi ja Huberin vodka (= vesi). Samoin en voisi kuvitellakaan uskovaisena ihmisenä polttavani tupakkaa ja haisevani lähes pas.alle sekä tuhoavani omaani, perheenjäsenteni ym. terveyttä imeskelemällä kaikenmaailman hanttapulien tavoin tuota viinan kanssa usein harrastettavaa tupakkia.
Ei alkoholi itsessään ole synti vaan sen juomisen mahdolliset seuraukset. Jos osaa juomisen määrästä riippumatta olla aiheuttamatta merkittävää ympäristövahinkoa niin silloin saa lipittää niin paljon kuin pää kestää, eikä siinä tee syntiä.
Yksinkertaista: Jos osaat juomisen määrästä riippumatta olla enimmäkseen harmiton, et tee syntiä.