Kirkosta eroaminen vuonna 2017

erotaan

Ainakin seuraavat asiat vaikuttavat eroihin:
- tasa-arvoinen avioliittolain voimantulo
- kirkon kanta eutanasiaan
- Askolan jääminen eläkkeelle ja uuden piispan valinta ja hänen mielipiteensä

löytyykö jotain muuta?

17

463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistelen että joku muukin piispa olisi jäämässä eläkkeelle. Voin muistaa väärinkin.

      Ehtoollisviinin verovapaudella lienee mahdollisuus pieneen eropiikkiin, jos siitä tulee keskustelua.

      • jusstuss

        Jos joku ei ole kokoajan kysymässä mikä tilanne ehtoollisviinin verolle saamisessa on meneillään, niin veikkaan, että koko ehtoollisviinin verolle saanti tullaan vähin äänin kuoppaamaan.


    • kh87it

      - Luterilainen lahko juhlii tänä vuonna uskonpuhdistuksen 500 vuotisjuhlaa. Voi olla luvassa monenlaista trakikoomista tapahtumaa.

      • Iso-Akseli

        Luterilainen kirkko ei enää usko edes uskonpuhdistukseen. Uusiokielesä käytetään termiä reformaatio, jottei katolilaiset vain pahoita mieltään.


    • Munz

      Eroakirkosta.fi saa täyteen 600 000 eroa viimeistään syksyllä.

    • popcorn8

      Tuomiokapitulissa / maallisilla käräjillä tullaan tuomitsemaan kirkon virallisen linjan vastaisesti homopareja vihkiviä kapina pappeja. On luvassa melkoinen show.

      • Jazzo4

        Kannattaa muistaa, että kirkon virallisen linjan vastaisen kapina liikkeen pääpäsmäreinä toimii arkkipiispa Mäkinen ja piispa Askola. Kyseessä on melkoinen soppa, jota Mäkinen et Askola yrittää väkisin juottaa kansalle. Nyt olisi perinteiselle noitaroviolle käyttöä.


    • erocount

      -Turvapaikanhakijoiden hyysäys ja yleinen mokutus.

      Milloin nämä piispat jäävät eläkkeelle? Irja Askola on 64 vuotta ja Oulun piispa Samuel Salmi täyttää maaliskuussa 66 ja on jäämässä eläkkeelle, mutta eläkkeelle siirtymispäivää ei ole vielä ilmoitettu julkisuudessa. Näissäkin piispanvaaleissa tulee varmasti mukava vastakkainasettelu, joka kirvoittaa muutaman eron.

      Agnostikkoillatkin jatkuvat ja yhden mukana olevan papin mukaan "entistä provokatiivisemmin" Tuskin kuitenkaan aiheuttaa yksistään eroja. http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013081217355933_uu.shtml

      Homottajat ovat tällä hetkellä hyvin edustettuna, joten toivottavasti joku uusi Päivä Räsänen nousisi homoliittokeskustelun aikana parrasvaloihin ja aiheuttaisi muutaman eropiikin.

    • jhkg

      - Monien kirkonkin päättävien henkilöiden kannattama suur-moskeijahanke.

      - Muutamien seurakuntien vakava talousahdinko.

      • Moskeijahanketta ei ole analysoitu julkisuudessa kovinkaan kattavasti, ja jos joku osaava toimittaja paneutuisi hankkeeseen ja sen implikaatioihin (jos menisi läpi), uskonnollisten yhdyskuntien ja valtionkirkkojen asema nousisivat kunnolla keskusteluun.
        Toistaiseksi kirjoittelu on jäänyt lähinnä hankkeen puuhahenkilöiden ja muutaman kunnallispoliitikon kommenttien lainailuksi, eikä uskallusta tai osaamista ole löytynyt lähteä purkamaan koko soppaa kunnolla.


      • suu.säkkiä.myöten

        On tuosta ollut ihan hyviäkin kriittisiä kirjoituksia ja audiojuttujakin, mutta ei se kuumimmaksi puheenaiheeksi ole noussut.

        Olen seurannut France24-kanavaa melkein päivittäin. Siellä on vähän erilaista uutisointia, laajempi maailmankuva, kuin Suomessa, ilmeisesti Ranskan siirtomaavaltahistorian peruina.

        Joitain päiviä sitten siellä oli juttua Bahrainista, (Helsingin suurmoskeijan rahoittajaksi mainittu maa, liekö toimii vanhoillisen sunniwahabistikaverinsa Saudi-Arabian välikätenä), jossa oppositiovaikuttaja pannaan heti vankilasta vapautumisensa jälkeen uudelleen boseen. Aina on uutta syytettä valmiina.

        Joillain Helsingin päättäjillä tuntuu tuo suvaitsevaisuus sumentavan mielen ja menevän kaiken muun, mm. järjenkäytön ja moskeijahenkkeen tasapainoisen harkinnan, pros and cons, plussat ja miinukset, edelle.

        Rakentakoot Suomen muslimit omilla rahoillaan sellaisen moskeijan kuin mihin on varaa. Hyvin ovat tataaritkin pärjänneet Suomessa jo kauan, vaikka heillä ei olekaan vartavasten moskeijaksi rakennettua tilaa moskeijanaan. Tyylikäs, kotoisa, tila kuitenkin.

        Moni Suomessa asuva muslimi on sanonut että on (rahallakin) tärkeämpiäkin kohteita muslimeilla.

        Ja suurella todennäköisyydellä suurmoskeijasta ei tulisi kaikkien Suomen muslimien moskeijaa, vaan vanhoillisten sunnien linjaa vetävä. vaikka tämä totta kai kiistetään niiden taholta jotka moskeijaa ajavat kuin käärmettä pyssyyn.

        Ei rahoittaja pitäisi näppejään erossa mitä moskeijan vetämään uskonnolliseen, yhteiskunnallisen ym. linjaan tulee.


    • LapsetMukaan

      Kirkosta eronneet alkavat erottaa lapsiaan kirkosta aikaisempaa enemmän.
      Lasten erojen määärä nousee suuremmaksi kuin lasten liittämiset kirkkoon.
      Nousu näkynee jo jonnin verran vuoden 2016 tilastoissa.

      Kastamatta jäämisen merkitys on tietysti tärkeä pidemmän päälle, mutta kun ajatellaan lasten/nuorten kirkosta erottamista, niin sehän voi kohdistua useisiin "vuosikertoihin", jolloin mahdollisena "ilmiönä" sen merkitys voi olla suuri.

      • SekulaariaToimintaa

        Ajankohtainen tilanne kahteen sekulaariin tekoon: 1) lapsen erottaminen kirkosta ja 2) sitten ilmoitus kouluun oppilaan siirtymisestä elämänkatsomustiedon opetukseen, pois "pakkouskonnosta".


    • pitkä-vuosi-kirkolle

      Ensin tasa-arvoisen avioliittolain voimaantulo kahden kuukauden (!) kuluttua ja sitä seuraava homofoobisten kristityiden pyristely vastaan. Parhaimmillaan kirkon siunailut viedään oikeuteen ja riemua riittää vielä vuosiksi.

    • yxtäky

      Kun tappelu tasa-arvoisen avioliittolain soveltamisesta kirkon sisällä alkaa, niin tapetille varmaan nousee myös tuleeko jonkun kirkon sisäisen herätysliikkeen mitta täyteen kirkon pelleilyä ja lähtö ulos kirkosta.

    • Vitsauksienkirkko

      4. Ja minä kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: "Lähtekää siitä ulos, te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa.
      5. Sillä hänen syntinsä ulottuvat taivaaseen asti, ja Jumala on muistanut hänen rikoksensa.
      6. Kostakaa hänelle sen mukaan, kuin hän on tehnyt, ja antakaa hänelle kaksinkertaisesti hänen teoistansa; siihen maljaan, johon hän on kaatanut, kaatakaa te hänelle kaksin verroin.
      7. Niin paljon kuin hän on itselleen kunniaa ja hekumaa hankkinut, niin paljon antakaa hänelle vaivaa ja surua. Koska hän sanoo sydämessään: 'Minä istun kuningattarena enkä ole leski enkä ole surua näkevä',
      8. sentähden hänen vitsauksensa tulevat yhtenä päivänä: kuolema ja suru ja nälkä, ja hän joutuu tulessa poltettavaksi, sillä väkevä on Herra Jumala, joka on hänet tuominnut."
      9. Ja maanpiirin kuninkaat, jotka hänen kanssansa ovat haureutta harjoittaneet ja hekumallisesti eläneet, itkevät ja parkuvat häntä, kun näkevät hänen palonsa savun;
      10. he seisovat loitolla kauhistuen hänen vaivaansa ja sanovat: "Voi, voi sinua, Babylon, sinä suuri kaupunki, sinä vahva kaupunki, sillä sinun tuomiosi tuli yhdessä hetkessä!"
      11. Ja maanpiirin kauppiaat itkevät ja surevat häntä, kun ei kukaan enää osta heidän tavaraansa,

    • Lapsetkin toki pois kirkon jsenyydestä sitä kannatan. Valitkoot aikuisena itse, että liittyvätkö kirkkoon ja mihin kirkkoon.

      Sen sijaan elämänkatsomustiedon valinta on vähän toinen juttu. Omat kävi ET:n peruskoulussa aikoinaan läpi ilman isompia traumoja, mutta nyt jo yrittäjänä toimiva poikanai sanoi tuossa lomareissulla, että se ET-valinta oli ei niin hyvä juttu. Olisi halunnut mennä muiden mukana joka paikkaan, silloin reilut kymmenisen vuotta sitten.

      Sitä ET/uskontotunnit-valintaa kysyisin nyt lapseltani ja kunnioittaisin hänen tahtoaan.
      (Meillä ei oikein valinnanvapaa ollut, kun vaimoni on ns tosiuskova ja häneöle asia oli must ellli ei ev.lut. uskonnonopetusta.
      Tuo ja lapsivesitutkimusten väliinjättö oli ne asiat, joissa hänen sanansa oli lakini.

      ps molemmat lapsemme ovat likimain skeptisiä rationalisteja kuten minäkin

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      91
      6060
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      333
      5755
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      54
      4867
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      319
      3721
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      2
      2275
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      136
      2192
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      101
      1274
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      9
      1008
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      159
      892
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      763
    Aihe