Olen mittaillut verenpainetta kotona ja tulokset ovat olleet aina melko alhaisia: yläpaine 95-105 ja alapaine 60-70. Ikää 30 vuotta ja ylipainoa ei ole juuri kertynyt. Välillä huippaa ja silmissä mustenee jos liian nopeaa nousee ylös mutta enpä juuri muuta ole huomannut. Onkohan paineet normaalia matalammalla ja voiko siitä olla mitään haittaa ? Jos on, niin miten voisi asiaa hoitaa ??
Matala verenpaine
jenni
4815
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mutta ei siitä muuta haittaa ole kuin tuo pyörrytys jos esim. nousee liian nopeasti sängystä. Mitään sille ei tehdä. Sun pitää olla vaan onnellinen, koska sulla on sitten vanhempana pienempi riski sairastua sydän- ja verisuonitauteihin. Ja kyllä se jonkin verran tuosta vielä nousee.
Näin minulle sanottiin jokin aika sitten, mulla paineet 106 ja 72 ja ikää vähän vähemmän kuin sulla.
Olen 24-vuotias nainen, harrastan liikuntaa ehkä pari-kolme kertaa viikossa, BMI on juuri normaalipainon rajoissa ja elämäntavat ovat keskivertosuomalaisiin verrattuna paremmat (alkoholia 0-2 kertaa viikossa, ei paljon rasvaa tai suolaa).
Minullakin on samanlainen ongelma, kärsin siis matalasta verenpaineesta. Oireina huimaus ja pyörtymisen tunne yhdistettynä hetkelliseen pahoinvointiin. Voimakkaan huimauksen takia kävin lääkärissä, huimaus oli niin voimakasta, etten voinut edes seistä ruokaa laittaessa ilman, että pidin kiinni työtasosta. Päätin siis hakeutua lääkärille.
Hän mittasi ensitöikseen verenpaineeni, joka osoittautui normaalia matalemmaksi, silloin paineet oli muistaakseni 109/70. Lisäksi minulla on "tension neck", eli helposti jumittuvat niskalihakset. Nämä yhdistettynä aiheuttavat takuuvarmasti huimausta. Sain lähetteen liikuntaneuvontaan ja olen aloittanut niskajumpan ja säännöllisen venyttelyn. Tämä on lieventänyt huimausta jonkin verran.
Sinun paineesi ovat siis normaalia matalammalla, tosin kaikkialla puhutaan siitä, että alle 120/75 paineet ovat "ihannetta". Tästä voi olla haittaa jos huimaus etenee pyörtyilyyn, sillä pyörtyessä voi vaikka lyödä päänsä pöydänkulmaan tai asfalttiin. Lisäksi saunassa kannattaa olla varovainen eikä saunoa liian pitkiä aikoja yhtäjaksoisesti.
Kyselin mahdollista hoitoa lääkäriltäni, ja hän oli sitä mieltä että vaiva on toki kiusallinen, muttei vaarallinen. Tästä syystä hän ei suosittele lääkkeitä joilla nostaa painetta. Kotihoidoksi hän suositteli suolan lisäämistä ruokaan sekä salmiakin ja lakristan syöntiä.
käyttää:
-amfetamiinia
-kahvia
-tupakkaa
ja lisäksi
-valvoa
-stressata
kyllä se paine siitä sitten nousee!
Ennen aikaan huhuttiin, että liian matala verenpaine olisi aivan yhtä vaarallinen kuin liian korkeakin. Toisaalta nykytiedon valossa vaikuttaa siltä, että matala verenpaine (varsinkin nuorilla) on hyvinkin yleistä ja normaalia sekä täysin vaaratonta.
Yleensä verenpaine nousee hieman iän myötä, joten jos omat arvosit ovat "ideaalit", niin en olisi lainkaan asiasta huolissaan!
Suositushan on, että arvot olisivat n. alle 120/80, mutta periaatteessa jos paineet ovat tuon ylikin on se vielä normaalia. Tuon alle osuvat arvot ovat ihanteellisia arvoja ja joillekin todellakin luonnostaan mahdollisia!