Venevero ja veneiden hintakehitys?

Saa nähdä vaikuttaako uusi venevero joidenkin veneiden hintoihin?
Voisi kuvitella, että ne veneet, jotka jäävät juuri alle verotusrajojen nostaisivat vähän arvoaan.
10173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Voi hyvinkin vaikuttaa. Tuntuu, että veneverosta on noussut melkoinen myrsky ja ihmiset eivät halua maksaa sitä.
Jos löytyy sellainen vene, josta ei tarvitse veroja maksaa niin luulisi sellaisten suosion lisääntyvän. Siis jos verrokkina on lähes samanlainen, mutta veronalainen mitoiltaan ja/tai teholtaan.

Äänestä

Minulla vajaa 550m pitkä vene vähän alle 50hv koneella. Eipä tarvitse maksaa veroa.
Jos olisin tuollaista nyt hankkimassa, harkitsisin kyllä tarkkaan tarvitsenko oikeasti yli 52hv. moottoria.

Äänestä
  • "Minulla vajaa 550m pitkä vene "

    Ai että tuolle tulee makia vero, tuleehan? Varsinainen juppikuunarin esikuva.

    Äänestä

  • adsfads kirjoitti:

    "Minulla vajaa 550m pitkä vene "

    Ai että tuolle tulee makia vero, tuleehan? Varsinainen juppikuunarin esikuva.

    Tuolle kaikki väylät ovat todellakin ahtaita...

    Äänestä

Enemmän uskon vaikuttavan siihen että kun jengi ennen arpoi uutta "busterLyamarin490" veneettä ostaessa 50 hv tai 60 hv konetta niin nyt otetaan se pienempitehoinen.

Äänestä

Tulee+taatusti+vaikuttamaan,+ja+vielä+niin+että+pienituloisimmat+harrastajat+kokevat+taas+ne+pahimmat+seuraukset.Täällä+moni+tuntuu+ihan+vaan+periaatteesta+vähättelevän+tuota+kaavailtua+ääliöveroa.+Vaikka+se+300+euron+vuotuinen+vero+lätkäistäisiin+3000+euron+arvoiseen+kippoon,+niin+kannattajia+ilmeisesti+on,+vaikka+sillä+ajettaisiin+vain+muutamana+päivänä+kesässä.+Muistakaa,+että+autojen+veroa+peritään+per+päivä+kun+se+pidetään+liikenteessä.+Mutta+kuinka+moni+on+ajatellut+tämän+veron+vaikutusta+sen+vanhan+veneen+jälleenmyyntiarvoon?Vaikka+pienituloinen+luopuisi+harrastuksestaan+ja+välttyisi+300+euron+vuotuisesta+maksusta,+niin+kuinka+moni+haluaa+enää+ostaa+3000+euron+venettä,+josta+menisi+10%+sen+arvosta+vuodessa+veroa????Tämän+väärin+kohdistetun+kateusveron+vaikutukset+siis+kaiken+lisäksi+syö+pienituloisen+harrastajan+varallisuutta+aika+törkeällä+tavalla+sabotoimalla+vanhojen+harrasteveneiden+jälleenmyyntiarvon.

Äänestä
  • Ensi vuonna sen huomaavat tuo vero on negatiivisena -40 miljoonaa

    Äänestä

Ja tämä taas vaikuttaa hintoihin. Ne veneet joista joutuu juuri ja juuri maksamaan veron halpenevat, ja ne taas lähes samankokoiset/tehoiset, joista ei joudu maksamaan veroa, kallistuvat.

Äänestä

Varmasti vaikuttaa, jos veneen myyntihinta on 5000e ja vero 300e niin tuosta voi heti tinkiä 10v veneverot pois päältä.

Äänestä
  • Mielenkiintoista seurata "verorajoilla" olevien veneiden hintakehitystä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vero-ja-hinnat kirjoitti:

Saa nähdä vaikuttaako uusi venevero joidenkin veneiden hintoihin?
Voisi kuvitella, että ne veneet, jotka jäävät juuri alle verotusrajojen nostaisivat vähän arvoaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu