Avoin kirje Ellulle

AnnaIhmisilleRauha

Mies rikkoi oven pelasti koiran. Tuomittiin maksamaan rikkomansa ovi. Kaksi naista perusti ryhmän jeesataan yhdessä, jossa kerättiin rahaa oven rikkoneelle miehelle määrättyyn korvaukseen. Hieno ele. Musti ja Mirri riensi apuun ja maksoi oven kokonaisuudessa. Jälkimmäisestä et pitänyt. Nyt sinua riepoo miten keräyksen kohteena ollut mies on väitteidesi mukaisesti heittäytynyt viihteelle.
Ovi on maksettu. Pelastettu koira hengissä. Mies ei pyytänyt avustuksia, ei kerjännyt rahaa tuntemattomilta.
Teit blogin jossa nyt mustamaalaat parhaasi mukaan miestä. Lahjoititko Ellu ison summan vai ovatko aiheet vähissä. Sinulle ei kuulu mihin ihmiset rahaa laittavat.
Minä osallistuin myös kyseiseen keräykseen. Ei harmita. Pääasia on että koira pelastui ja rikottu ovi maksettiin.

2

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JututohiEllu

      Ellu on haukkunut ihmiset lyttyyn, sen vuoksi mikään hänen kirjoittama eläimiin kohdistuva asia ei ole uskottava.

      • EspoonLastenkodissa

        70 -luvulla ollut sekakäyttäjä elämäntaparikollinen, kutsutaan häntä nyt vaiks Ariksi, joutui olemaan 24/7 pimeässä ja lukitussa huoneessa hyväksikäytettävänä. Tuo Ari poika mursi oven ja pakeni ja kiinnijäätyään hänet vietiin Espoon poliisin putkaan, missä pidätetyt sedät saivat käyttää tuota Aria hyväkseen "röökipalkalla". 80-luvulla Ari kertoi päihdepsykiatrian polilla, ettei häneen kohdistunut hyväksikäyttö ollut vaikuttanut mitenkään hänen psyykkeeseensä. Ari syytti vain oletetun äitinsä voimakasta päihteidenkäyttöä raskausaikana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      141
      14408
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      38
      6011
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      158
      5593
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4407
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      54
      4213
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3692
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      3660
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3607
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      68
      2693
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      101
      1536
    Aihe