Kopio merkki

seatleonfarkku

3

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8plus18

      Oliko sinulle ihan oikeasti yllätys, että VW-konsernin autot ovat toistensa kopioita?
      Kaikissa konsernin autoissahan on jo kymmeniä vuosia ollut prikulleen sama perustekniikka, samat moottorivaihtoehdot, jne. Seathan ei tee tässä poikkeusta muihin merkkeihin nähden nyt eikä aiemminkaan. Merkkihän on näissä vain markkinointibrändi.

      Se on sitten ihan jokaisen toimittajankin oma mielikuvitus/halu kirjoittaa mikä on minkäkin kopio ja jättää jonkun merkin osalta se tekemättä. Tosiasia kuitenkin on, että kaikki konsernin merkit ovat toistensa 'kopioita' tai ehkä paremmin sanottuna teknisesti identtisiä sisaruksia. Eri merkkisiä autojan kootaan konsernin eri tehtailla ja eri puolella maailmaa eli valmistusmaakaan ei enää ole auton mielletty kotimaa. Tässäkin, kuten muissakin, tuotteissa teollisuus herkästi hakeutuu halvan kustannusten maihin. Vastahan uutisoitiin uuden Audi Q5:n valmistusmaaksi Meksikko.

      Ulkonäköhän on vielä toistaiseksi erottava tekijä hinnan lisäksi. Näin ei enää edes ole kaikissa malleissa kuin muutaman harvan yksityiskodan osalta, esim Toledo-Rapid. Ulkonäköerotkin vähenevät koko ajan.

      Hyvä kysymys on, kuten mainitsitkin eli voiko noista sisarusmerkkejä oikeastaan kohta enää sanoa eri merkeiksi. Ja tietysti on hyvä kysymys, mitä välii????

    • Mitäsittenkään

      Itsestäänselvyyksiä laukoo, kun ei oikein Tiedä, miten suhtautuisi Seatin kasvavaan menestykseen ja myyntiin. Voi näitä ressukoita.

    • eliittiä

      Folkkari laatua on ostas poijes kuleksimasta, porvareilla on rahhoo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      146
      4705
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      204
      3940
    3. 211
      3157
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      109
      3019
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      71
      2823
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      123
      1673
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      9
      1605
    8. 60
      1306
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1156
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      144
      1121
    Aihe