Seat rekisteröinnit 36% ja Leon rekisteröinnit peräti 56% vuonna 2016. Kun tähän lisää vielä täysin uuden mallin Atecan, minkä myynti ei vielä näy rekisteröinteinä, niin kyllä tässä Seat on tekemässä pienehköllä jälleenmyyntiverkostollaan melkoista tulosta. Myös suomalaiset näyttävät vakuuttuneen tuotteesta.
Ainoa jännitettävä asia onkin erään miten kauan trollit jaksavat tehtailla epätoivoisia seatherjauksiaan :)
http://autobild.fi/uutiset/seatin-rekisteroinnit-kasvoivat-364-percent-vuonna-2016
Ainoa jännitettävä asia onkin erään miten kauan trollit jaksavat tehtailla epätoivoisia seatherjauksiaan :)
http://autobild.fi/uutiset/seatin-rekisteroinnit-kasvoivat-364-percent-vuonna-2016
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eipä nuo luvut kovin paljon poikkea edellisen vuodenkaan luvuista. Seat on ollut eniten myyntiään kasvattanut merkki VW-konsernin merkeistä jo useana vuonna peräkkäin. Näin sekä Euroopassa että myös Suomessa.
No ei kai kukaan ihmettelekään. Autohan on loistava ja sen on ostajat Suomessakin huomanneet. Aiemminhan suomalaisissa autolehdissä Seattia ei juuri huomioitu eikä otettu mukaan vertailutesteihin ei ylipäänsä testattukaan. Nyt kun näin on tehty, niin tulokset erinomaisia verrattuna mihin tahansa muuhun merkkiin.
Atecakin on voittanut reippaasti vertailutestit vastaaviin malleihin jne.
Ne, jotka ovat seuranneet vaikkapa saksalaisia autolehtiä, niin eivät ole yllättyneitä. Onhan yleisestikin Seat arvioitu vag-autoista toiseksi laadukkaimmaksi. Esim AutoBildin jo perinteeksi muodostunut ja odotettu suuri vuosittainen laatututkimus on osoittanut aina Seatin vag-autoista laadultaan toiseksi parhaaksi Audin jälkeen nyt taas kuten varmaan viimeiset kymmenkunta vuotta.
Eipä siis ihme, että Suomessakin myynnin kasvu alkaa olla muun euroopan tasoa. Ja on ollutkin jo muutaman vuoden ajan.
Määrät on vaan kovin vaatimattomia. Pelkkää prosenttilukua on hieman tyhmä tuijottaa jos määrät on pieniä.
Vaatimattomia? Hmm. Toki varmasti maahantuoja haluaisi myydä suurempaakin määrää.
No joo, jos vertaa vain muutamaan myyntitilastojen suosituimpaan jokamieskansan suosimaan volyymimalliin, niin voi sanoa vaatimattomasta myyntimäärästä. Jos nämä jättää pois, niin tilanne onkin täysin toisenlainen.
Muuten Seat myy enemmän kuin muutamat nk tunnetummat merkit kuten Mazda, Subaru, Mitsu ja moni muu.
Volyymiautona tunnettua Nissania myytiin joulukuussa 271 kpl ja Seattia 228 kpl.
Ero nyt ei ole kovin suuri. Saas nähdä miten Ateca vaikuttaa, kun se alkaa näkyä tilastoissa. Se nähdään tämän vuoden aikana. Tuo jopa 12 kk:n toimitusaika tietysti tuntuu myynnissä ja näkyy tietysti tilastoissa muutenkin.
Kyllä se totuus lyö silmille kun täys paska Pokswaagen tekniikka kosahtaa! Ja jo uutenakin 10v vanhan näköinen kojelauta ei enää kulje ennen ku lyö 5000€ tiskiin vähän goodvilliä!
Tero tärisee, noloa.
Jaaha hikipisarat ei enää, korkkaa konetta, nokivasaras?
seatti heikko manjaana kyhäelmä, seka sikiö
Katsopa, todellinen asiantuntijalausunto. Tiedä asiasta mitään , ja jo tuuli heiluttelee huulia.
Jaahas, mitä enemmän myydään sitä enemmän trolli huutaa. Skodan viitoittamalla tiellä: Ostajat ovat väärässä, mutta trolli tietää...
ootettava atekaa nyt 12 kk!!!! kuulemma vuoden tilaus aika atekassa. huh huhhuh.
Oma Ateca 1.4 TSI DSG excellence nykytiedolla tulossa n. 5-6 viikon päästä. Tilattu viime elokuun lopussa. Tuo 12 kk tilausaika kyllä vie myyntiä. Alkaa muistuttaa jotain Porschen mallia. Olikohan joku erikoismalli? Uskoisin, että todellinen aika on pienempi. Eivät halua luvata aikaisemmin ennen varmaa tietoa kapasiteetin lisäyksestä. Itsellenikin aika muuttunut 2 kertaa - pahimmillaan tarjottiin huhtikuun alkua.
Ainakin tampereen laakkosella on esittely atecan tuulilasissa lappu 12kk toimitus.. Todellakin vähentää myyntiä tuollainen. Lokakuussa kun kyselin, lupasivat toimitusta toukokuulle. Eli jonot vain pidentyneet kovan kysynnän takia..