Tässä vallankumouksellinen video. Mm. Viimeisimmät nobelit on kehitysopin hautajaiset.
https://m.youtube.com/watch?v=ChWiZ3iXWwM
Harva ateisti uskaltaa katsoa.
https://m.youtube.com/watch?v=ChWiZ3iXWwM
Harva ateisti uskaltaa katsoa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos taas kerran on kyse Pekka Reinikaisen höpinöistä, niin ne eivät ole tieteellisesti kuin huono vitsi. DNA:n korjausmekanismi löydettiin jo 1970 luvulla ja kun siitä tuli 1915 Nobel, Reinikainen heräsi julistamaan, että se kumoaa evoluutioteorian. Ei kumoa. Evoluutiotutkijat olivat tunteneet kyseisen mekanismin jo nelisenkymmentä vuotta ennen Reinikaisen havahtumista, eikä se tutkijoiden mielestä mitenkään estänyt evoluutiota. Päin vastoin. Ilman korjausmekanismia virheitä olisi niin paljon, ettei evoluutio olisi mahdollinen.
Myös Yoshinori Ohsumille 2016 myönnetyn nobelpalkinnon tutkimus on tehty jo 1990 luvulla. Sekään ei ole mitenkään horjuttanut evoluutiotuitkimuksen asemaa, eikä horjuta. Kyseisistä tutkimuksista sen paremmin kuin Nobeltoimikunnan perusteistakaan ei voi vetää mitään sen suuntaisia johtopäätöksiä kuin mitä Pekka on tehnyt... ja kokonaan ilman alan koulutusta....ja kokonaan ilman tutkijakoulutustakin. Peruslääkäri.
Nuo videot on tehty uskovien uskon vahvistamiseksi. Voi olla, että Reinikainen itse uskoo niihin, mutta epäilen vähän sitäkin, jos ei sitten jo dementia vaivaa.
Jeesus oli homo, katso myös tämä video, oli tuolla "rekometarattete" jutussa videolinkni OIKEALLAA PUOELLLA avauksessa, AMEN!
https://www.youtube.com/watch?v=1xcLjObgimk
Harva kanssa-teisti uskaltaa/osaa Lukea.
Tässä tosijuttua, jota ei kielletä edes Raamatussa.
Jeesus ei ollut koulussa se kaikkien lahjakkain lapsi. Hänen ympärilleen kerääntynyt ihmisetkään eivät olleet suoranaisia suuria ajattelijoita. Jeesus oli nimittäin niin innoissaan onnistumisestaan, että ajatteli tarjota omia palvelujaan muillekin aikalaisilleen.
Jeesus loi ensin tarpeen järjestelemällä väkivallan, ja sen jälkeen ajatteli hyödyntää sitä kaupallisesti. Hän oli jopa tarjonnut töitä Stalinille ja Smithille, kunhan saa turvamies(opetuslapsi)bisneksensä laajenemaan.
Kun sotilaat otti Jeesus kiinni 12. päivä, koko maailma yhdisti järjettömän Jeesuksen Jumaljuttuun. Koko maailma miinus Jeesus itse.
Muintaisten Roomalaisten kohtuullisen jäykkä arvokisavalintahan perustuu kansallisiin mestauskisoihin. (Raamatun Jumala piti Gladiaattori-sarjasta ja halusi mukaan myös kristtyjä ja Leijonii Arenalle sekä Mestarit lavalle)
Hra.Jeesus ing oli voittanut Ihmeteoissa maansa mestaruuden, kun Juudas oli samaan aikaan pakkolevossa. Jeesusta oli sääntöjen mukaan käytännössä mahdotonta tiputtaa joten Hänet ripustettiin, vaikka kaikki merkit kertoivatkin naisen olevan kaulaansa myöten hukkumassa kasteveteensä ,eli nesteeseen.
Jeesus, Juudas, Eckardt ja Jeesuksen puoliso Maria - kaikki saivat vankilatuomion. Jeesus ei linnaan joutunut, hän pääsi Taivaaseen metsästämään enkelivainaita.
Ateistin on pakko pitää kiinni evoluutiosta. Jos se "totuus" romahtaa, niin on myönnettävä mahdollisuus, että Jumala on kaiken takana.
taashen
Teistit uskovat magiaan, vain silloin voi syntyä tyhjästä jotain Ihmemiehiä.
Teistit pelkäävät ja tyydyttävät itsensä Luterilaisittain pölynimurilla ja kivestensä nuuskinnalla
Niin. Thor, Zeus tai Shiva on tietenkin voinut naaminoida maailman sellaiseksi, että kaikki viittaa evoluutioon. Olisi siinä sitten hillitön arpominen, minkä jumalan tekosia maailma olisi.
Ei sovi uhotaa Räsästä, Jumalahan sekin on
Tässä on tyypillinen evankeloija, tiettävästi Luterilainen PH:nsa kanssa
https://www.youtube.com/watch?v=GRTbVgIKwqw
Siinäpä osoitus ateistien kyvystä asialliseen keskuteluun. Ei yhtään asiallista vastausta kristillisyyttä puolustaneille kirjoittajille, vain tyhmiä ylilautatasoisia "parootioita". Ateismi on rapautunut ja pian se menettää kaiken kiinnostavuutensa nuorison silmissä.
On ihan hyvä, että ateismista päästään. Ei se ole mitään hyvää maailmaan tuonut. Tälle palstalle vielä vähemmän.
No eivät omat vastauksesikaan olleet sen kummempia, vaan itket, valitat ja puhut itsestäsi
Ei tiedettä tehdä kreationistien tuubivideoilla.
Ateismin voi kumota tieteellisesti vain todistamalla jumalan olemassaolon tieteellisesti.
Eipä ole sellaisia todisteita näkynyt. Ei niin yhtään mitään, kuten hyvin tiedämme. Sillä jos joku olisi joskus sellaista todistanut, niin koko maailma tietenkin tietäisi sen, maailman suurimman uutisen ikinä: JUMALAN OLEMASSAOLO TODISTETTU.
Mutta eipä ole moista uutista näkynyt. Eikä sen jälkeen kenenkään tarvitsisi enää puhua uskostaan, koska tietoon ei tarvitse uskoa, tieto tiedetään. Mutta uskovat puhuvat aina vain siitä uskostaan, koska he eivät ole tietäviä jotka puhuisivat tiedostaan.
Maailmassa on paljon asioita, joita ei voi todistaa tai kumota tieteellisesti. Ja se tarkoita sitä, että näitä asioita ei olisi tai ei olisi koskaan ollut.
Minun isovanhempieni kodissa oli mustankirjava kissa nimeltä Nike. Nike päätyi ennenaikaiseen kuolemaan joutumalla ketunrautoihin.
Ehkä isän muutama sisko ja pikkusiskoni vielä muistaa tuon eläimen olemassaolon nimeltä ja sen ikävän kuoleman. Kun aikaa kuluu, meistä ja jättää, niin kukaan ei tiedä että tuollainen Nike-kissa on ollut joskus olemassa.
Jos jostain sitten löytyisi tarina tästä kissasta, niin kukaan ei voisi todistaa että sellainen joskus ollut olemassa vai onko se vain jonkun keksimä tarina.s
Ei edes tiede voi asiaa tutkia. Kuitenkin tämä ei tee asiaa tyhjäksi, että joskus 50-luvulla on Suomessa elänyt tällainen maatiaiskolli ja kuollut tapaturmaisesti.
Samoin on Jumalan olemassaolo. Jumala ei alistu tieteen nappulaksi ja Häntä ei voi todistaa tai kumota tieteen keinoin. Ja kuitenkin Hän on ja Hän ilmaisee itsensä sitä haluaville omin ehdoin Sanansa ja Pyhän Hengen ja ihmeiden kautta.
Kiitos nauruista!!!!