tämäkin uusi, iso OKT. Meinaavat, 180 000 taarjoota miljoona-asunnosta.
https://huutokaupat.com/fi/v/384343
270 m2 yhteispinta-alaa ja pilikkahintahan meinataan. Nyt huutamahan melekehen uusi talo, kaikilla mukaavuuksilla. Nyt ei katotaha keskihintoja tai käypiä juttuja. Se joka eniiten tarjoaha on saava, vaikka pilikkahinnalla.
Ja kyllähän tässä tilastoot paukkuvahat, ei sitä muuta voi sanua mutta sellaasta se on ku vähä kusetetaha
"Omakotitalojen hinnat laskivat rajusti pk-seudulla"
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/stub-303
https://huutokaupat.com/fi/v/384343
270 m2 yhteispinta-alaa ja pilikkahintahan meinataan. Nyt huutamahan melekehen uusi talo, kaikilla mukaavuuksilla. Nyt ei katotaha keskihintoja tai käypiä juttuja. Se joka eniiten tarjoaha on saava, vaikka pilikkahinnalla.
Ja kyllähän tässä tilastoot paukkuvahat, ei sitä muuta voi sanua mutta sellaasta se on ku vähä kusetetaha
"Omakotitalojen hinnat laskivat rajusti pk-seudulla"
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/stub-303
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vaikka v. 2013 valmistunut talo on uudehko, niin esittelymateriaali ei säväytä. Kyseessä on talopaketti, joka ei ole ainakaan mainos Kodikas-talolle. Talo vuotaa ilmaa joka nurkasta ja saumasta kuin seula eikä havaittuja vikoja ole takuuseen korjattu, mutta omistajaa tuskin ne lienee edes kiinnostaneet. Kylmimpiin nurkkiin on kasattu vaatteita pahinta vetoa poistamaan. Jollekin askartelijalle tässä on ajanvietettä, mikäli koko hoito ei näillä pakkasilla ehdi homehtumaan.. Kun yhden paikan saa kuntoon, niin seuraava korjattava on jo tiedossa ja työtä riittää moneksi vuodeksi.
Mikä oli sääntöjen vastaista, jos viestissä esiteltiin "käypiä" hintoja/-pyyntöjä. Tärkeätä informaatiota. Laitan sen siis uudestaan, koska informaatio on juuri käsittämättömät hinnat jotka eivät koskaan toteutuneet. Laitan saman mutta pyyhin linkit vekka, näin niitä ei voi enää tunnistaa millään tavalla. Kyse on kuitenkin kuplasta, jonka puhkeamista nyt seurataan:
294 m2, korvessa, 790 000. Rv 1975 !!!
http://www.etuovi.com/kohd
217 m2, taajamassa, 590 000, rv 2008
http://www.etuovi.com/ko
154 m2, nukari, 475 000, rv 1988
http://www.etuovi.com/koh
193 m2, taajamassa, 600 000, rv 2009
http://www.etuovi.com/koh
Näitä hintoja siis tarjoiltiin velka-KUPLASSA "työvoimapula"-VALHEIDEN ryydittämänä.
Palstan toimitus perustellee, jos nuo vuoden 2010 hintapyynnit ei saisi olla täälä esillä, kun kohdetunnukset on nyt poistettu.
Sietoraja+alkaa+lähestyä:
Korkein+tarjous++225+000+€+alv+0+%,+hintaan+ei+lisätä+arvonlisäveroa
Aikaa+jäljellä++9+t+++12+min+++2+sek
Sunnuntai+08.01.2017+klo+20:00
Muistakaa,+että+enää+ei+ole+nk.+"käypiä"+hintoja+koska+ei+tiedetä+mitä+ne+ovat.+Tämä+johtuu+hinta-ROMAHDUKSESTA.
Ehkä+omakustannushinta+voisi+olla+se+"käypä"+hinta.
On hyvä, että aletaan pikkuhiljaa toipumaan lamasta
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/taas-uusi-hyva-merkki-jopa-omakotitaloja-halutaan/hibj26AC
kusettajien mukaan lamaa ei ollut mutta olihan se ja nyt kauppa käy smolanderina, wallesmannin toimistossa
Uudenmaan "käyvät" hinnat ropisevat nyt kaikilla rintamilla
2 UUTTA taloa yhden hinnalla
https://huutokaupat.com/fi/v/395567
307 000
Talo falskaa kuin seula.
"Yläkerran makuuhuoneissa ei ole lämmitystä" onpa taas suunnittelun kukkanen.
Aika karsee setti. Tontista en tiedä, mutta raksattu noin 240 000 eurolla ja tontti jotain, ehkä 70 000? 310 000 ja siihen arvonnousuodotelmat valmiina myytävästä ja toivottu kauppahinta vapaasti myytäessä ehkä 450 000. Nyt lähtee jollain 250 000 eurolla.
Rommi on kova ja yrittäjien taloja on pankkien pakko alkaa laittaa vasaran alle. Tilaisuus monelle kunhan tahti kiihtyy.
255 000 oli korkein tarjous. Ei paha hinta jos se menee läpi. Tiivistykset siinä täytyy tehdä uudestaan jos niitä on edes alunpitäänkään tehty kun talo vuotaa niin pahasti. Se kannattaa varmaan tehdä ulkopuolelta niin ei tule niin paljon sotkua. Samalla voi laittaa 5cm lisää villaa seiniin, se ei paljon maksa ja tulee kylmänsillatkin samalla katkaistua varmasti. Yläkerran lämmitys on kyllä tehty tyhmästi ja siihen ei mitään helppoa parannusratkaisua ole. Ei ole varmaan itselle tehty tuo talo.
Viikon homma ehkä tuo eristys ja mitähän siinä rahaa menisi, kymppitonnilla uskoisin että selviää.
Näitä samoja uusia ja tiivistystarpeisia ne on savipellot pullollansa
Ja tietenkin täynnä kusetusvelkaa.
Näitä riittää.
Otetaanko jo seuraava, vai pureskellaanko tätä
2017 vuosi vie monelta katon päältä....oletko se sinä lukija jonka kakarat tulee nukkumaan räkänokkaisina räntäsateessa? Olisikos kannattanut jättää se pikavippi ottamatta ja velkavolvo ostamatta? Ai helvetti että naurattaa kun katsoo ulosottosivustolla kun leveilyllä ostettu omaisuus menee....se kolahtaa kovaa kun on maksanut ilmasta....kuinka monella jää velkakupla käsiin noilla romahtavilla kuntaalueilla? Monella...olette kusessa kunnolla.
Ja tällä päiväunella sä lievität henkistä tuskaas vuodesta toiseen kun tuli odoteltua liian pitkään ja nyt on jo auttamatta liian kallista ostaa kun sillon kauan sitten ois saanu paljon halvemmalla. VITTU että sua mahtaa vituttaa (ja näkeehän sen jutuista) :'DDDD
Tee se ITSE rakennettuja ei pidä ostaa edes puoli-ilmatteeks. useimmin rakennustarpeet on pilattu jo alkumetreillä . Tuollainen huutokaupasta ostettu voi velallisen puolelta saada valituksilla pitkät oikeusjutut jolloin omistus on kyseenalainen . Aina valitus voidaan nostaa alihintaan myynnistä .
Pakkohuutokaupat tuppaavat olemaan tuollaisia. Halavalla menöö mtta menköhön.
Sinulla ei sitä ongelmaa ole. Vuokrakolhoosissa kun asut, mutta kiva kun olet toisten omaisudesta huolestunut, vaikka ethän sinä ole koskaan nähnyt eroa oman ja toisen omaisuuden välillä, kommunisti ja kleptomaani kun olet.