Tähän on poliitikkojen siunaus.Nämä rahat ovat tietenkin pois jostain muusta,kuten suomalaisten peruspalvelujen rahoituksesta.
http://tuulivahinko.fi/
http://www.talouselama.fi/uutiset/67-suomen-suurimman-tuulivoimayhtion-liikevoittotaso-hipoo-taivaita-3485931
http://tuulivahinko.fi/
http://www.talouselama.fi/uutiset/67-suomen-suurimman-tuulivoimayhtion-liikevoittotaso-hipoo-taivaita-3485931
Vastaukset 5
Vanhimmat
Valtio tilitti tuulivoimayhtiöille veronmaksajien tukiaisia vuonna 2016 noin 136 miljoonaa euroa (Laskutoimitus, Energiavirasto). Tämä summa vastaa noin 4820 opettajan vuosipalkkaa
http://tvky.blogspot.fi/2017/01/veronmaksajilta-136-miljoonaa-euroa.html
Näistä tukiaisista suurin osa maksetaan ulkomaisille koijari-yhtiöille.Ne on perustettu imuroimaan mahdollisimman paljon verorahaa.Hölmöt poliitikot ovat luoneet tämän rahastus automaatin.Onko kysymys hölmöstä idealismista vai korruptiosta,sitäpä saa miettiä.
http://tvky.blogspot.fi/2017/01/miljoonia-tuulitukieuroja-ulkomaille.html
Näillä humpuukituilla olisi rahoitettuleikkaukset jotka nyt on tehty takuueläkkeeseen ja muihin pienituloisilta leikkauksiin. ja rahaa olisi vielä jäänyt ja se että kyseiset rahat olisi talouden kierrossa toisi ne täytenä volyymina takaisin ne ei lihoisi tilillä ulkomailla. Mutta arvot ne arvot . Mitä tekee keskustapuolue? ei mitään muistakaa kun piirrättä äänestyslippuun numeroa muistakaa tämä petos näkyy toimivan jatkuasti, ihmisen muisti näyttää olevan lyhyt kuin kanalla. Kuuluminen ryhmään johon joka oikeasti ei välitä sinusta pätkääkään kuin vaalipuheissa ja teot on aina toista kuin puheet niin sadomasokisti pitää olla jotta niitä aina äänestää. Herätkää ihmiset.
Vaalit on muuten huhtikuulla.Kannattaa vaikuttaa!
Tuulivoimarakentaminen+on+yksinkertaisesti+tyhmää.+Tuulivoimalat+aiheuttavat+vakavia+terveyshaittoja+matalataajuisella+melupäästöllään.+Valosaaste+häiritsee+asukkaita+ja+eläimistöä.+Syöttötariffi+kuormittaa+kohtuuttomasti+valtiota+ja+veronmaksajia.+Tuulivoimaloiden+sattumasähkö+vain+sekoittaa+sähkömarkkinoita+ja+lisää+mm.+vesivoimaloiden+ohijuoksutusta+alassäätötilanteissa.+Ulkomainen+turbiinivalmistaja+vie+koko+investoinnista+70-80%.+Tuulivoima+työllistää+lähinnä+ulkomailla.+Tuulivoimarakentaminen+vain+lisää+CO2-päästöjä.+Haittavaikutukset+jäävät+kohdepaikkakunnalle,+mutta+raha+valuu+ulos.