http://www.ts.fi/keskustelut/ketju/135129?sivu=2 Yksikielisiksi emme halua – olkaamme siis monikielisiä
Lainaus:
Jaahas.
Heikki Laitonen puhui asiaa mielestäni, sekä kielestä että suomenruotsalaisista. Itse puhun kokemuksesta ja vältänkin tarkoituksella niitä paria suomenruotsalaista jotka ikäväkseni tunnen, ylemmyydentuntoisimpia ihmisiä joita tiedän.
Ruotsi on minulle vieras kieli, viimeksi sitä yliopistossa tarvitsin. Toista on esim englannin ja saksan kanssa, venäjääkin sekä ranskaa olisin tarvinnut mutten ikäväkseni niitä koskaan opiskellut.
Jokainen on oikeutettu mielipiteeseen ja siihen miten asian näkee, niin kirjoittaja kuin kaikki muutkin. Valitettavasti tilanne on se että ainakin itselleni ruotsinsuomalaiset on yhtä kaukaisia kuin ruotsalaiset, etenkin henkisesti enkä usko siihen muutosta tulevan. Enkä edes yritä muuta..
"Raina" kirjoitti 6.1.2017 4:57
Yksikielisiksi emme halua olkaamme siismonikielisä
4
125
Vastaukset
- Takaisinmaksun_aika
Aivan samaa mieltä kuin kommentin kirjoittaja.
- mädätys
Suomessa ei taida tarvita kohta muuta kuin Arabiaa.
- kielitaidotonko
käytäntö on jo näyttänyt että englanti on kieli jota kaikkien tulisi osata ja sitten saksa ranska venäjä ja muut kielet omien vaatimusten ja työtehtävien mukaan ruotsin kieli kuuluu auttamattomasti sarjaan muut kielet onhan se ruotsissakin jos osaat kieltä huonosti niin heti kääntävät keskustelun englanniksi niin on molemmilla osapuolilla vieras kieli ja keskusteluun suhtaudutaan tarkkaavaisesti jolloin ollaan samalla viivalla
- finneigenp
järkyttävä summa palaa, kun pakkoruotsi on kirjattu perustuslakiin. laki on muutettava, jos ei viikonloppuna, niin viimeistään maanantaina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703169
- 622515
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562156Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942075- 551972
- 421604
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141273EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391188- 61103