Pari kysymystä kaneista/niiden ruokinnasta

Sineliaa

Eli mulla on siis kaksi kania uros ja naaras. olis pari kysymystä kaneista ja niiden ruoasta.
1. onko rabbit royal hyvä kanin ruoka??
2. onko hyvä leikkauttaa poikakani??
3. mikä on hyvä tapa opettaa kani valjaisiin??
Kiitos kaikista vinkeistä/neuvoista<3

2

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maalaismuija

      Ensimmäinen asia, pane kanit eri häkkiin ja leikkauta se poika, tai pian on kämppä täynnä pupuja. Nykyistä kaninruokinnoista tiedä, mutta ennen ainakin kanit pärjäsi kuivalla heinällä ja kauroilla ihan hyvin.
      antaisin pajun/ haavan oksia jyrsittäväksi.
      Valjaisiin opiii, kun panet valjaat päälle ja annat kanin pomppia minne pomppii, pitelet vaan narusta kiinni ja estät koloihin tunkeutumisen ja maantielle säntäilyn.
      Kannataa ulkoiluttaa yhtä kania kerrallaan. kania ei siis viedä lenkille, vaan kani vie sinut, määrää suunnan ja vauhdin, kanit enimäkseen nuuskiva, eivät ravaa kuten koirat.
      Sitäpaitsi kani viihtyy parhaiten, kun saa ulkoilla aina samassa paikassa, ei mitenkään aukealla vaan esim pensasaidan vierellä marjapuskien ympärillä tai sitten korkeassa heinikossa missä itsellä on kelju kävellä. Tuommoin 100-200 metriä on kanien ulkoilualue ja siinä samalla läntillä pyöritään edestakaisin.

    • Heinää

      Pääruuaksi heinää ja vettä, kanin pitäisi syödä päivässä heinää oman painonsa verran. Lisäksi pellettiä ja porkkanaa, kuivaa leipää, oksia. Rabbit royale vaikuttaa ihan ok ruualta, heinän lisäksi. Totuta kani ensin sisällä valjaisiin, ennen kuin ulos menette. Laitat jo sisällä valjaat kanille ja annat olla jonkin aikaa. Toista parina päivänä niin kanisi tottuu valjaisiin ja on sitten mukavampi ulkoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      256
      5665
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      137
      5165
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4918
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      129
      2197
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      405
      1867
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      54
      1784
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      18
      1722
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      95
      1715
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      96
      1454
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      397
      1389
    Aihe