Sisällön levittäminen äänitteenä, kirjallisena esityksenä tai muulla vastaavalla tavalla on kielletty.
90-luvulla Jellivaarassa OM aloittaessaan saarnaa käski laittaa kaikki nauhurit kiinni (kuuntelussa).
Onko kielto tullut sieltä ja kuuliaisuutta osoittaen se on siirretty koskemaan kaikkia myös Suomessa.
Kieltoa kiellon päälle.
Kuunnellessa teksti pisti koko ajan silmään tietokoneen ruudulla.
90-luvulla Jellivaarassa OM aloittaessaan saarnaa käski laittaa kaikki nauhurit kiinni (kuuntelussa).
Onko kielto tullut sieltä ja kuuliaisuutta osoittaen se on siirretty koskemaan kaikkia myös Suomessa.
Kieltoa kiellon päälle.
Kuunnellessa teksti pisti koko ajan silmään tietokoneen ruudulla.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Juu ne mangetofoonit,mekafoonit ja föönit ne on perkeleestä,,ja ettei koteihin laitettaisiin kirjaviamattoja eikä pöytäliinoja eikä myöskään ikkunaverhoja...
KAIKEN LAISIA TE KAIVATTE ESIIN , EIKÖ MIKÄÄN MENE KAALIIN
VAIN SE MINKÄ HERRA ON MÄÄRITTÄNYT ON SYNTIÄ..
-
HERRA EI OLE MÄÄRITTÄNYT NOISTA MITÄÄN. JA SIKSI NE EI OLE
SYNTIÄ ,, IHMIS SYNTEIHIN ME EI USKOTA ENÄÄ LAINKAAN. .
-
JOSKUS 115 VUOTTA SITTEN OLI KAIKENLAISTA SYNTI MÄÄRITYSTÄ,
VIITSISIKÖ VIELÄ ALKAA , ENNEN OLI MAALATUT REET , -TALOT .
peilit ,tapetit ,autot , m-pyörät, p-pyörät, pitkät verhot , matot ,
mitä kaikkea oli keksitty , selitettiin synniksi . Mutta ei PH:n
puute , ole vieläkään synti. . oletteko huomaneet.
-
--
Vastauksestasi Teuta, sekä monet muut vastaajat oikeasti näkee, että elävä usko on jäänyt kokematta ja tuntematta, jos joku samankaltainen toista väittää, juuri niillä sanoilla voi vahvistaa sen, minkä olen kirjoittanut. Tämä on vaan tosi, sanotaanpa siihen kuinka vastaan tahansa.
Kuolleesta uskosta ja pääkallosta lähtee ajatus ja sanat, "tuo oli silloin syntiä, nyt ei enää, mutta nyt on syntiä se ja se asia", voi pimeyden pimeyttä, joka voi saartaa ihmislapsen sydämen ja mielen, mutta näin vaan valitettavasti käy, kun ihminen LUULEE tulevansa itse viisaaksi. Aurinko pimenee, mutta myös kuu pimenee, siis luonnollinen järki, silloin on täydellinen pimeys, niinkuin Egyptin maassa, tämä on totisinta totta. KOSKAAN EI TEHDÄ, EIKÄ PIDÄ TEHDÄ NEUVOISTA LAKIA!, mutta ymmärtäkää se, että asian ja neuvojen ydin on siinä, maailma muuttuu, maailman ja ihmisten asiat maailmassa muuttuu, myöskin maailma, asiat, elinympäristö suurelta osin muuttuu myöskin kristityn elinympäristö asioineen muuttuu, tahdomme tai emme. Kysymys on siitä, että vartijat valvovat, siis koko ajan ja ovat valppaana, niinkuin Gideonin aikana, mistä vihollinen hyökkää kunakin aikana. Vartijan tehtävä on tehdä hälytys, sillä ei se ole mikään vartija, joka ajattelee, enpä oikein uskalla puhaltaa torveen, että kaikki heräävät, voivat vielä olla kiukkuisia minulle, kun herätin kesken unien. Vartija tahtoo varoittaa ja hälytttää sikisi, että ei oma kansa haavottuisi ja kuolisi. Tätä nyt voisi vieläkin jatkaa, mutta jos jäätte ajattelemaan lausetta, meidän elävän uskon ja sielumme vihollinen on MAAILMA, PERKELE ja OMA LIHA. Ajatelkaa näitä kolmea sanaa, siis jokaista erikseen ja yhdessä, kaikkien näiden kautta voi puhdas ja elävä usko muuttua kuolleeksi.
miten te jaksatte ja viitsitte olla noin lapsellisessa touhussa mukana jossa ei ole pihaustakaan terveestä Raamatun opista eikä elämästä!?
sekö se on suku niin tärkeää että sen takia ei uskalla kissaa sanoa ilman lupaa jostain tunturin juurelta, ei hyvänen aika, se on kuulkaa ihmispelkoa joka teitä sitoo ja kaikkea sen lisöksi!
mitäs Sana sanookaan pelkureista muistelkaapa.
Onko todella tällainen kieltoteksti ilmestynyt kuuntelupalvelun sivulle? Jospa puhuja ei olekaan varma, onko saarnattu sana Jumalansanaa? Kielto on oltava, ettei kukaan pysty myöhemmin vetoamaan puhuttuihin puheisiin. Kovin epävarman kuvan antavat Sanasta. Varmaan moni tekee tällaisesta toiminnasta omia johtopäätöksiään.
Ilmestynyt? Se on ollut siellä koko sivuston toiminnan ajan ja on edelleenkin.
https://www.kuuntelupalvelu.fi/register.aspx
Juu, ne ovat huteralla pohjalla ja tietävät sen itse. Siksi salaus
Se on katsokaas tekijänoikeuslaki, joka kieltää sellaisen. Eihän papinkaan saarnaa saa nauhoittaa siinä mielessä, että siitä kirjoittaisi kirjan ja hyötyisi näin myymällä tuotetta, joka on toisen ihmisen luomaa.
Jokuhan voisi tehdä vaikka postillan niistä saarnoista.
Mitä, häh? Jos saarnattu sana on elävää Jumalan Sanaa, niinkuin sivustolla kerrotaan, Jumala itse on käskenyt sitä levittää niin paljon kuin on mahdollista, eikö totta? Ei siinä pitäisi mitään tekijänoikeuksia tarvita, kun ihminenhän käsittääkseni lainaa siihen vain suutaan.
Asia muuttuu heti kokonaan kyllä toiseksi, jos ihmisellä on puheeseen muutakin annettavaa, kuin lainata vain suutaan.
Se, että tälläinen kielto sivustolla on, kertoo kristitylle, joka haluaisi koko maailman kuulevan Jumalan Sanan, kyllä omaa kieltään......
menet sunnuntaisin seuroihin, siinä sulle ystä kyllin jo
Jumalanpalvelukset tulevat joka sunnuntai radiosta kaikkien kuunneltavaksi ilman rajoitteita, ei kysellä äänitätkö tai levitätkö sanomaa jollain muulla tavalla.
Ilmeisesti on pelko, että otetaan kiinni väärin selitetystä Raamatun totuudesta.
Ei kieltoon voi olla muuta selitystä, vai mitä arvelette?
Olen kysynyt saarnaajalta miksi tuo kielto on kuuntelupalveluun laitettu. Hän selitti sen olevan siinä siksi, ettei teologiaa opiskelleet pääsisi niitä repostelemaan.
Hyvä että kielto on, sillä hävettäisi minuakin se, että kaikki sammakot leviäisivät kaikelle kansalle.
Niin, ja voi aika vapaasti saarnaaja väittää, ettei ole niin ja niin sanonut, jos ei puheet olisi tallessa.
Moni on puheensa uudestaan kuultuaan joutunut toteamaan että tulipa kuitenkin noin sanottua. Eli jäi kiinni valheesta.
Ja nyt kun ovat ryhtyneet vapaakirkoksi, niin onki parempi, että puheet pysyy kuplan sisällä.
Kyllä, sitä on Jumala käskenyt levittää niin paljon, kuin mahdollista. Mutta ei hän ole käskenyt tallentamaan saarnoja äänitteenä ja levittämään äänitteitä. Ihmiset tekevät lähetystyötä, ei äänitteet.
Ja kun ei jaa mitään äänitteitä, niin on tarve tulla Sanan kuuloon rukoushuoneella, eikä jäädä kotiin toistamaan uudelleen ja uudelleen yhtä samaa vanhaa saarnaa.
Jos on saarnattu puhdas jumalansana, kukaan teologiaa opiskellut ei pysty sitä repostelemaan, sillä se kestää kaikki arvostelut. Se ei pala edes tulessa.
voi sinun ajatuksiasi!¨
oletko koskaan kuullut Raamatusta ja sen painamisesta ynnä levittämisestä??
Ihan pelleksikö koetat ruveta?
Syy on yksi= epävarmuus oman opin oikeellisuudesta.
Norvannon ja monen muun opetuksia saa vappaasti nauhottaa
Kuinka maailman ihmiset repostelisivat saarnoja kun sitä tekevät uskosta langennneet esikoisetkin tarpeeksi paljon?
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj98auYlLrRAhWGWywKHYJWDI0QFggYMAA&url=http://www.baptisti.fi/&usg=AFQjCNHv7OVFi_1S4Pzgzvqa-Xmu9KquBA&sig2=eonkFLvRESd1eCm8RXPwdw&bvm=bv.143423383,d.bGg
http://baptisti.fi/tampere/saarnat/Jumalanpalvelus-8.1.2017-klo-12.09-Tapio-Lohikko-Lähetystyön-tärkeys.mp3
Siinä esimerkki joilla kaikki avoinna verkossa niin kuin monilla muillakin saarnoja myöten.
ei hyvänen aika näitä juttujanne!
nauraa naurismaan poiskeritty aitakin ihan veetsilmiin saakka.
miten te voitte pysyä noin alkeellisissa alkeissa heh!
tervehenkinen saarnaaja ilmoittaa kokouksen alussa että äänittäkää tämä puhe ja levittäkää sitä brasilian peräkorpea myöten käännetynä kaikille kielille!!
Heikki p on useasti sanonut saarnoissaan jos sinä ajattelet sinä et saa, sinä olet vanki(eli lain alla) jos sinä ajattelet sinä et tahdo sinä olet vapaa. (Siis kysymys on mitä ajattelet silloin kun synnin houkutus tulee)
kerrotko ystävälliseen tiedusteluun mitä edellinen viestisi tarkoittaa tässä asiayhteydessä?
synnin houkutusko se tulee jos ajattelee levittää evankeliumia vai mitä?
Kirjoittaako purti saarnansa etukäteen? Aika hyvin kuitenkin miettinyt mitä puhuu, kun on kopioita katekismuksesta mukana. Mihin jää Pyhä Henki?
voi pyhä yksinkertaisuus noita kommenttejanne.
..kirjoittaako...vaikuttako nämä teidän juttunne pyhän hengen tuotoksilta, eikö sitä yhtään ole tervettä ajattelua missään asiassa.
Pyhä Henkikö se kyttää kravattia taikka verhoja voi jumalnkauta millaista lapsellisuutta.
Pyhä Henki se hyvinkin kuule saattaa olla kiinni kynässä kun kirjoittaa.
Eikö sinun Raamatussasi lue mm Johanneksen saamaa ohjetta <patmoksella...KIRJOITA YLÖS TARKOIN....! jne.
joka turhaan lausuu.........
minkä?
Siinä kiellossa on takana ettei ihmiset pääse tutkimaan saarnatun sanan pätevyyttä raamatunvalossa. Puhujat tietää ettei kaikkea puhuttua voi perustella kirjoitetulla Jumslansanalla. Pelko joutua perustelemaan puheitaan.
Pelko vastuusta ajaa kieltoihin.
”Älkään siis kenkään teitä tuomitko ruasta eli juomasta, taikka määrätyistä pyhäpäivistä, ei uudesta kuusta, eikä sabbateista, Jotka ovat tulevaisten varjo, mutta itse ruumis on Kristuksessa. Älkäät antako kenenkään voittaa teidän kilvoituksenne palkkaa, joka tahtoo teitä nöyryyteen ja enkelien palvelukseen, vaeltain niissä, joita ei hän nähnyt ole, ja on tyhmästi lihallisessa mielessänsä paisunut, Ja ei riipu kiinni Päässä, josta koko ruumis jäsenistä ja ravioista saa väkevyyden ja kokoon liitetty on, ja niin siinä lisäämisessä kasvaa, jonka Jumala antaa. Jos te siis olette Kristuksen kanssa maailman säädyistä kuolleet, miksi te teitänne annatte säädyillä solmita, niinkuin te maailmassa eläisitte? Älä siihen rupee, (sanovat ne,) älä maista, älä pitele, Jotka kaikki kulumisessa hukkuvat, ja ihmisten käskyt ja opit ovat, Joilla kyllä viisauden muoto on itsevalitussa palveluksessa ja nöyryydessä, ja siinä, ettei he ruumistansa armahda eikä tee lihalle kunniaa hänen tarpeissansa.”
Kolossalaiskirje 2:16-23 FI1776