Eniten Kotkaa haukkuvat kotkalaiset itse, enkä ymmärrä miksei meillä ole sellaista oman kaupungin ylpeyttä niinkuin stadilaisilla on. Kotka on hyvä paikka, sopivan kokoinen ja hintatasoltaan edullinen. Muutenkin kivannäköinen merellinen kaupunki ja puistoja on paljon. Työtilanne kun vielä kohentuisi niin kaikki olisi täällä mukavasti. Monihan muuttaa täältä pk-seudulle koska siellä on töitä ja muka elämää ja kulttuuria. Eikö täällä sitten ole sellaista?
Kotka on oikeasti hyvä paikka
paraspleissi
22571
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei ole.
Kotka on paskapaikka. Syystä että vihervässykät ja mamut hilluvat miten haluavat. Linde on täys pelle, samaten koko valtuusto, mitä lie mieloska höpöhöpöjä täynnä. menis sinne äyspäälle hukkumaan,
Ankea ahdistava paikka. Onneksi meillä on nyt mahdollisuus muuttaa pois.
Kotka ei ole hyvä paikka. Hallinto, etenkin ylin virkaporras on kuin perseestä. Jäsenkirja on paras tae virkaan valinnasta. Tai jos siskojen tai veljien kanssa pärjäät ja persettä nuolet sujuvasti. Jos nämä edellytykset täytät, aivot hyvin Kotkaan. Muuten olet alinta paskaa.
No Kotkan paikalle voi vaihtaa minkä tahansa paikkakunnan Suomesta ja aina asukkaat narisevat. Sitä samaa.
Joo voisi kokeilla asua hölmöläisten kaupungissa nimeltä Lappeenranta, niin sit vasta huomaa että on se kotka sentään hyvä. teillä on meripäivät, hyvä teatteri, meri ym ym
Lappeenrannassa kallis teatteri kauppakeskuksessa paskoine esityksineen ja makso vielä helvetisti, alkaa kaikki kunnallispalvelut olla hinnoiteltu tappiin
Ei mitään kunnollisia kesätapahtumia ja keskusta näivetetään jne jne.
Kotka VOISI OLLA hyvä paikka! Valitettavasti kuitenkin Kotkassa virkaheitto kaupunginjohto tekee kaikkensa, että kotkalaisilta vietäisiin kaikki palvelut, mutta myös rahat erilaisina veroina ja keksittyinä palvelumaksuina. Lisäksi kaupunginjohto on myrkyttänyt paikallisen yritysilmapiirin sillä tavoin, että yrittäjät suorastaan karttavat seutukuntaa ja siitähän seuraa korkea työttömyys ja eräänlainen kuoleman syöksykierre.
Kotka on hyvä paikka. Olen tehnyt täällä työurani ja nyt pieneläkeläisenä köpöttelen, eli jäin eläkkeelle reilu vuosi sitten. Suurin osa kotkalaisista on ihan tyytyväisiä elämäänsä, sitten on tämä pieni äänekäs osuus asukkaista jotka katsoo elämäntehtäväkseen tuon jatkuvan valituksen. Se heille suotakoon, tukehtuvat sappeensa ennen pitkää kuitenkin☺
Keskity nyt niiden vahusten hoitoon siellä työpaikalla äläkä lorvi netin äärellä työaikana. Kova olet ollut haukkumaan omaisia ym. joten tee ne hommasi jotta sinua voi kotkalaisena kehua.
Kotka on pakoloisille hyvä paikka asustella heille rahaa ja aktiviteettiä kyllä löytyy ja rahaa revitään taikaseinästä lisää jos tulee esim irakin nuorille miehille paha mieli.Veronmaksajien piikkiin tietysti.Suomalaisilta viedään ja kiristetään palveluita mutta kunniakansalaisille esim myllylle vero rahaa kyllä riittää aivan uskomatonta touhua.
Sama hölmöläisten kaupungissa Lappeenrannassa, ensin maahanmuuttajat sit se HEVETIN kallis teatteri ja sit vielä paljon muuta ja sit vasta kantakuntalaiset, eli veronmaksajat
Veikkaan että kotkassa on parempi kun Lappeenrannassa jossa päättäjillä ei ole jalat maassa tippaakaan.
Kotka on teollisuusalue missä teollisuus on lopetettu ja siltä se näyttää ja tuntuu.
Jossa työttömät ahneet sosiaalidemokraatit paskovat joukolla housuihinsa.Koska konkurssi edessä ja viimeinenkin killinki annettu turvapaikka turisteille.
Kotkassa on valittu tuhon tie uskoen puistoihin ja basaaritalouteen.
Ei hyvä paikka kun ei se Kotkanruusukaan saa enää sieltä minkäänlaista miestä ! Ruusu vaeltaa ympäri kaakkois-suomea munan haussa. Kehtaa ajaa 150 km. jonkun ukkomiehen munan luo ! Toivottavasti on nyt läpeensä tyytyväinen viikonlopusta. Sai mitä hakikin.
Niin, kunnon munaa kannattaa hakea kauempaakin. Mätäne sinä kurtturuusu sinne sänkyysi.
Otaha lisää vinettoa !!Kyllä se siitä. Ajele kännissä ja taas saat kortin kuivumaan !
Kerettiin juuri pitää kunnon sessio, ennen kuin soitit hahahahahaaa munattiin niin maan perusteellisesti
menkääs Haminaan asumaan valittajat.huomaatte että Kotka on lähin kaupunki jossa on palveluja.
Kiva kesäkaupunki mutta vakituisesti en Kotkaan muuttaisi, liian pieni kaupunki.
Minä olen harkinnut Kotkasta lähtöä, muuten se kurtturuusu voi sekaantua mieheeni. Vanha se ruusu jo on, mutta on kuulemma käynyt kasvonsa oikomassa naapurin puolella.
Paska paikka. Mamuja maleksii joka kulmalla, pasaati kauppakeskus ja karhuvuori pahimmat alueet missä näitä törkyjä on