Onko todellakin niin, että Joensuussa vielä myydään valesokkelitaloja? Siinä kyllä menee monella rahat hukkaan, jos tällaiseen sijoittaa. Eihän niitä saa enää myytyä ja arvo tippuu vuosi vuodelta, kun huomataan niiden ongelmat. Kyllä kannattaa miettiä, ettei rahojaan tällaiseen hukkaa. Monella on rahat niissä kiinni ja ei enää saa myydyksi. Tulee asuntojen arvo tippumaan Joensuun seudulla.
Asuntojen hinnat
Tietäväasuntomies
5148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla on valesokkelitalo, eikä ole ollut 20 vuoteen mitään ongelmia. Ei ole kyllä kiire myydäkään, joten varmaan siinäkin suhteessa huono sijoitus, en saa myymättä koskaan rahojani takaisin.
Kuka se tämä höpelö on jolla on jatkuva huoli muiden asunnoista ja taloista.
Kannattaisi alkaa grynderiksi ja tehdä talot, joissa ei moitteen sijaa löydy.
Tai sitten käydä lääkärissä. Tikkamäellä on myös alan osaavia nykyisin.
Joskus tässäkin osiossa kerrotun mukaan ko. henkilöltä ei enää onnistunut "se" sokkelin kivittäminen "heittokäden" löysyyden takia. Tämä ikävä asiaintila olisi sitten ottanut ylemmänkin pään päälle. Mene ja tiedä.
Nousevat vaan asuntojen hinnat Joensuussa. Varsinkin pienempien osakkeiden, jotka on keskustan/oppilaitosten läheisyydessä. Opiskelijat vuokraa mielellään. Ja koko ajan tulee lisää opiskelijoita Joensuuhun. Kannattaa ostaa osake ja laittaa vuokralle ennen kuin hinnat vaan nousevat. Hyvä sijoitus!
Sijainti on joensuussa hyvinkin tärkeä,mitä kauempana torilta sen pahempi tai ikävämpi myytävä,esim:rantakylä on jo kaukana ja sieläkin vaikuttavat erialueet haluttavuutta.
Opiskelijoille voi vuokrata myös omakotitaloa,se ei aina ole huoneisto osake,talossa voi asua monta opiskelijaa.esim:sairaanhoito oppilaitos tai ammatikoulun läheisyys niin kysyntää on.
Huoneistoissa on vastike jonka maksaa omistaja ja se on siitä tuottosta pois,omakotitaloissa ei omistaja maksa kuin ehkä nuohouksen ja mahdollisen kiinteistöveron tai vuokratontin vuokran.
Liian hyväkuntoista asuntoa taas ei kannata vuokrata,se menettää arvon joka tapauksessa tai yleensä.
Valesokkelitaloja ei kannata riesaksi hankkia,niistä olisi syytä pysyä kaukana.