sosdem ei ole työläisten puolue

Sosdem on nykyisin virkamies ja hyvä palkkasten puolue. Työläisaate on hävinnyt kuin pieru saharaan. Virkamiehet ja hyvin voivat joita he nykyisin ovat... ovat aatteiltaan itsekeskeisyyteen taipuneet eivätkä muista enää kauniita ideologia ajatuksiaan. Sodem on muuttunut sitten Paasion jälkeen. Näin sanoo entinen sodem. Jos (kepu pettää aina),,, sanonta kuuluu... kuulin että (sosiaalidemokratia suistaa suolle).
9237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olen pelkkänä korvana.

Äänestä

Rahaa syntyy vain työtä tekemällä, jolla sitten elätetään valtaisa virkamieskoneisto, poliitikot, lääkärit, opettajat etc. Virkamiehet ovat syöttiläitä, kalliita nepotisteja. He ovat irtautuneet reaalitodellisuudesta ja sen vuoksi he saimaistuvat mielellään juppisijoittajiin ja heidän ansaitsemattomiin etuihinsa. Virkamiehet pitäisi laittaa pellolle töihin ja lapioimaan paskavettä pois taloista, jotka on virkamiesten ahneuden vuoksi rakennettu tulvaisille pelloille.

Äänestä

SDP:n ansiota.
On että olisin saanut vuodelle 2005 työmarkkinatukea vain 6021 € prutto mutta SDP:n
asiosta saankin nyt peräti 6042 € prutto.
Vuodessa saan nyt siis 21 € pruttona lisää.
Päivää kohti tämä lisätulo on alle 6 senttiä.
Tosin verotukseni nousi kunallisveroäyrin noston
takia ja näinollen minulle jää nyt vähemmän käteen kuin aikaisemmin mutta olen kuitenkin sanomattoman kiitollinen että SDP on hallituksessa yltänyt näinkin mittavaan korotukseen vähävaraisen hyväksi.
Jos täällä joku vielä haukku ettei demarit aja työläisten ja vähävaraisten asiaa se saa kyllä
opetella proletaarin marssin uudet sana.

Hallitus meil vankka
kätyrlauma sankka
puute kurjuus leviää yli onnettoman maan
mersut on taas tiellä
demaripellet siellä
kansanverta juovat kera riistäjien.

Äänestä
  • Demarit! Juoskaa suohon.

    Äänestä

1. Lipponen: Sai uuden mersun itselleen viimeinkin. Sulki kotikatunsa liikenteelta Laajasalossa. Lisasi kalliiden VIP tilojen kayttoastetta Seutulassa.
2. Halonen: Matkusti veronmaksajien rahoilla kaikissa horhojen kokouksissa jattaen valiin vain sotaveteraanit. Hankki uuden tuulipuvun Stockan Hulluilta paivilta, Penttikin tykkaa ja kansa on kiihkoissaan.
3. Liikanen: Paasi Suomen Pankkiin toihin vaikka on ryssinyt kaikki hommat tahan asti elamassaan mm. valtion budjetin tuplaus omalla ministerinpestillaan. Siihen ei moni pysty ja ansaitsee vielakin maininnan.
4. Tuomioja: matkusti koyhyyskonferenssiin Intiaan kavereidensa kanssa yksityisjetilla. Lasku veronmaksajille: 120 000 euroa. Antoi sukellusfirman hoitaa Aasian katastrofin jalkiselvittelyt ja nain saasti edes osan koyhyyskonferenssin kuluista takaisin veronmaksajille.
5. Ahtisaari: Pystyi edelleen tyollistymaan ystavansa Tuomiojan virheiden objektiivisena tutkijana. Veronmaksajat maksaa palkan tutkimuksesta, jonka tuloksen jo kaikki tiedamme etukateen. (lue viime viikon Veijo Miettinen Tekniikka ja Talous).
6. Monkare: Moi Valtran halvalla Koneelle, joka moi se kovaan hintaan ulkomaille. Muut saavutukset viela selvittamatta. Golf tulokset selviavat hanen palattuaan matkaltaan.
7. Backman: Ei saavutuksia, mutta "lahelta piti".
8. Heinaluoma: Opiskelee Englantia ja osaa jo sanoa nimensa Englanniksi. Tuleva Paaministerimme.
9. Holkeri: Kielsi ketaan nousemasta Halosen vastaehdokkaaksi. Kansa saastaa nain "turhan vaalin" kulut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


politiikkaa seurannut kirjoitti:

Sosdem on nykyisin virkamies ja hyvä palkkasten puolue. Työläisaate on hävinnyt kuin pieru saharaan. Virkamiehet ja hyvin voivat joita he nykyisin ovat... ovat aatteiltaan itsekeskeisyyteen taipuneet eivätkä muista enää kauniita ideologia ajatuksiaan. Sodem on muuttunut sitten Paasion jälkeen. Näin sanoo entinen sodem. Jos (kepu pettää aina),,, sanonta kuuluu... kuulin että (sosiaalidemokratia suistaa suolle).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu