sanoi minulle joskus, että minussa elää paha henki. Olen kyllä itsekin alkanut miettimään, että hän saattoi puhua totta. En kyllä itse ole niin uskovainen tällaisiin uskomuksiin kuin hän. Hän varmaan näki minussa jotakin pahuutta.
Yksi ihminen
mistäsentietäisi
43627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Höpö höpö. Voit olla kyllä paha ilman mitään henkiäkin.
Jos pilkkaat Jeesusta
Silmistä näkee.
kyseinen henkilö on myös saattanut heijastaa omia piirteitään sinuun.
En pilkkaa Jeesusta, silmistäni olen aika lempeä ja en tiedä hänestä. En itse koe itseäni pahaksi, mutta tämä hänen sanomisensa on jäänyt mieleeni. Usein väsyneenä tai kyllästyneenä (huonona päivänä) ajatukseni ovat hyvin ärtyneitä ja muihin takertuvia.
Mitä pahaa sussa on? Pahoja ajatuksia, riippuvuuksia, pirullisuutta, pelkoja, kuvitelmia, julmuutta, itsekkyyttä?
Joskus suuttuneena ajattelen aika pahasti ihmisestä jolle olen suuttunut. Saatan olla aika pirullinen ihmisille joihin en luota ja jotka eivät ole tehneet minulle mitään pahaa. Tuo väsymys korostaa sitä tilannetta ja silloin se ärtymys ja pahantahtoisuus näkyy minusta ulospäin. Sen takana on usein pelko, koska olen alussa todella epäileväinen tuntemattomia kohtaan. Usein siksi kuvittelen itseni pahaksi ja huonoksi ihmiseksi. Ajattelen etten ansaitse sitä mitä muut ansaitsevat, koska olen välillä itsekäs ja julma muita kohtaan.
Kuulostaa aika pahalta. Hyvät ei epäile.
Haluaisin olla positiivisempi ja haluaisin luopua näistä pahoista ajatuksista. En kuitenkaan haluaisi olla ilkeä muita kohtaan, koska se lopulta kostautuu minulle itselleni.
Usko Jeesukseen ja ota hänet vastaan sydämeesi. Pyydä Jeesuksen veren suojaa niin paholainen pakenee jos jotakin olisi.
Lue raamattua sieltä löytyy elämänohjeet kaikkiin tilanteisiin.
Olen rukoillut usein sen "pahan" poistumista minusta. Se tulee silti aina takaisin. Vika on kai sitten minussa.
Ei se poistu, jos olet vielä uskosta osaton.
Mutta kyse on siitä, että minä uskon ja sen takia olen rukoillut. Jos en uskoisi, en rukoilisi.
Raamatussa sanotaan, etteivät kaikki Jumalan olemassaolon tunnustavat ihmiset ole menossa taivaaseen. Jos olet pahan kahleissa, niin et ole Jumalan lapsi. Jos olet uskovainen, niin mene juttelemaan sielunhoitajan kanssa. Jos olet uskosta osaton, niin ota Jeesus pelastajaksesi. Se on ainoa tie kuvailemaasi pimeyttä pakoon.
Yritän parhaani. Tiedän milloin minulle iskee tämä "pahuus" ja olen usein osannut pitää sen kurissa. Ne ajatukset ovat vain todella ilkeitä ja pinnallisia. Ihan kuin en ole oma itseni.
Oma yrittäminen ei pelasta ketään. Raamatussa sanotaan että meidän omat hyvät teot ovat Jumalan edessä kuin saastainen vaate, jos niillä yritämme pelastusta ansaita. Yliluonnollinen maailma on ihmistä voimakkaampi. Sitä ei voi omin voimin vastustaa.
Voin uskoa itse ja voin rukoilla. Kuten itse kirjoitit "usko Jeesukseen ja ota hänet vastaan sydämeesi"
Toki, ja voit tulla sillä tavalla uskoonkin, mutta yksin ei kukaan jaksa kovin kauan olla uskossa. Saatat myös tarvita apua oman elämän kuntoon laittamisessa.
Voimakas ja selittämätön vastenmielisyys Raamattua ja uskovaisia kohtaan on merkki.
En ole vastenmielinen Raamattua tai uskovaisia kohtaan. Ei se tila missä olen tai menen liity uskoon. Se on tila missä en ole oma itseni.
No se voi olla jotain lievempää "painostusta" niin kuin uskovien piirissä sanotaan. Tai onkin sitä. Aina.
Eli jokin muu ottaa sinusta vallan
Ei, vaan vaikuttaa sielunelämään.
En tiedä, mutta näin minusta sanottiin.
No joku huru-ukko tai kassialma höpisi jotain. Ellei sitten ollut hengellisesti raitis ihminen. Joskus niissä huru-ukoissa ja akoissa on itsessään jotain pimeyttä, ikään kuin tietäjähenki jonka perusteella ne sanoo asioita.
Itse tunnistan käyttäytymiseni ja siinä "pahuuden" tilanteessa en ole oma itseni.
Onko päihteillä osaa siinä?
Rupeet tankkaamaan raamattua. Sieltä löytyy aina joku sopiva rimpsu selittämään tai hyvittämään omaa kusipäisyyttä muita kohtaan. Sympatiaakin irtoaa helpommin ihmisiltä, sehä teikäläisten polttoaine on
Taitaa olla toisin pöin. Kun elää todeksi sen, kuinka paljon Jumala sinua rakastaa, rakastat sillä rakkaudella myös muita.
Kun on saanut paljon, haluaa siittä jakaa myös muille.
Tuossa aiemmin sanoin, että se voi olla lievempää yliluonnollista painostusta, jota kaikki kokevat. Ne, jotka eivät ole uskossa, ovat melkolailla 24/7 joissakin yliluonnollisissa siteissä. Ne ovat voimakkaita kahleita ja lopulta vievät ihmisen tuhoon.
Televisiossa kun yks päivä oli jotain tyhjännaurajia ja jotenkin muutenkin häiriintyneitä ihmisiä, niin aattelin ettei nuokaan ihan hereillä ole. Ei siinä välttämättä mitään pahaa ollut, mutta jonkin lumossa olivat. Ehkä aineellisen maailman ja omassa itsessä.
Pahat henget tulee ja menee ja yrittävät jokaista saada tekemään mielisiään juttujaan.
Ei se ole sen kummempaa.
Välillä lankeaa niiden juttuihin ja välillä ei.
Ei kannata säikähtää tuollaista kommenttia :)
Me ihmiset vaellamme täällä kaksiosaisina, joten jokaisessa on myös se paha.
Just välinpitämättömät tekee pahoja juttua ja sanoo että no kaikissa on hyvää ja pahaa, ei se sen kummempaa.
Tarkoitin, ettei sitä kannata säikähtää, jos joku sanoo, että sinussa on pahahenki.
En mielestäni kirjoittanut välinpitämättömyydestä, vaan että se on inhimillistä.
Ihmninen valitsee itse, miten toimii ja kumpaa kuuntelee, hyvää vai pahaa.
Tottakait sillä on väliä, miten toimii, mutta kukaan ei ole synnitön, eikä kukaan välty pahan tekemiseltä.Kirjoitin epäselvästi, koska ajatukseni ei avautunut sinulle.
Joskus itsekin elin uskoen ja tarkkaillen henkimaailman asioita. Ajattelin olevan henkiä ja henkivaltoja ja sodankäyntiä. Oli tuttavauskova, jonka teini-ikäisestä tyttärestä ajettiin pahoja henkiä ulos, kun hän oireili teiniahdistustaan. Jossain vaiheessa silmäni aukenivat. Olkoon pahoja henkiä tai olkoon olematta, Jumala on tarkoittanut meidän elävän ihmisinä ja näkevän inhimillisiä asioita. Juuri siinä voi pahasti kadottaa inhimillisyytensä, kun alkaa tuijottaa henkimaailman asioita.
Suuri totuus piilee siinä, että se mihin ihminen uskoo, on olemassa. Jeesuskin sanoi, että tapahtukoon sinulle uskosi mukaan. Lakkaa uskomasta pahaan henkeen itsessäsi, niin sitä ei ole. Täysin hullua ja nurinkurista on uskoa pahoihin henkiin - vieläpä itsessään oleviin - uskomatta ensin hyviin henkiin. Usko mieluummin hyvään henkeen eli Jumalaan ja ajattele olevasi vain ihminen. Hyvään elämään riittää maalaisjärjellä toteutettu inhimillisyys. Kaikissa on pahaa mutta myös hyvää. Kun ihminen yrittää nähdä ja ymmärtää asioita joihin hänellä ei ole kykyjä eikä resursseja, hän vain paikkaa ammottavat aukot mielikuvituksellaan. Siitä ei hyvää seuraa.
Juu ja minulle tuli mieleen, että pahahenki kiusaa myös pelottelemalla sillä, että ihmisessä olisi pahahenki ja kiinnittää ihmisen huomion tuohon asiaan, sen sijaan, että olisi onnellinen Herrassa. Kylvää huolta ja pelkoa niin, ettei olisi iloinen. Kääntää. Ihmisen huomion epäoleellisiin seikkoihin.
On se velmu juonija!!
Olen nähnyt nuorena jonkun pahanhengen. Joskus kirjoitinkin siittä täällä. Isommat sisarukset pelasivat spiritismiä ja se musta öttiäinen iomestyi minulle yöllä ja toisen kerran samana yönä sitten myöhemmin.
Jätän tuon kokemuksen omaan arvoonsa.
Uskon, että Jeesus on vapahtaja ja Jumala suojelee kaikelta. En suo enempää ajatuksiani öttiäisille...
Saattaa vaikka panda iskeytyä jalkaan kiinni
Sinä vaan pelkäät ja olet kenties hengellisesti penseä ja lihallinen vaelluksessasi.
Tämä älälieventele meni siis nimimerkille "herranhaltuun".
Niin ja kuten kirjoitit itsekkin "yksi IHMINEN" Ihmiaet nyt sanoo toisinaan mitä bain, mutta onko heidän sanomisensa aina Herrasta? Tuskimpa vaan.
Eihän se välttämättä mikään totuus ole jos joku on sen aloittajalle sanonut, mutta onhan aloittaja itsekin miettinyt asiaa ja tunnistaa "pahaa" itsessään.
Olet ominut nuo sanat. Jotkut sananjulistajat ovat keskittyneet nk pimeyden maailman niin täysillä, että ovat unohtaneet valkeuden, eli sen mistä pitäisi puhua, Jumalan töistä.