Jääkiekosta luodaan omituista mysteerilajia

ja koetetaan perutella siinä kynsin hampain roikkuvia "mammuuttien" rahastusta.

Pelinä jääkiekko on muuttunut ainoastaan jään ja varusteiden osalta. Tietysti myös sen suhteen että entistä aikaisemmin pakkomielteiset alkaavat kiusaamaan päätoimisesti lahjakkaita ja vähemmän lahjakkaita yksilöitä lajivalintaan, ja harjoitusmäärillä ja sillä "saatanan" pelitaululla vievät hauskuuden pois koko pelistä, lajista. Niin katsojien kuin lajin harrastajienkin mileissä.

Lisäksi sääntö tulkinnat, tappavat taitokiekkoa, silmitön törmäily voi olla katsojista kivaa, mutta on selvästikin pelillisesti lähinnä vähä-älyisten touhua. Siksi luultavasti vain 16 vuotiainan hampaansa menettäneet lukutaidottomat nuoret jaksavat sitä harrastaa valmentajien ja joukkueiden vaatimusten mukaisesti.

4

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyväavautuminen

      Oho. Korkki kiinni?

      • Taas jotain niin nerokasta, ettei sitä voi edes ymmärtää.


    • töihinaamulla

      ota lisää bissee, niin työttömän arki helpottaa

    • ksirnxisskk

      Jos törmäilyllä tarkoitat taklauksia niin oikein taklaamine vaatii taitoa ihan samalla tavalla kuin vaikkapa syöttäminen ja ne hampaat lähtevät siitä syystä että pelaajat haluavat jo a junnuna ottaa ssen ristikon pois. 16 vuotiailla ei hampaat vielä lähde kuin korkeintaa ostoskeskuksien rähinöissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1084
    2. 68
      984
    3. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      938
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      47
      932
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      885
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      694
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      649
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      587
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      580
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      536
    Aihe