Ei tuu Iljasta pressaa,

EiTuuPressaJänitskinistä

vaikka Savonmaan Hilma kuinka hekumoisi asialla.
Syykin on hyvin yksinkertainen, se on venäläiset lait. Pitänee hieman aukaista.

Kuten kaikki tietävät ,niin Jänitskin seikkailee Espanja-Venäjä ja Venäjä-Kuuba-Venäjä
väliä.Päästääkseen liikkumaan noin huolettomasti, hänellä pitää olla joko pitkäaikainen viisumi Venäjälle ja Kuubaan tai Venäjän passi, joka vapauttaa hänet viisumipakosta noihin maihin. Ei-venäläinen tarvitsee pakollisen viisumin, joten Jänitskinillä on Suomen passin lisäksi Venäjän passi. Siis hän on Suomen kansalaisuuden lisäksi myös Venäjän kansalainen.Jänitskin on siis kaksoiskansalainen.

Suomen lakien mukaan presidentin pitää olla syntyperäinen suomalainen ja hänellä ei saa olla kaksoiskansalaisuutta. Nyt tulee se tärkeä pointti.

Venäjällä on ollut jo kauan käytäntönä, että venäjän kansalaisuudesta ja passista luopuvan venäläisen katsotaan olevan kansanvihollinen sekä maanpetturi luopuessaan
Äiti Venäjän kansalaisuudesta. Tämän alhaisen teon jälkeen hän on vapaata riistaa
isänmaallisille venäläisille. Rangaistuksena tuosta teosta on kuolema ja yksikään venäläinen ei ota asiassa riskiä.

Tuollaisen henkilön tulevaisuus näyttää heikolta; 1) hän tekee yllättäen itsemurhan, 2) hän yllättäen katoaa (jos hän heti katuu tekoaa, niin hän päätyy gulagiin, jos ei,niin ympäri Venäjää on merkitsettömiä hautoja), 3) hän löytyy tapettuna jostakin, eikä tekijää saada koskaan kiinni, tai 4) hän yllättäen sairastuu tappavaan tautiin, joka selviää myöhemmin radioaktiiviseksi polonium-myrkytykseksi.

Jänitskinillä on siis kaksi vaihtoehtoa, 1) kuolema venäläiseen tapaan luopumalla Venäjän kansalaisuudesta tai yrittää vaikuttaa ministeriöihin, eduskuntaan, tasavallan presidenttiin jotta tuon preidentiksi pääsemisen instituutiota muutetaan
niinpaljon, että siinä kaksoiskansalaisuus sallitaan.

Kumpaa luulette Jänitskinin kokeilevan?

8

171

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JookostaZilleri

      Savolainen vois lähettää Iljalle kyssärin ja julkistaan se kasallaan?

    • faktatontässä

      Kyllä Iljasta tulee presidentti, ensin virallinen ehdokas "reformin" James Hirvisaaren avustuksella.

      Sitten Mikosta ja Arista tulee virkamiehiä.

      • MäLuulinTaas

        "Höpöhöpöhöpö,sa olet ihan löpö, joka leikistä suuttuu..."


    • tulevavirkamies

      Jo 7000 kerättyä kannatuskorttia, vielä pari viikkoa ja homma pulkassa.

    • kansliapäällikkö

      "Vaikka presidentin pätevyysvaatimuksia on vain yksi, eli Suomen kansalaisuus, käytännössä työvaatimukset ovat tiukemmat. Presidentiksi voi pyrkiä vain joko puolueiden tai valitsijayhdistyksen ehdokkaana. Valitsijayhdistyksiltä vaaditaan vähintään 20 000 henkilön kannattajakunta."

      Lukekaa faktaa http://www.talouselama.fi/tyoelama/haluatko-presidentiksi-lue-tama-ensin-3367744

      Mikko ja Arikin voisivat pyrkiä presidentiksi, vaaleihin pääsee mukaan 20 000 kannattajakortilla.

    • Mitäihmettämäluin

      Ööööö ensinnäkin ilja kuubassa?? MitVit? Toinen kaksoiskansalaisuus, kolmas onko se joltain pois et on vaaleissa mukana?

      • MietiNytVähäsen

        Mieti nyt vähän noita aivopierujasi.

        Putinin ruplilla propagandaa tuuppaava Kuubassa oikeutta paossa oleva ryssä Suomen presidenttinä.....


    • SuomenPressan

      on läpäistävä terveystarkastus ennen kuin voi ottaa viran vastaan. Siinä havaitaan varmasti, että Iljalla on enää vain n. 28 % sen aivoista jäljellä, loput se on narkannut.
      Arillahan nyt ei oo mitään roolia missään, koska se on elämäntaparikollinen-narkki joka on ollut ulosottovelallinen jo 45 vuotta, eikä voi siksi ansaita euroakaan. Siksihän se ei ole ollut ikinä missään töissäkään, koska vouti ulosmittaisi kaikki sen tulot.

      "Sossupummina"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      69
      959
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      928
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      42
      873
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      665
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      664
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      615
    7. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      570
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      44
      548
    9. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      162
      507
    10. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      5
      491
    Aihe