SINNE LAUTTASALMEN SULAAN. KOKEILKAA TUNTEEKO NIMEN AINO.
VIEKÄÄ SYÖTÄVÄÄ JOUTSENELLE
on.nälkiintynyt
25327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Mene nyt hoitoon vajakki.
VPK on jättänyt heitteille rauhotetun linnun nälkiityneenä. Saattaa ollaihmisten hoidossa ikänsä ollut Aino, joka ei pärjää luonnossa.
SOITTAKAA YHTÄÄN LINTUHOITOLAAN JA PYYTÄKÄÄ APUA SILLE JOUTSENELLE. LUPAAN, ETTÄ PÄÄSETTE SANKAREINA ILTIKSEEN.
Siis P nk..PYHTÄÄN lintuhoitola
Joko taas hellarieläinrääkkääjä, semmoinen mansonilainen kulttiheppu.
Häähää joko taas tämä ainosekoilu. Se aino syötiin kuulemma palokunnan pikkujouluissa. Kovin oli laihanlainen mutta kun muutama kilo sianlihaa siihen kaveriksi niin kyllä siitä paistit saatiin.
Olen FB-ryhmään Suomen Linnut jättänyt komentoja viedä syötävää kyhmylle. Siellä ne vaan ihmettelee, mahtako selvitä, on käyty katsomassa. Eilen ei näkynyt. Eiks nyt hoovetti tule mieleen, että monia lintuja pitää ruokkia talvella, että selviävät. -Vaikka ei olisi Aino, näyttää olevan aika avuton.
Menkää nyt älypäät viemään syötävää Etsikää.Jos löytyy kuolleena, ilmoittaaa. Luonnonuojelulaki edellyttää ilmoittamaan, jos löytää kuolleen rauhoitetun linnun.
Vie ite vitun paskahousu ja lopeta se itkeminen
Siis jos näen esim. rauhoitetun paskanaakan koivet oikosellaan, niin minun pitää muka ilmoittaa siitä jonnekin?!
Jos näet rauhotetun linnun, esim. kyhmyjoutsenen, siitä pitää ilmoittaa ,muistaakseni poliisille. Saattoi olla joku mukin paikka. Googlaa:luonnonsuojelulaki -rauhotetut linnut -suunnilleen niillä sanoilla löytyy. --Olin viimeksi tekemisissä asian kanssa 1 v. sitten.
BirdLifen sivuiltakin asia saattaa löytyä.
Puhut puppua. Rauhoitettu on rauhoitettu kuolleenakin, eli raatoa ei saa esim. viedä kotiin täytettäväksi, mutta mitään velvollisuuksia ei ole, jos siipiveikko on tosiaan kuollut. Jos epäilee Ilkivaltaa, tai salametsästystä voi ilmoittaa poliisille.
kyllä joku paikka laski eli teki tilastoa kuolleista - minähän pyysin tarkistamaan, kun jo vuosi siitä, kun olin tekemisissä asian kanssa
jos tämä kyhmy kuolisi, olisi kyse nälkiintyneen heiteille jätöstä
Sulla on kyhmy perseessä mitä täällä vikiset toimi äläkä muita komentele pöljä.
Olen aika iäkäs ja heikkokuntoinenkin. Ihan kiva, että selviän itsenäisesti yksin asumisesta. Kolarikädellä pystyn kirjoittamaan oikealla etusormella. -Eikä tämä ole vitsi. --- Kirjoittaminen ainoa vaikuttamisen keinoni. -Hienoa, että luullaan nuoremmaksi.
Komennan tekemään semmoisia juttuja, joita itse tekisin, jos pystyisin. - Jos olisi kyhmy lähempänä, menisin itse etsimään sen ja veisin syötävää.
Lopeta toi jankkaaminen ja hommaa oma elämä se lintu on kuollut jo aikaa sitten kettu sai hyvän paistin..eli LOPPU.
Mikä ihme sinua riivaa jonkun mummon kirjoittelussa Hommaa itse itsellesi elämä.
AINI, AINO, AINO,AINO,AINO
tai joku tarvii ihmisen apua.
Tietääkö kukaan, mitä kyhmylle kuuluu. Onko nähty. Missä kunnossa?
Ketun raatona ollut jo muutaman päivän.
FACEBOOK Pyhtään lintuhoitola lisäsi 3 uutta kuvaa.
12. tammikuuta kello 22:33 ·
Kymenlaakson Pelastuslaitos toi Haminasta erittäin huonokuntoisen ja nälkiintyneen joutsenen pyhtään ABC:lle.Jossa olimme lintua vastassa.
En löytänyt mitään kuvia FB:stä, mutta hyvä että nostit asian esille. Onko Pyhtäälläkin ABC?
Soitelkaa joku sinne hoitolaan ja kysykää. onko elpynyt.
Minä en voi sitä tehdä.
Koska olet häirikkö
Mikä ihmeen häirikkö? Ketä olen häirinnyt? Olen kirjoittanut muutaman lyhyen viestin Haminan palstalle tyyliin: viekää ruokaa. Pyhtään palstalle tietoa, että Pyhtäällä on joutsen pulassa, saattaisi olla kesy Ainokin. -Kirjoitin saman viestin FB:hen, mutta ei tiedä menikö perille.
Kerropa nyt, mikä tässä on poliisiasia? Vai oletko trolli, joka siinä yrittää tehdä mustamaalattua fantasiahahmoa minusta? Hellaristalkkeri?
Joku muu tai ehkä jotkut muut ovat soittaneet, jättäneet tekstiviestejä, ym. Minä en. -Yli vuosi sitten yht.työssä muiden kanssa yritimme pelastaa Aulangon Aino-joutsenta ja kun kohtalonsa on auki, pidämme vielä silmät auki.
En voi soittaa sen takia, että en saa rehellistä vastausta, vaan sanotaan nk.eräs taho on määrännyt.
Soitin Pyhtäälle ja kysyin onko Haminasta tuotu joutsen hengissä ja toipuuko. Vastaus: on hengissä ja toipuu. Kysyin. onko mahdollisa, että olisi kesy joutsen. Vastaus: sihisee ja sähisee, ihan villieläin se on.
Kyllä Pyhtään lintuhoitolan fb sivuilla on kuvia joutsenesta. Ja on siellä abc ollu vuosia. Lintu toipuu hyvää vauhtia.