TIET ON JO RAKENNETTU VERORAHOILLA MUTTA........

siiskukarahastaa

Ministeri Berner sanoo, että valtion liiken­ne­verk­ko­yh­ti­östä on liikkeellä paljon väärää tietoa.

Aluksi hän kysyy, kuinka moni tietää, paljonko autoiluun menee rahaa kuukaudessa, kun mukaan lasketaan autovero, ajoneuvovero, polt­to­ai­ne­vero ja arvonlisävero?

Euroja kertyy, mutta harva tietää kuinka paljon.

Jatkossa näistä jäisi jäljelle vain osa. Sitten autoilija ostaisi yksityiseltä palve­lun­tar­jo­a­jalta esimerkiksi kuukau­si­pe­rus­teisen oikeuden käyttää teitä.

– Pakollista on vain jonkinlainen aikaan perustuva perusmaksu. Jos ei ole kiinnostunut muista palveluista, niitä ei tarvitse käyttää, Berner korostaa.

12

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HALOOKANSALAISET

      ELI MAKSAISIMME SIITÄ MINKÄ JO OLEMME KUSTANTANEET

      • veio4

        Katso:
        Yhteiskunta
        Tasa-arvo
        Helvettiä pukkaa rikkaille

        Tämän kansan pitäisi herätä huomaamaan.


    • Väykyttää

      Garuna 2017 vuorossa.

    • 27.1.1918

      Turha luulla että kyseessä olisi mitään muuta kuin Bernerin toimeksiantajan rahansaanti. Sipilä tukee Berneriä siinä määrin että taitaa olla "operaattorifirman" osakkeita tulossa.

    • veio4

      Jos joku saa tarpeekseen tämän maan valheista ja menee räjäyttämään ilmaan koko päättäjäporukan, niin rehellisesti sanottuna en pystyisi liputtamaan puolitangossa vaan liputtaisin ilon päivää.

      Pahalla tai ei mutta itse ovat verta nenästään kaivaneet. Kaiken tarkoitus on saada, taas kerran, miljoonat niiden tileille jotka pitävät yllä maamme sairautta hyvien kulissien turvin.

    • dieselpumppu
    • RahatPois

      Voisi teiden ylläpidon kilpailuttaa. Jaetaan tiet kahtia keskiviivaa pitkin. Silloin on kaksi kilpailevaa kaistaa vierekkäin.

      Määritetään tarkoin missä kunnossa kaistojen on pysyttävä ja hoitohomman saa sen halvemmalla tekevä.

      Rakentamisen kilpailutushan on syvältä, kun ei osata määrittää tarjouspyyntöä tarkasti. Sitten valitaan toimittaja halvimman hinnan mukaan ja saadaan kelvoton tuote.

    • LestaInssi

      Näin suomi nousee....mutta nouseeko sen kansa kun se köyhtyy lisää? Siinäpä hyvä kysymys.Ja tätä ei ole kukaan ministeri kertonut.

      • sipulikos

        En ihan usko kun 8 miljardilla vuodessa ei ole saatu kuin sitä korjausvelkaa? Herää kysymys et joku kusettaa........


    • Samanarvoinenvaluutta

      Berner elää jossain haave/harha maailmassa. Veronmaksajat haluavat vastinetta rahoilleen. Tiet pitäisi hiekoittaa, aurata ja kunnostaa tarvittaessa. Siihen pitäisi kerätyt rahat riittää ilman kummempia säätelyjä. Nyt luistellaan tai rämmitään hangessa vaikka ollaaan tiellä.

      Säästäminen pienituloisen näkökulmasta on tässä, nyt säästötalkoisiin on ryhdyttävä tuo sikariporras, poliitikoilta vähennettävä noin pitkät lomat ja yritysten johtajilta poistettava optiot. Jos ei palkka houkuta tekemään tulosta, niin löytyy kokelaita varmasti muualta.

      Berner pystyy elämään päätöstensä jälkeen ja myös ennen niitä, mutta ne koskevat aina eniten pienituloisia. Isotuloisen ehdotus ei voi olla käypä sellaisenaan.

    • saunanTaaMinisterit

      Kepu pettää aina, se on vanha totuus johon kansa aina lankeaa. Persut peesaa hyvin ja kansa maksaa jälleen viulut.

    • kusetusko

      Berner voisi lentää luudallaan kauaksi suomesta ja päämäärässään voisi hakeutua jollekkin kursille missä opetetaan ruuantekoa jotta seuraavassa 4 tähden illalisessa ei äitinsä.................

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2320
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1337
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1266
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1191
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      914
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      121
      788
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      751
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      596
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      575
    Aihe