Ministeri Berner sanoo, että valtion liikenneverkkoyhtiöstä on liikkeellä paljon väärää tietoa.
Aluksi hän kysyy, kuinka moni tietää, paljonko autoiluun menee rahaa kuukaudessa, kun mukaan lasketaan autovero, ajoneuvovero, polttoainevero ja arvonlisävero?
Euroja kertyy, mutta harva tietää kuinka paljon.
Jatkossa näistä jäisi jäljelle vain osa. Sitten autoilija ostaisi yksityiseltä palveluntarjoajalta esimerkiksi kuukausiperusteisen oikeuden käyttää teitä.
– Pakollista on vain jonkinlainen aikaan perustuva perusmaksu. Jos ei ole kiinnostunut muista palveluista, niitä ei tarvitse käyttää, Berner korostaa.
TIET ON JO RAKENNETTU VERORAHOILLA MUTTA........
12
250
Vastaukset
- HALOOKANSALAISET
ELI MAKSAISIMME SIITÄ MINKÄ JO OLEMME KUSTANTANEET
- veio4
Katso:
Yhteiskunta
Tasa-arvo
Helvettiä pukkaa rikkaille
Tämän kansan pitäisi herätä huomaamaan.
- Väykyttää
Garuna 2017 vuorossa.
- 27.1.1918
Turha luulla että kyseessä olisi mitään muuta kuin Bernerin toimeksiantajan rahansaanti. Sipilä tukee Berneriä siinä määrin että taitaa olla "operaattorifirman" osakkeita tulossa.
- veio4
Jos joku saa tarpeekseen tämän maan valheista ja menee räjäyttämään ilmaan koko päättäjäporukan, niin rehellisesti sanottuna en pystyisi liputtamaan puolitangossa vaan liputtaisin ilon päivää.
Pahalla tai ei mutta itse ovat verta nenästään kaivaneet. Kaiken tarkoitus on saada, taas kerran, miljoonat niiden tileille jotka pitävät yllä maamme sairautta hyvien kulissien turvin. - dieselpumppu
Jotenkin tulee mieleen tää leffa.Mitta tais siinäkin täyttyä.
https://www.youtube.com/watch?v=EnJEeHND_lQ - RahatPois
Voisi teiden ylläpidon kilpailuttaa. Jaetaan tiet kahtia keskiviivaa pitkin. Silloin on kaksi kilpailevaa kaistaa vierekkäin.
Määritetään tarkoin missä kunnossa kaistojen on pysyttävä ja hoitohomman saa sen halvemmalla tekevä.
Rakentamisen kilpailutushan on syvältä, kun ei osata määrittää tarjouspyyntöä tarkasti. Sitten valitaan toimittaja halvimman hinnan mukaan ja saadaan kelvoton tuote. - LestaInssi
Näin suomi nousee....mutta nouseeko sen kansa kun se köyhtyy lisää? Siinäpä hyvä kysymys.Ja tätä ei ole kukaan ministeri kertonut.
- sipulikos
En ihan usko kun 8 miljardilla vuodessa ei ole saatu kuin sitä korjausvelkaa? Herää kysymys et joku kusettaa........
- Samanarvoinenvaluutta
Berner elää jossain haave/harha maailmassa. Veronmaksajat haluavat vastinetta rahoilleen. Tiet pitäisi hiekoittaa, aurata ja kunnostaa tarvittaessa. Siihen pitäisi kerätyt rahat riittää ilman kummempia säätelyjä. Nyt luistellaan tai rämmitään hangessa vaikka ollaaan tiellä.
Säästäminen pienituloisen näkökulmasta on tässä, nyt säästötalkoisiin on ryhdyttävä tuo sikariporras, poliitikoilta vähennettävä noin pitkät lomat ja yritysten johtajilta poistettava optiot. Jos ei palkka houkuta tekemään tulosta, niin löytyy kokelaita varmasti muualta.
Berner pystyy elämään päätöstensä jälkeen ja myös ennen niitä, mutta ne koskevat aina eniten pienituloisia. Isotuloisen ehdotus ei voi olla käypä sellaisenaan. - saunanTaaMinisterit
Kepu pettää aina, se on vanha totuus johon kansa aina lankeaa. Persut peesaa hyvin ja kansa maksaa jälleen viulut.
- kusetusko
Berner voisi lentää luudallaan kauaksi suomesta ja päämäärässään voisi hakeutua jollekkin kursille missä opetetaan ruuantekoa jotta seuraavassa 4 tähden illalisessa ei äitinsä.................
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2195016- 1912705
- 671582
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521480Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91292Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?991268- 1321247
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1551185Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091184- 821163