kaukosäätö tökkii, kapula todettu terveeksi. minkälainen tyypiltään on tuo ir-vastaanotin?
minkälainen ir-vastaanotin on topfield tf5100 digi
vikiiki
5240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
siis talentava digiboksi
36 tai 38kHz vastaanotin, kato kytkentäkaaviosta. Tossa linkkejä olisko apuja.
https://www.dvdplaza.fi/forum/threads/topfield-tf5100pvrc-ei-ota-vastaan-kaukosäätimen-komentoja.62884/
Powerin konkkien pullistelu aiheuttaa tuollaista. Vaihda konkat uusiin tai vaihdata ne. Netistä löytyy paljon tekstiä tuollaiseen toppyn vikaan.
konkat vaihettu puoli vuotta sit
Kaikki konkat, myös emolta? Nuo Toppyn käyttämät pska konkat on samoja myös emolla mutta ne vanhenevat myöhemmin koska ne eivät ole powerilevyllä , joka on kuumin kohta kotelossa. Jos boxissa on kovalevy niin se kuumentaa entistäkin enemmän boxia ja se vie konkat aika nopeesti loppuun emoltakin. Jos vika on jossain muussa kuin konkissa kannattaa pistää se boxi kierrätykseen ja joko hankkia uusi boxi tai uusi telkkari
Mulla on tossa viererssä Toppyn kovalevyllinen PF500PVRt boxi mikä ei vastaanota myöskään "luun" viestejä ja kokeilin vielä kahdella eri "luulla" sekä katsoin kameralla että kumpikin lähettää eikä boxi reagoi mitenkään. Ja syy on konkat.