Månsson vill ha samiskt biblioteksnamn "Oda"

Månsson ehdottanut kirjastolle kolmatta nimeä "Oda" myös saameksi !
http://www.hs.fi/paivanlehti/11012017/art-2000005039913.html
14312
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Mansson on kukitettuna ruotsinkielisten kansallisankarina vastaanottanut lukuisan määrän kukkalähetyksiä, ja snapsijuomisia, joita riittää pitkälle kevääseen.

Äänestä

Jos sitä v..n kirjastoa kutsuttaisi vaikka leikkismielisesti kirjastoksi.

1Äänestä
  • Kirjasto on suomea, eikä se nyt selvästikkään käy.
    Rakennuksen kohdalle pitää karttaan laittaa valkealäntti ja selitys, tässä on rakennus jolla ei ole millään kielellä eikä varsinkaan suomeksi nimeä.

    Äänestä

Då skulle det vara bättre att det heter bara "Oda", skit i vad fennopellen tycker!

1Äänestä

Oda ryyppy, sade Månne

Äänestä

Myös venäjä, viro, somalia, englanti ja arabia olisi hyvä lisätä. Ja pakkosaame ruotsinkielisille olisi ihan ajankohtainen.

Äänestä
  • Lägg till ännu latin, ett språk som man har mer nytta av än finska

    1Äänestä

  • Pakkolatina olisi ihan hyvä, oikeasti tärkeä kieli historiassa toisin kuin saksan ja tanskan sekoitus jota perustellaan historialla.

    Äänestä

Mikähän odet olisi närpiöksi? Närpiöläisten takia, ei pakkoruotsi kelpaa Seinäjoen sairaalassa

Äänestä

Kouluissa olisi parempi opettaa uimaan, kuin pakkoruotsi.
Uimataito voi pelastaa koululaisen hengen. Pakkoruotsin taito on tarpeeton. Mamu lapset menettävät pakkoruotsin takia kielellisen identiteettinsä, koska eivät saa opiskella äidinkieltään.

1Äänestä
  • -Uimataito voi pelastaa koululaisen hengen. Pakkoruotsin taito on tarpeeton.


    Ehkä pian kouluissa lanseerataan uusi urheilulaji, rättipääuinti.

    Äänestä

Låt oss göra fenno nöjd och kalla det "Da"

1Äänestä
  • Understöder!

    Äänestä

-Månsson ehdottanut kirjastolle kolmatta nimeä "Oda" myös saameksi !

Elämäntarkoitus?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


KarhuEhdottelee kirjoitti:

Månsson ehdottanut kirjastolle kolmatta nimeä "Oda" myös saameksi !
http://www.hs.fi/paivanlehti/11012017/art-2000005039913.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu