En usko, että yksipuolinen rakkaus voi olla täysin ehdotonta. Miltä sinusta tuntuu? Niin paljon haluan olla nyt sinun lähellä.
Olenko vaan kuvitellut kaiken?
ainasinun
11816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Täällähän se selviää...
Ota selvää
Toista voi rakastaa monin tavoin. Rakkautta on kun osaa kunnioittaa toisen rajoja ja tarvittaessa osaa päästää myös irti. Jos rakastuu vaikka varattuun, niin pitää kunnioittaa hänen elämää ja perhettä, eikä alkaa vainoamaan toista pakkomielteisesti. Hyvä on miettiä mitä tarjottavaa on hänelle, verrattuna hänen nykyiseen parisuhteeseen. Jos haluaa omistaa toisen, niin se vain rikkoo ja hajoittaa molempia osapuolia. Jos kuvittelee olevansa parempi ihminen kuin ihastuksen nykyinen kumppani, niin kannattaa miettiä sitä paremmuuttaan ihan vaikka muilta kysymällä.
Ollaan vaarallisilla vesillä, jos mietitään tuota ajatusta mitä toisella on tarjottavana verrattuna nykyiseen kumppaniinsa, koska toinen ei välttämättä ajattele, näe ja koe asioita samoin kuin itse koet. Toisen parhaaksi ei voi koskaan toimia, jos ei tunne toista tarkasti ja tie mitkä ovat hänelle tärkeitä asioita. Esimerkiksi joillekin rakkaus ja hellyys ovat ehdoton edellytys hyvinvoimiselle, jollekin raha, menestys ja ulospäin kiiltäminen ovat äärettömän tärkeitä, joillekin muutokset elämässä on äärettömän vaikeita. Jollekin riidat parisuhteessa ovat ihan siedettäviä ja jotkut eivät halua el riitaisasti. Nämä ihan esimerkkeinä.
"i. Hyvä on miettiä mitä tarjottavaa on hänelle, verrattuna hänen nykyiseen parisuhteeseen. Jos haluaa omistaa toisen, niin se vain rikkoo ja hajoittaa molempia osapuolia. Jos kuvittelee olevansa parempi ihminen kuin ihastuksen nykyinen kumppani, niin kannattaa miettiä sitä paremmuuttaan ihan vaikka muilta kysymällä. "
Vitut.
Minähän toimin omien tunteiden mukaan.
Mulla ei ole tarvetta arvioida millainen naisen nykyinen kumppani on tai ei ole.
Nainen saa sitten päättää ihan itse mitä mieltä on.
Pahalta.
Pahalta olla aina solvattuna ja haukuttuna.
mahdollista jos omaa vilkkaan mielikuvituksen.
Ei pysty tietämään onko totta vai tarua.
LAINAUS:
”Mitäkö halusin etkö vielä sitä ratkaissut? No jos nyt jatkaisit tuota esitystäsi lisää niin kyllä se valkenee sulle ajan kanssa. Itsehän kuule aloitit täällä kiukuttelun aikanaan ja selkeästi ilmoitit täällä mitä minun pitäisi tehdä ja mitä ei pidä tehdä. Ne sinun jutut olivat niin säälittäviä. En kiusaa sinua sen vähempää kuin itse sitä teet. En toki voi vannoa että olisit kohteeni mutta omin näitä vihjeistä mitä meidän jutuista löytyy. Se mikä minua jäi mietityttämään miksi vaadit kertomista kun ei meistä olisi alunperinkään tullut mitään. Ymmärrät varmaan etten ala yksin asumaan kerrostalossa omaisuuteni ja ystäväni menettäneenä ja vielä perääsi itkemään kun jättäisit kuitenkin kostoksi minut katkerana tekemisiäni takia ja sen tiedän. Siihen en ryhdy tiedä se. Et saa sitä iloa että tuhosit minut. Hyvällä ajattelet minua tuota mitenkähän tuohon uskoisi? Kai nyt ymmärrät etten luota sinuun vähääkään. Se sinun viesti tuli esille se miksi siitä ei tullut sen enempää on se ettei se vastaa tuntemattomiin numeroihin. Näytti se sen. Mitä ihmettä ajattelit kun sen teit? En tule kertomaan sille ikinä sinusta. Ole siis rauhassa ei se osaa epäillä sinua tai ketään.”
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14655677/kysyn-sulta-naiselta#comment-88325379
Aloittaja, mikäli olet TTP-mies, niin:
Timo Vuosaaresta
- sinusta on kuulemma tulossa isä,
-älä enää murtaudu sähköpostiini,
-älä enää pyydä FB-ylläpidolta salasanaani,
-älä enää jututa tuttaviani,
- muuta toimistosi POIS opinahjoani vastapäätä, ellet ole jo muuttanut.
- lakkaa ajelemasta kotini lähistöllä.
Hae apua!