Windows 10:n tiedonkeruu muuttuu – näin käyttäjiä seurataan jatkossa
"Tiedonkeruun tasot myös vähennetään kahteen; perustasoon ja täyteen. Windows 10 ei edelleenkään mahdollista kaiken tiedonkeruun lopettamista tavallisille käyttäjille."
http://www.iltasanomat.fi/digitoday/art-2000005040973.html
Nyt ei saa poistettua kokonaan vaan vakoilevat vähintään perustasolla.
"Tiedonkeruun tasot myös vähennetään kahteen; perustasoon ja täyteen. Windows 10 ei edelleenkään mahdollista kaiken tiedonkeruun lopettamista tavallisille käyttäjille."
http://www.iltasanomat.fi/digitoday/art-2000005040973.html
Nyt ei saa poistettua kokonaan vaan vakoilevat vähintään perustasolla.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Laitappa tähän järjestelmä, joka ei kerää tietoa. Julkinen painostus tehosi? Microsoft vähentää Windows 10:n urkkimista. Käyttäjiä ilahduttanee myös Microsoftin ilmoitus diagnostiikkatietojen raportoinnin selkiyttämisestä sekä kerättävän datan määrän vähentämisestä. Muutokset tulevat tarjolle ensin Windows Insider -ohjelman esiversioon, minkä jälkeen ne nähtäneen virallisessa versiossa myöhemmin keväällä, kertoo ZDNet. Koko juttu löytyy Mikrobitistä.
>Laitappa tähän järjestelmä, joka ei kerää tietoa.
Mikä tahansa Linux
Siinähän se syy on, että Linuxit ei toimi. Tieto ei kulje jos laitteeseen tulee vikaa :)
Kyllä ohjelmien vikaraportit voi halutessaan lähettää. Linuxit ei kuitenkaan vakoile esimerkiksi kirjanmerkkejä, selaushistoriaa, näppäin painalluksia, kameraa ja paljon muita mitä windowsissa vakoilevat, noiden vakoilemisella ei ole mitään tekemistä toimivuuteen.
Suomessa ja muuallakin maailmassa poliisi tarvitsee oikeuden luvan jos haluaa penkoa ihmisen tietokonetta. Mikki$otku ei tarvitse.
Suomessakin nojaillaan jo terrorismin ehkäisyyn, että poliisilla olisi pääsy käyttäjän koneelle tuosta vaan.
Suomessa kun ei ole edes terrorismia ja poliisinhan pitäisi mennä sinne vahtimaan mistä terroristit tulevat maahamme, ei siis syyttömien koneille.
Eihän sitä ole kokonaan ennenkään saanut pois. XP:stä asti on soiteltu kotiin lupia kyselemättä.
Kyllä sen on aina saanut pois ja saa tulevaisuudessakin.
Windowsin sisältävä kiintolevy irti ja sulatus kaasupilleillä pieneksi möykyksi. Sitten kauppaan ostamaan uusi ssd-kiintolevy tilalle ja siihen Ubuntun asennus, niin vakoilu on loppunut.
Onko tämä sama avaus vain kaksi kertaa täällä.